Jakými nátěry chránit dřevo
Galerie(4)

Jakými nátěry chránit dřevo

Partneři sekce:

Nátěry jsou důležitou složkou ochrany dřeva. Vývoj jde cestou stále širšího využívání ekologických výrobků na bázi přírodních olejů a vosků, vodou ředitelných přípravků bez organických rozpouštědel.

Ochranný nátěr chrání dřevo před negativním působením teplotních změn, UV zářením, napadením dřevokaznými houbami, plísněmi, mechy a dřevokazným hmyzem. Nátěry se dělí na ty, které dřevo chrání proti vlhku, a na ty univerzálnější, obsahující navíc fungicidní a biocidní složky. Nátěry preventivní se, jak název napovídá, užívají preventivně; na nové dřevěné konstrukce a prvky. Chrání je před budoucím napadením houbami, plísní či dalšími škůdci. Neumějí ale ozdravit už napadené dřevo; to umějí přípravky sanační.

Boj se špínou i s graffiti

Existují preventivní nátěry na dřevo, které chrání proti graffiti, zašpinění dřeva a také proti destruktivnímu vlivu rozpouštědel. Jsou to dvousložkové nátěry nebo laky na bázi polyuretanových pryskyřic, dají se pořídit bezbarvé i tónované. Pokud někdo na takový nátěr nastříká graffiti, toto pak lze bez námahy smazat, a to i opakovaně.

Balzámy pro žíznivé dřevo: napouštěcí oleje a vosky

Na trhu je mnoho ekologických přípravků na bázi lněného oleje, které se velmi snadno aplikují a používají se k ošetření měkkého i tvrdého dřeva v exteriéru i interiéru. Pronikají do dřeva, oživují jeho povrch a zvyšují jeho odolnost proti působení vody a nečistot. Některé přírodní oleje jsou kombinované s voskem. Pořídit se dají i exteriérové vosky určené na fasády roubenek či srubů.  
Patří sem i známý teakový olej používaný například k ošetření zahradního nábytku.

Lazury, nebo nátěry?

Povrch dřeva se rovněž upravuje pomocí nátěrů nebo lazur. Lazury chrání dřevo před vlhkostí a UV zářením, zvýrazňují kresbu dřeva, někdy mají fungicidní složku.  

Ekologické moderní nátěry neobsahují ředidla ani organická rozpouštědla. Některé se mohou aplikovat i na zvětralý povrch. Nátěr vydrží asi pět let, poté se přetře, aniž se musí podklad sbrušovat.
Výhodné jsou na exterierové dřevo progresivní vodou ředitelné nátěry s nanočásticemi. Jsou nesmáčivé a nenasákavé, což v praxi znamená, že déšť ke dřevu vůbec nepronikne, rychle po fasádě či jiném povrchu steče. Tento nátěr dobře chrání dřevo i před UVA a UVB paprsky.

Tenkovrstvé lazury pronikají do dřeva částečně, přičemž na jeho povrchu vytvoří tenký film. Jsou oblíbené, protože následný obnovovací nátěr (asi po dvou až čtyřech letech) se nanáší na dřevěný podklad bez broušení. Pod lazurou zůstává viditelná struktura dřeva. Stupeň ochrany před UV zářením závisí na množství pigmentů v každé jednotlivé lazuře.

Silnovrstvé lazury jsou náročné při obnovování, před dalším nátěrem se musí odstranit vrstvy nátěru starého. Do dřevní hmoty pronikají nepatrně, na jeho povrchu tvoří silnější ochranný film. Silnovrstvá  lazura má životnost nejdéle šest let.

Napouštěcí neboli také olejové lazury pronikají hluboko do struktury dřeva, vynikají podobnými vlastnostmi, jako mají přírodní oleje. Jsou paropropustné a rychle schnou. Někdy obsahují i voskovou emulzi. Hodí se k použití na rozměrově nestabilní dřevěné prvky, jako jsou obklady fasád, ploty, kůlny, chatky nebo zahradní altány; tedy všude tam, kde dřevo pracuje: nasakuje a zase vysychá a smršťuje se.   

Krycí nátěry

Téměř nepronikají do dřevní hmoty, tvoří na jeho povrchu krycí film (asi 0,05 při jednom nátěru). Kdo zvolí krycí nátěr, má sice na dlouho vystaráno (nátěr vydrží 6 až 12 let), potom jej ale čeká náročná práce: obnovující nátěr se vždy aplikuje na sbroušené a dále upravené dřevo.

Co se vyplatí

Dřevěné povrchy původně opatřené přetírat častěji. Nevyplatí se starý nátěr zanedbat a pak pracně brousit.

Využívat moderní tenkovrstvé lazury. Jsou přetíratelné, lehce se opravují alze je znovu aplikovat bez předchozího broušení.

Text a foto: Alena Gembalová