Bytový dům, který se vymezuje banálnosti a vzdává hold životu
Bytový dům v Radyňské ulici v Plzni s fasádou z oceli Cor-Ten a výrazným rytmicky se opakujícím vzorem vyrostl v plzeňské čtvrti Slovany. A právě členitý materiál a zobrazení fasády je to, co nese hlavní poselství této stavby.
Odvážné a s názorem
Při pohledu na bytový dům z ulice je jasně zřetelná tvarová podoba se stávající zástavbou lokality. A to záměrně. Novostavba totiž nahradila dva staré činžáky, které byly zbourány. Ty však zůstaly nadále zřetelné v členění nové budovy.
Hlavní důraz kladl architekt na uliční fasádu, kam orientoval krytou pavlač a schodiště. Stavba je obložena děrovanými plechy z oceli Cor-Ten. Jedná se o perforované sinusové profily Design Cor-Ten S7 od výrobce Ruukki. I díky nim budova s tak velkým objemem působí vzdušně.
„Stavba se nachází v části města, kde stojí stoleté domy na pravidelném uličním rastru. Tato čtvrť má svůj charakter, postupně však o něj přichází. Domy jsou zateplovány a mizí detaily na fasádách. Jsou voleny necitlivé barvy. Jako kdyby lidstvo ztrácelo přirozený vkus. Takže jsme se rozhodli, že chceme zachovat dva domy, kdy na fasádě chceme materiál současný, ale s detailem,“ říká o svém přístupu k návrhu autor Ing. arch. Jiří Zábran.
Patina jako ochrana, ozdoba a odkaz
I patina oceli Cor-Ten hraje v celkovém zobrazení důležitou roli. Připomíná život a evokuje úctu k přirozené kráse. Je také reakcí architekta na barevné rekonstrukce či nevkusné imitace. „Chtěli jsme patinující materiál, který vyváží sterilní polystyrenové fasády v ulici,“ říká Ing. arch. Jiří Zábran.
Patinující ocel není v architektuře novinkou. Poprvé ji použil již v roce 1964 finsko-americký architekt Eero Saarinen pro budovu John Deere World Headquarters v americkém státě Illinois. Její předností při architektonickém použití je estetický vzhled. Různé oranžovo-hnědé plochy působí harmonicky a umožňují kreativní práci s kontrasty.
„Těší nás, že v posledních letech zaznamenáváme i u nás zvýšenou poptávku po fasádních produktech z oceli Cor-Ten od architektů a investorů. Často si ho všimnou na budovách v zahraničí a tak se jim zalíbí, že ho chtějí použít i v tuzemsku,“ říká o oblíbenosti oceli Cor-Ten Branislav Bačo, Business Director pro Českou a Slovenskou republiku, divize Building Envelopes společnosti Ruukki. Krásným příkladem zdařilé realizace je například vinotéka ViaJur ve Svatém Juru, Vinařství Obelisk z Valtic na Moravě nebo rekonstrukce Vinařství Habsburg v Holiči.
Patinující ocel Cor-Ten z dílny Ruukki se věkem – délkou expozice – stává vzhledově atraktivnější, což je v architektuře opravdu vzácná a ceněná vlastnost. Její poutavý dojem nabourává všednost, a to dokazuje i bytový dům v Radyňské ulici.
ZDROJ: PR článek společnosti Ruukki