Češi rádi bydlí ve vlastním. Teď se vrhnou také na rekonstrukce, i kvůli drahým energiím
Čtyři z pěti českých domácností bydlí ve vlastním bytě či domě, podíl vlastnického bydlení je v České republice jeden z nejvyšších v Evropě. Vzhledem k vysokým cenám nových nemovitostí a drahým hypotékám zájem o nové nemovitosti klesne a bude se pozvolna zvyšovat podíl nájemního bydlení.
České domácnosti bydlící ve vlastním se tak vrhnou více na rekonstrukce. K renovacím a modernizacím přibyl další silný argument – revitalizace vedoucí k úspoře energií.
Podle dat Eurostatu bydlí ve vlastním bytě či domě 79 % českých domácností. Je to jedno z nejvyšších čísel v Evropě, průměr v Evropské unii je 70 %. Tradičně je nejsilnější podíl vlastnického bydlení ve východní Evropě, nejvíc lidí bydlí ve vlastním v Rumunsku (96 %),
na Slovensku (92 %) či v Chorvatsku (91 %). Naopak nejméně je vlastnické bydlení rozvinuto v Německu či v Rakousku, kde bydlí ve vlastním jen polovina domácností.
Výstavba rodinných domů v České republice je v posledních letech stabilní, od roku 2018 se každoročně postaví zhruba 20 tisíc nových rodinných domů. Právě vysoký podíl vlastnického bydlení spolu se stářím českého bytového fondu nahrává rekonstrukcím.
„Část stavebníků se pustila do odkládaných rekonstrukcí, zájem o rekonstrukce je tak letos výrazně větší než loni. Nové bydlení se kvůli vyšším cenám, drahým energiím i růstu úrokových sazeb hypoték stává stále nedostupnějším. České domácnosti ale chtějí bydlet lépe, proto letos rezidenční trh potáhnou také rekonstrukce, kde se prostaví zhruba o 20 % více než loni,“ domnívá se generální ředitel Xella pro ČR a Slovensko Peter Markovič.
Novým trendem jsou nyní rekonstrukce vedoucí k úspoře energií. „Největší položkou v platbách za elektřinu či plyn je pro většinu domácností vytápění domu či bytu. Náklady na vytápění lze nejjednodušeji stáhnout několika prvky: dobrou izolací, zamezením úniku tepla i snížením teploty. I nepatrné snížení teploty v místnosti o 2–3 stupně povede k velkým úsporám nákladů,“ vysvětluje Zdeněk Okáč, marketingový manažer společnosti VELUX v České republice.
Český bytový fond je přitom stále zastaralý, více než polovina nemovitostí je starších 40 let.
A pouze necelých 10 % bytů a domů bylo dle Eurostatu postaveno v posledních 20 letech. „Potřeba rekonstruovat staré nemovitosti je na trhu dlouhodobě, každý chce bydlet hezky, moderně a zdravě. Teď se ale nejsilnějším motivem k rekonstrukcím stává úspora energií,“ dodal Peter Markovič.
Rostoucí ceny energií přimějí řadu českých domácností šetřit výdaje za energie. Investicí
do lepší izolace místností lze přitom dosáhnout až překvapivě vysokých úspor, které mohou v ročním vyúčtování dosahovat až částek v řádu desítek tisíc korun. Mezi nejúčinnější prvky patří zateplení budovy, nová okna i nepřetápění místností, účet za vytápění lze v takovém případě snížit až o 62 %, vyplývá z výpočtů společnosti VELUX.
Inflace v České republice přesáhla v říjnu 15 procent, v posledních měsících jsou jedním
z hlavních motorů růstu ceny plynu a elektřiny. Vláda v boji s cenami energií pomáhá zastropováním maximálních cen, nicméně pro řadu domácností jsou současné ceny jasným signálem ke hledání cest, jak snížit účty za elektřinu a plyn.
Mezi hlavní neduhy bytů a rodinných domů patří nedostatečná ventilace čerstvého vzduchu, hluk, zima a nedostatek denního světla. V České republice se minimálně s jedním z těchto rizik potýká 22 % lidí. Nejvíce přitom obyvatele České republiky trápí nadměrný hluk (14 % lidí) a velká zima (9 %).
„Právě nedostatečné teplo je samozřejmě obřím tématem v současné energetické krizi. Nadměrná zima vede např. ke kardiovaskulárním chorobám nebo častým respiračním onemocněním. Nicméně ani další rizika nevhodného vnitřního klimatu bychom neměli podceňovat, přinášejí řadu zdravotních problémů a nemocí, a to nejen fyzických, ale i duševních. Základem boje proti těmto rizikům je denní světlo a čerstvý vzduch,“ říká architektka VELUX Klára Bukolská.
Ve srovnání s ostatními státy Evropské unie vychází Česká republika poměrně dobře, jedno z rizik vnitřního klimatu trápí třetinu Evropanů. Především ve městech je hlavním problémem nadměrný hluk, kterým trpí 92 milionů (18 %) Evropanů. Téměř 70 milionů Evropanů (13 %) má potíže s plísněmi a vlhkostí a 34 milionů (7 %) se domnívá, že jejich byt není dostatečně vytápěný. Pro 29 milionů lidí (5 %) v Evropě je pak hlavní překážkou spokojeného bydlení nedostatek denního světla.
Právě ceny energií tak budou hlavním tahounem rekonstrukčního trhu i v příštím roce. „Počítáme s tím, že právě rekonstrukce budou hrát významnější roli na trhu rezidenčního bydlení i v roce 2023,“ uzavřel Peter Markovič z Xelly.
ZDROJ: PR článek společnosti Xella