Stísněné stavební podmínky architektuře neubraly
Galerie(24)

Stísněné stavební podmínky architektuře neubraly

Partneři sekce:

Vytvořit ojedinělý architektonický koncept je vždy náročné. Situace je o to obtížnější, není-li k dispozici volný prostor, nýbrž pozemek měřící v nejužším místě pouhé 4,0 m. To jsou charakteristiky tzv. Domu v úžině, který ve finále česko-slovenské soutěže BEFFA (Building Efficiency Awards) – soutěže architektonicky, konstrukčně a energeticky výjimečných staveb – získal 1. místo v kategorii rodinných domů a 2. místo v kategorii dřevostaveb.

Najdete jej v Prokopském údolí, jehož krajinu a skály vysoké stěny domu kopírují. Výsledkem je zaplnění zbytkového prostoru stavbou rodinného domu ve tvaru přesýpacích hodin.

Vychází z tradiční řadové zástavby a zaplňuje celou šíři proluky v původní městské zástavbě. Propojení ulice se zahradou je přes úzký průchod.

Vnitřní prostor si pohrává s momenty překvapení. Odlesky slunce dopadají i do míst, kde je neočekáváte. V malém dvoře dokonce roste „druhohorní“ Ginkgo Biloba.

Konstrukci domu tvoří masivní panely (stěny Novatop Solid tl. 84 mm a tl. 62 mm, strop a střecha Novatop Element tl. 240 mm). V převážné části domu jsou panely ponechány v pohledové kvalitě, ošetřené pouze dekoračním voskem. Přírodní smrkové dřevo tak podtrhuje jednoduchost a eleganci interiéru.

Otevřená dispozice umožňuje provětrávání stavby ve vazbě na roční období a světové strany. Odtahy vzduchu zajišťují hybridní ventilátory poháněné větrem, přívody větrací štěrbiny ve vazbě na fasády a roční období. Teplo pak zajišťuje tepelné čerpadlo země – voda. Záložním zdrojem je krb na dřevo.

Dům při svém vzniku maximálně využil lokálních a obnovitelných materiálů s minimální produkcí CO2, má přímou propojenost s přírodou a usiluje o soběstačnost – celodřevěná konstrukce, zelená střecha, strom v domě, využití rostlin k zajišťování klimatu, regulace teploty a vlhkosti, a také akumulace srážkových vod, které jsou z retenční nádrže vraceny zpět k využití. I přes absenci rekuperace dosahuje dům energetické náročnosti kategorie A.


Architekt: Atelier SAEM (Michal Procházka, Lukáš Bezecný, Pavel Cihelka, Jiří Deyl)
Realizace: Mapri
Konstrukční systém: Novatop – AGROP NOVA
Betony: Termitan
Okna: Jánošík
Tepelné čerpadlo: IVT
Svítidla: Hormen
Kaučuk: NORA – Prointerier
Fasáda: JAF HOLZ, Mapri
Zelená střecha: Greenville
Grafosklo design: Anna Chmelová
Skla: OGB
Energetická náročnost budovy: A – mimořádně úsporná
Celková dodaná energie 111 kWh/(m2•rok)
Neobnovitelná primární energie 85 kWh/( m2•rok)
Rok realizace: 2012 – 2014

Alena Urbancová
Foto: Filip Šlapal, archiv SAEM, Novatop