Stále více Čechů vyhledává úsporná řešení bydlení a při koupi vlastní nemovitosti se zaměřují na její energetickou náročnost. Tento trend evidují tři čtvrtiny z 51 developerských společností. Podle zbývající čtvrtiny developerů ale energeticky úsporná řešení navyšují cenu nemovitosti, která je pro mnohé klienty jedním ze zásadních faktorů při rozhodování o koupi.
dřevostavba
V Česku pozvolna sílí náklonnost k dřevostavbám, podpořená rostoucím povědomím o jejich ekologických výhodách, energetické efektivitě a rychlosti výstavby. Od července pak legislativa přinesla zásadní změnu, tedy možnost stavět budovy s konstrukcí ze dřeva do výšky 22,5 metru, zhruba sedmi pater, což může povzbudit zájem developerů. Dřevostavby získávají i určitý statusový prvek, čehož příkladem je projekt nadstandardního nízkoenergetického bydlení Golf Benátky v klidném prostředí města Benátky nad Jizerou.
Výhled na mokřad bývalého rybníka, hledání odpočinku v manuální práci a zbytek špatně spočítaných prken z předchozích projektů - koncepty, které se promítají do projektu vlastního ateliéru architekta Jana Tyrpekla.
Klienti, kteří vlastní velkou vzrostlou zahradu v centru města, přišli za architekty Janem Holubem a Tomášem Hanusem z BYRÓ architekti s neobvyklým zadáním. Na místě původní, rozpadající se chatky, chtěli novou stavbu, do které by se však nechtěli před zahradou zavírat.
Stát chce podpořit zpracování dřeva a výstavbu dřevostaveb v Česku. Počítá s tím dokument s názvem Surovinová politika pro dřevo, který ve středu projedná vláda. Dřevostavby by podle něj v roce 2035 mohly tvořit až čtvrtinu nově postavených budov v ČR.
Společnost Bidli pokročila s projektem v Dýšině ve vyhledávané lokalitě u Plzně, který nabízí celkem 20 stavebních pozemků. Uzavřela smlouvu se zhotovitelem dopravní a technické infrastruktury, sítě a komunikace tedy budou hotové do konce roku.
Dřevostavby by v roce 2035 mohly tvořit až čtvrtinu nově postavených budov v Česku. Cestou k tomu je i úprava stavebních norem, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Podle připravované Surovinové politiky pro dřevo by to pomohlo zvýšit přidanou hodnotu celého odvětví, posílit domácí ekonomiku i snížit uhlíkovou stopu, uvedl Výborný. Dodal, že české dřevo by se mělo více využívat a zpracovávat v tuzemsku a méně vyvážet do zahraničí.
Salon dřevostaveb, festival a přehlídka současné dřevěné architektury, se letos konal už podevatenácté. Na slavnostní zahájení do Prahy dorazili kromě řady příznivců dřeva a udržitelné architektury, také renomovaní zahraniční architekti.
Lesy České republiky připravují nové sídlo v Hradci Králové. V únoru letošního roku investor znovu oživil práci na projektu jedné z největších administrativních dřevostaveb v Česku. Brněnská společnost K4 Architects & Engineers, která zajišťuje projektovou dokumentaci a autorský dozor projektu, chce spolu s odborníky na dřevostavby z TAROS NOVA posunout možnosti využití dřeva a dalších moderních a udržitelných konstrukčních řešení v architektonickém konceptu „Lesy v lese“. Začátek výstavby nového sídla je v plánu na rok 2026.
Pražská developerská společnost (PDS) připravuje na padesátku projektů, ve kterých by mělo v následujících deseti letech vzniknout 6000 až 8000 bytů. Letos zahájí městská organizace nutné kroky k výstavbě u dvou až čtyř projektů. Nejblíže k výstavbě mají domy Jalový dvůr v Praze 4, na Zlíchově nebo v Zenklově ulici nedaleko Palmovky.
Environmentální certifikace jsou nezávislé a dobrovolné hodnotící nástroje, které kladou za cíl posouvat celosvětově komerční trh stavebnictví směrem k větší udržitelnosti. Pro jejich získání hraje významnou roli také uplatnění dřeva, a to díky nižší uhlíkové stopě i pozitivnímu vlivu na psychickou stránku uživatelů dřevostaveb. Publikujeme článek platformy Perspektiv Research, která se zaměřuje na téma vícepodlažních dřevostaveb v českém kontextu.
Zadáním klienta bylo vytvořit funkční, kompaktní objekt pro správce lyžařského střediska v intravilánu obce Horní Malá Úpa. Vkusnou malou chatu vytvořili architekti Aleš Lapka a Petr Kolář ze studia ADR.
Jaké nejzajímavější dřevostavby v poslední době vyrostly v Česku a na Slovensku? Jak se tento obor posunul, a proč si dřevo coby stavební materiál zaslouží mnohem více pozornosti? Odpověď nabídnou přednášky i výstavy konající se v rámci Salonu dřevostaveb, který letos proběhne už po devatenácté a i tentokrát za účasti mezinárodních kapacit.
V roce 2023 bylo české stavebnictví kvůli nepříznivým ekonomickým vlivům v poklesu. Negativní vývoj neminul ani oblast výstavby ze dřeva. Aktuální trend klesajících úrokových sazeb hypoték by však měl pomoci situaci v letošním roce zlepšit. Co dalšího by rozvoji segmentu pomohlo a jak majitelé dřevostaveb vnímají problematiku monitoringu vlhkosti? To rozebírá ve svém komentáři Miroslav Veselý, CEO společnosti SENZOMATIC.
Při přemýšlení o udržitelné architektuře nejde jen o to, jaké zvolíme technologické postupy a architektonická řešení, ale jakým stylem sami žijeme, tvrdí francouzský architekt Mathew Wiggett z kanceláře Valode & Pistre. Jak se snaží o výzkum a co jim přináší projektování v zemích, jako je Saúdská Arábie nebo Čína?