Chcete se doma pohodlně posadit? Začněte na to myslet již při návrhu dispozice!
Feng Shui je starodávné čínské umění, jehož kořeny sahají až do období neolitické Číny (tedy před více než 6 000 lety). Zabývá se harmonií mezi lidmi a jejich prostředím. Tehdejší lidé věřili, že síly přírody mohou ovlivnit jejich životní podmínky, úrodu i zdraví. První formy Feng Shui se soustředily na správné umístění hrobů a orientaci budov, aby byly v harmonii s okolními horami a vodními toky.
V průběhu dynastie Han (206 př. n. l. – 220 n. l.) se pak začaly rozvíjet teorie o Qi (čchi) – energii, která proudí prostředím a ovlivňuje lidský život. Tento koncept následně silně ovlivnil praxi Feng Shui a předurčil ji k podobě, jakou známe dnes. Že toto umění ovlivňuje uspořádání interiéru, to ví nejspíš každý, méně známé však je, že feng shui začíná již u návrhu dispozice a tedy i samotné hrubé stavby.
Umění vybrat si pozemek
Objekt, ve kterém se rozhodneme strávit celý život, by měl mít správnou energii. Při výběru pozemku bychom tak měli brát v úvahu geomantickou energii, ale i všechny oblasti s negativními prvky, jako jsou například hřbitovy nebo velké elektrické sloupy. Naopak bychom měli vybírat místa, která nám umožní využít krás přírodního prostředí a výhledů a integrovat je do našeho interiéru.
Dále je třeba skloubit to s ideální orientací budovy tak, abychom optimálně využívali sluneční světlo. Severní strana je považována za klidnější, proto bychom sem měli směřovat klidovou zónu domu. Jižní strana je aktivní a dobře poslouží pro náš denní život. V rámci orientace je důležité správně umístit vchod, který je vstupní branou nejen pro nás, ale i pro veškerou energii. Vstup vytváří první dojem, a pokud máme možnost ho vytvořit pozitivní, světlý a vzdušný, měli bychom této možnosti využít.
Na dispozici záleží
O vstupních dveřích už byla řeč. Za nimi by měla následovat „veřejná“ část dispozice, zatímco ložnice a klidová zóna by měly být co nejdále od vchodu. Pokud tuto možnost nemáme, je dobré se soustředit na zakrytí této oblasti pro potenciální hosty, ať už zavíráním dveří nebo jejich nátěrem v barvě stěn, aby výhled od vstupu do interiéru vedl do aktivní, denní části.
Vstup by měl zůstat světlý a vzdušný. Veřejná, aktivní, denní část dispozice, například kuchyně a obývací pokoj, by měla být blíž vchodu a poblíž sebe. Obývací pokoj má být středobodem interiéru a srdcem domova. Pokoje udržujeme otevřené a vzdušné, vyhýbáme se zbytečnému členění a rohům čnícím do prostoru, protože i ty mají vliv na to, jaký v nás místnost bude vyvolávat pocit.
Dále bychom měli dbát na dostatečné prosvětlení okny, která by neměla být umístěna přímo proti dveřím, aby nedocházelo k úniku energie ven. Pokud je poblíž vchodu koupelna nebo toaleta, dveře by měly být orientovány tak, aby místnost skrývaly, nikoli odkrývaly. Toaleta by nikdy neměla být viditelná od vchodu do koupelny – působí to nevhodně na potenciální hosty. Je v pořádku vidět vanu, sprchový kout nebo pračku, ale nikdy toaletu!
Osvětlení a vzduch
Osvětlení je mimořádně důležité a většina by ho měla pocházet z exteriéru. Pokud jde o interiérová světla, je nejvhodnější kombinovat více zdrojů (stropní, stolní, stojací), které umožní optimální nasvícení interiéru a vytvoření příjemné atmosféry. Žárovky volíme teplé, měkké, které navodí příjemnou a útulnou atmosféru, nikoli tvrdé a studené světlo.
Okna podporují přísun pozitivní energie do prostoru, a proto jich potřebujeme co nejvíce. Co bychom měli vědět:
- jižní okna: přitahují sluneční světlo a energii, čímž zvyšují aktivitu a vitalitu;
- východní okna: podporují růst, nové začátky a pozitivní energii, jsou ideální pro kuchyně nebo obývací pokoje;
- severní okna: mohou přinášet klid a introspekci, jsou vhodná pro ložnice nebo kanceláře,
- západní okna: mohou přinášet intenzivní světlo, což může být unavující, a proto je vhodné používat závěsy nebo žaluzie pro kontrolu intenzity světla.
I dveře mají svá pravidla:
- otevírání dovnitř: symbolizuje příliv energie do domácnosti,
- otevírání ven: může způsobit únik pozitivní energie,
- dveře v řadě: vyhněme se situacím, kdy jsou dveře přímo naproti sobě, což může vést k úniku energie; je lepší mít mezi nimi překážku nebo rozptýlení,
- zdravé dveře: udržujeme je v dobrém stavu a opravíme závady, jako jsou skřípající panty nebo poškozené kliky, aby mohla pozitivní energie volně proudit. Totéž platí i pro okna.
Praktické načrtnutí Qi
Proč se tak podrobně zabýváme okny a dveřmi? Jednoduše proto, že jsou klíčovými prvky. Každá místnost má své aktivní a klidové zóny (pro nás je nejdůležitější velící pozice), které závisí na umístění dveří, oken a dalších prvků, jako jsou rohy členitých stěn, trámy na stropě nebo výrazné lustry.
Situaci lze ilustrovat na jednoduchém příkladu z restaurace. Když vstoupíme do restaurace a máme možnost si vybrat místo, většina z nás se automaticky posadí blízko okna, zády ke zdi a s výhledem na celý prostor. Tato podvědomá analýza, kterou většina z nás udělá při vstupu do podniku, je zcela v souladu s Feng Shui a toky Qi. Podobně lze uspořádat okna a dveře v interiéru, abychom vytvořili aktivní a klidové zóny v jednotlivých místnostech ještě před rozmístěním nábytku.
Črtání Qi
K určení toku energií v místnosti potřebujeme půdorys – zejména pokud jsme ve fázi návrhu hrubé stavby. Qi v místnosti může být pozitivní nebo negativní, a my samozřejmě chceme maximalizovat pozitivní a minimalizovat negativní. Vezmeme si tři barvy, kterými budeme značit naše závěry.
- První barvou označíme směry pohybu v místnosti, tedy od vchodu k východu, od dveří ke dveřím.
- Druhou barvou vyznačíme ostré rohy, které trčí do prostoru a vytvářejí členitý půdorys místo jednoduchého čtverce nebo obdélníku. Pokud máme naplánovaný nábytek, označíme i rohy skříní a stolů.
- Třetí barvou vyznačíme, kudy do místnosti vstupuje světlo a vzduch okny a zohledníme intenzitu světla podle světových stran.
Nejlepší místo v místnosti, to nejvíce pozitivní, klidové a velící, je tam, kde není první ani druhá barva, zato máme dostatek třetí. Právě sem bychom měli umístit čtecí křeslo nebo gauč.
Při návrhu dispozice interiéru jsou to právě okna a dveře, které ovlivní, jak dobře se budeme v místnostech cítit a zda budeme moci kvalitně relaxovat. Tento článek představuje zjednodušený pohled na Feng Shui, protože celé umění je mnohem komplexnější, ale jako základ k návrhu harmoničtějších domovů nebo k vzbuzení zájmu o tuto disciplínu postačí.