Dřevo a beton
Z dřevocementových tvarovek se dá postavit snad všechno – od rodinného či bytového domu přes administrativní budovy, výrobní a průmyslové haly až po protihlukové stěny.
Tvarovky a desky na bázi dřevaZákladní surovinou dřevoštěpkových materiálů je obnovitelný zdroj – dřevní štěpka, ke které se přidávají cement, voda a další mineralizační komponenty. Po promíchání suroviny k výrobě dřevoštěpkových materiálů v míchacím centru je hmota lisována do forem, a když přirozeně vyschne a vytvrdne, hotové tvarovky se frézují na přesný rozměr. Tvarovky se při výrobě vyplňují polystyrenem a mají velmi dobré tepelněizolační vlastnosti. Jejich hydrofobní úprava má tu výhodu, že jsou nenasákavé, a proto se jejich tepelný odpor nesnižuje ani v zimních měsících. Zdravé klima je zajištěno difuzí vodní páry. Cirkulace vlhkosti je tak účinná, že v místnostech je vyvážený poměr mezi teplotou a vlhkostí vzduchu, což zabezpečuje zdravé vnitřní klima a příjemný pocit z bydlení. Tvarovky jsou velkoformátové, lehčené, vyrábějí se i v provedení s tepelněizolačními materiály vloženými v otvorech. Jsou vhodné i k výstavbě nízkoenergetických staveb, respektive při využití energetických zdrojů (sluneční kolektory, tepelné čerpadlo atd.).
Nenasákavost tvarovek je obzvlášť důležitá v zimním období, protože ani při nízkých teplotách a vysoké relativní vlhkosti vzduchu se deklarovaný tepelný odpor nemění. Právě tato vlastnost spolu s vysokou akumulací tepla v betonovém jádru umožňuje dosažení významných úspor při vytápění. Tvarovky jsou recyklovatelné.
Obvodové desky
Vnější obvodové desky jsou zatepleny vrstvou extrudovaného polystyrenu o tloušťce asi 10 cm, přilepeného z vnitřní strany desky. Dřevoštěpkové desky tvoří ztracené bednění pro betonové jádro. Na stavbě se postupně ukládají vedle sebe a uchytávají se ocelovými sponami. Po utvoření vrstvy se prostor mezi deskami zalije betonem. Pracuje se postupně, aby beton uvnitř dobře vytvrdl. To umožňuje jeho přípravu přímo na stavbě – v míchačce a v přesně požadovaném množství. Díky konstrukčním detailům tvarovek překladů a věnců nevznikají tepelné mosty. Takovéto domy jsou často prezentovány jako nízkoenergetické. Výrobci poskytují k materiálu podrobný návod, protože tento systém je určen převážně k výstavbě domů svépomocí. Přesto z něho lze realizovat stavbu s výškou až do čtyř podlaží.
Dřevo ve stěně
Pokud vytváříme celý objekt z betonu, můžeme využít i uceleného systému ztraceného bednění z dřevocementových tvárnic, respektive ze štěpkocementových desek, jehož jednotlivé části jsou z plošných dílců. Zalévání je tak rychlejší, po větších etapách. Vnější plochy bednění jsou vytvořeny z tepelné izolace (štěpkocement a polystyren v potřebné tloušťce). Ze štěpkocementových desek vytváříme obvodové i nosné stěny, příčky i stropy.
Betonové zdicí materiály
Typickým sortimentem firem vyrábějících betonové zdicí materiály jsou tvárnice, stropní systémy a doplňky. Bednicí základové tvárnice se používají jako ztracené bednění pro vytvoření základů stavby. Nosné a nenosné zdi se zdí z tvarovek zapadajících do sebe systémem pero a drážka. Jsou z tepelně vodivého betonu, a proto je nezbytné celou fasádu budovy vždy důkladně zateplit.
Stropní systémy jsou rovněž skládací – v první variantě se vždy mezi dva sousední železobetonové nosníky ukládají betonové tvárnice. Po dokončení práce se strop zpevní zalitím – betonem. Druhá varianta betonových stropních systémů tvoří stropní velkoplošné panely široké 2,4 m, jejichž délka může být až 8 m. Jejich velkou výhodou je rychlá montáž, dostatečná únosnost a možnost vložení různých kabelů a jiných instalací. K doplňkovým prvkům zapadajícím do celého systému patří zateplené překlady nad okna a dveře a prefabrikované úhelníky obvodového věnce.
Imrich Krnka
Foto: Durisol, Velox