Chyby při provádění opláštění z desek CETRIS®
Cementotřískové desky, vyráběné už od roku 1991 pod obchodním názvem CETRIS® , jsou vhodné nejen do vnitřního prostředí, ale i do exteriéru.
Mezi nejčastější aplikace patří suché montované podlahy, stěny, podhledy, opláštění budov a protipožární aplikace. Pro správné zabudování desek na stavbě a jejich dokonalé fungování je však nutné zohlednit jejich specifické vlastnosti a především dodržovat doporučené technologické předpisy.
Cementotřísková deska CETRIS® je složena z dřevní hmoty, cementu, vody a hydratačních přísad. Jednou z vlastností tohoto výrobku, který obsahuje podíl dřevní hmoty, je lineární roztažnost a smrštění při změnách vlhkosti ovzduší.
Toto přirozené chování je nutno zohlednit zejména při použití desek CETRIS® v exteriéru, kde je zapotřebí umožnit deskám CETRIS® dilatovat. Je třeba zdůraznit, že rozměrové změny nemají na jejich kvalitu ani na trvanlivost žádný vliv.
Pokud je deska CETRIS® použita na opláštění stěny, podhled, případně sokl ve venkovním prostředí je kotvení desky řešeno do předvrtaných otvorů – posuvných bodů o průměru 10 mm.
Fixace je řešena šrouby s podložkou a těsnící gumou (EPDM), případně nýty o průměru kotvícího prvku do 5 mm. Nutné je umožnění smrštění / roztažení desky CETRIS® v místě kotvení, proto při šroubování nesmí dojít při utahování k zatlačení podložky do desky. Při nýtování je nutno použít distanční nástavec – aby vznikla vůle mezi hlavou nýtu a samotnou deskou.
Pro zajištění polohy desky je vždy minimálně jeden bod řešen jako pevný (předvrtání shodné jako průměr šroubu / nýtu), současně je nutno dodržet minimální odstupy krajních otvorů od svislých a vodorovných hran.
Bohužel se stále objevují případy chybné montáže fasádních obkladů z desek CETRIS®, kdy je kotvení řešeno vruty se zápustnou hlavou, případně desky CETRIS® nejsou dostatečně předvrtány nebo dokonce nejsou vůbec přiznány spáry mezi deskami CETRIS®.
V těchto případech pak nastává praskání cementotřískové desky CETRIS® a to zejména v místech s uchycením v rohu. Podrobný technologický postup montáže najdete na www.cetris.cz
Neméně důležité je pak i dodržování předepsaného postupu u provádění povrchových úprav. Nejčastěji používanou povrchovou úpravou cementotřískových desek CETRIS® BASIC je nátěr. Použité nátěrové hmoty pro tento účel musí ale vzhledem k použití desek (exteriér – fasádní obklady) splnit několik požadavků.
Při provádění nátěrů na stavbách dochází k aplikaci nevhodných barev, popřípadě nedodržení stanovených postupů, což způsobuje nejčastěji tyto defekty :
– vápenné výkvěty. Nejčastěji dochází ke vzniku vápenného výkvětu při nedostatečné tloušťce povrchové úpravy, popřípadě při úplné absenci nánosu základní barvy a to i na na rubové – zadní – straně desky.
Pokud se neřeší odstranění vzniklého vápenného výkvětu na povrchové úpravě včas, dochází k degradaci samotného nátěru a nevratné změně barevného odstínu. V takovém případě již samotné čistění nepostačí a je nutno po očištění nanést 1-2 nátěry nátěrové hmoty vhodné pro povrchovou úpravu minerálních podkladů.
– odlupování, praskání nátěru. Tento jev nastává při nedostatečném očištění podkladu od prachu, nečistot, olejů, mastnoty a při neprovedení penetračního nátěru.
– ztráta barevného odstínu. K vyblednutí barevného odstínu dochází zejména při absenci, popřípadě nedostatečné tloušťce základního nátěru. Základní nátěr v podstatě stabilizuje – „neutralizuje“ – podklad tedy celou desku. K vyblednutí barevného odstínu může také dojít použitím vrchní nátěrové hmoty obsahující pigmenty s nízkou odolností ve venkovním prostředí.
Specifický technologický postup je stanoven pro provádění omítek na desky CETRIS® BASIC v exteriéru. Nejprve je nutno na napenetrovaný podklad přilepit a mechanicky přikotvit separační vrstvu fasádního izolantu o tl. min. 30 mm, poté následuje stěrka s výztužnou tkaninou a omítka.
Při absenci separační vrstvy fasádní izolace dochází ke vzniku trhlinek v omítce, v místě spár mezi deskami CETRIS®.
ZDROJ: PR článek společnosti CIDEM