Moderní nízkoenergetické roubenky
Pod pojmem roubený dům si možná hodně lidí ještě představí staré stavení. Anebo jeho novodobou repliku, ovšem takříkajíc se vším všudy – se stavěním na etapy, několikaletým sedáním domu i možná s takovou romantikou, že podobná stavba trochu méně izoluje.
To už je ale minulost. Technologie moderních roubenek se stále zdokonalují, spoje i izolační vrstvy jsou sofistikovanější a roubení do sebe lépe zapadá. Bylo vlastně jen otázkou času, kdy se na scéně objeví nízkoenergetické roubené domy. A ty se objevily díky dvojitému roubení s vloženou izolací.
Masivní dvojstěna s izolací splňuje normu pro nízkoenergetické domy
„Individuálně navržený roubený dům v nízkoenergetickém standardu představuje progresivní, osobité a moderní bydlení, které je přitom útulné a doslova voní dřevem.“ je přesvědčen Otakar Koudelka ze společnosti OK PYRUS, která nízkoenergetické roubené domy vyrábí. „Základem je zdvojené roubení a mezi ním izolace, která může být z vlny, konopí nebo jiného materiálu. Důležité je, že jsme vyvinuli technologii realizace roubených staveb z lepených profilů typu BSH, vyrobených ze sušeného dřeva. Ty se zhotovují strojně a zcela přesně za pomoci CNC dřevoobráběcího centra.“ (Zkratka CNC pochází z anglického „computer numerical control“. CNC stroje jsou obráběcí stroje, které jsou řízeny počítačem tak, aby vyráběly jakékoliv přesné výrobky dle zadaných numerických dat).
Lepené lamelové dřevo BSH
Zkratka BSH je z německého Brettschichtholz. BSH tvoří lamely o tloušťce 4 centimetry, které jsou k sobě na plocho lepené do jednotlivých trámů. Dřevo na BSH je technicky sušené (15 % +/- 3 %), pravoúhle hoblované a kapované, fasetované, rozměrově i tvarově velmi vysoce stabilní, bez nutnosti impregnace.
Dokonale přesné spoje
Každý profil je podle velikosti slepený z několika dřevěných lamel pomocí ekologicky nezávadného lepidla na bázi melaminových pryskyřic. Protože profily vynikají dokonale přesnými tesařskými spoji; výsledný dům potom má velmi těsné podélné spáry mezi jednotlivými prvky roubené stěny. Tato podélná venkovní spára se tak nemusí tmelit nebo lištovat proti profouknutí či zatečení deště.
Jednou z konstrukčních výhod moderních roubených staveb z lepených profilů je možná kombinace se zděnými částmi domu – obvodovými stěnami, ale i vnitřními příčkami.
Lepené profily ze sušeného dřeva brání nejen „sedání“ domu
Sušené dřevo také úplně eliminuje „sedání“ stavby vlivem sesychání dřeva, jednoduše proto, že v okamžiku stavby už dále neschne; už je prostě suché. U lepených profilů se také nevyskytuje další (nepředvídatelné a nekontrolovatelné) chování dřeva nevysušeného: totiž různé praskání, kroucení, případně i netěsnosti spár – což je víceméně běžné u srubů nebo roubenek zhotovených ze surového dřeva.
Lepené profily si zachovávají všechny pozitivní vlastnosti masivního dřeva: přirozené „dýchání“ stavby, eliminace elektromagnetického smogu a udržování vlhkosti uvnitř objektu na optimální hodnotě. Samozřejmostí je i kouzelná vůně masivního dřeva, která je někdy hlavním důvodem, proč si lidé roubené domy pořizují.
Další stavební prvky – čím je doplněno dvojité roubení
Okna u nízkoenergetických roubenek jsou nejčastěji dřevěná, typu EURO 78 s tepelněizolačním trojsklem (U = 0,9). Zateplení střechy bývá běžné, z minerální vaty o tloušťce 200+60 mm. Krytina je většinou standardní, nejčastěji tašková typu Bramac.
A rychlost výstavby?
Za dva týdny jsou kompletně sesazené roubené části domu a hotová vazba krovu. A potom se hned pokračuje dále. „Zásadní výhodou je totiž stavba „na jeden zátah“ – není nutná několikaměsíční přestávka jako u srubů a roubenek z mokrého dřeva, během které dřevo vysychá“, doplňuje Otakar Koudelka.
V domě se tedy bydlí dříve a i po nastěhování se komfort bydlení zvyšuje, protože proti roubeným domům z mokrého dřeva odpadá i další pomalé vysychání roubení a několikaleté sedání celého domu, během kterého stavební firma roubené sloupy podle potřeby povoluje a přitahuje.
Alena Gembalová
Foto OK PYRUS