Blíží se topná sezona. Jsou na ni vaše okna připravena?

V ČR a okolních zemích je bohužel stále mnoho starších budov, které neprošly renovací a vykazují vysoké tepelné ztráty. Jejich vytápění zatěžuje peněženky majitelů či pronajímatelů. Důvodem vyšších nákladů bývají často stará okna, která sice tvoří jen zhruba 10 % obvodového pláště budovy, ovšem skrz ně se ztrácí až 45 % tepelné energie!

Logickým krokem je tak výměna oken. Jak k ní ale přistoupit a co si při výběru nových oken pohlídat?

Rozhodujícím parametrem, kterým se posuzuje únik tepla, je součinitel prostupu tepla (U). Zde je pro vás rozhodující hodnota Uw, která udává prostup tepla celým oknem. Jde o množství tepla vyjádřené ve wattech (W), které unikne přes 1 m2 okna při rozdílu teplot vnějšího a vnitřního prostředí o 1 stupeň Kelvinu – W (m2 K). Čím menší je hodnota Uw, tím lépe okno izoluje.

„Při výběru okna s co nejlepšími tepelněizolačními vlastnostmi se zaměřte na parametr Uw. Ten totiž kombinuje hodnoty Ug, což je prostup tepla přes zasklení a Uf, který uvádí hodnotu prostupu tepla přes rám. Pouze Uw hodnotí okno jako celek, a proto je při výběru klíčovým ukazatelem,“ vysvětluje Milan Klepsa, zástupce společnosti VEKA, která je předním světovým výrobcem plastových profilů oken a dveří třídy A.

„V kombinaci s termoizolačními skly dosahují hodnoty Uw koeficientu výrazně pod 1,0 W/m²K. Stará okna přitom mohou mít i 3,0 W/m²K. Orientační hodnoty Uw, kterých byste měli dosáhnout, jsou u pasivních domů 0,8 W/m2K, u nízkoenergetických domů 1,0 W/m2K a pro běžná okna 1,2 W/m2K.“

Rez okennim profilem VEKA SOFTLINE 82
Rez okennim profilem VEKA SOFTLINE 82 | Zdroj: VEKA

Pokud se rozhodnete přistoupit k výměně oken, nezapomeňte, že se na tuto oblast vztahují různé státní dotační programy. Pokud si s nimi nebudete vědět rady, doporučujeme se poradit s kvalitními montážními firmami, které s vyřízením dotace svým klientům pomáhají a často je i samy vyřizují.

Prověřené firmy najdete například na webu www.veka-okna.cz.

Komerční informace; zdroj: VEKA