Zahradní domek přímo od architekta
Nebývá zvykem, aby se architekt zabýval tak malým projekte, jako je zahradní domek. Je to téměř překvapivé, protože pro tento druh stavby už existuje nespočet prefabrikovaných variant. Při pohledu na výslednou stavbu v Brně však každý rychle zapomene na klasické „perníkové“ chaloupky se sedlovou střechou a dekorativním rámem okolo okna.
Dřevostavby, zvlášť srubové domy, mají poutavou architekturu, která zaujme lidi z odboru i mimo něj. Jde o netypickou podobu domu, která s sebou přináší svérázný styl bydlení, odlišný od toho tradičního. I v případě zahradního domku od Dimense architects byl na novostavbu použit typický materiál – dřevo.
Tvar domku je však nepravidelný a tvoří oblouk orientovaný směrem do dvora. A kde jinde než v zahradě, v přírodě, by měl být srubový dům umístěn?
Srubovou stavbu je lehké rozpoznat na první pohled, struktura dřevěných hranolů je viditelná jak zvenku, tak i zevnitř, a dřevo nemá žádné povrchové úpravy. Tento typ stavby vyžaduje hlavně dostatek dřeva a kvalitní technologii.
Důležitý je i výběr dřeviny, v tomto případě jde o cedr, ale obecně je ideální volbou něco z čeledi borovicovitých stromů, které mají vynikající vlastnosti a jsou odolnější i v drsných klimatických podmínkách. Dřevěný masiv z těchto jehličnanů má vysokou objemovou stálost při vysychání a pro vysoký obsah živice je trvanlivý.
Největší část konstrukce se skládá ze čtyřstranně opracovaných hranolů z masivního dřeva. Jednotlivé styčné plochy mezi hranoly musely být vyřešeny tak, aby byl zajištěn odvod srážkové vody. Přes obecná omezení v dispozici či rozponu má srub výborné fyzikální i technické vlastnosti a tepelná izolace byla použita jen mezi nosnými prvky v střešní konstrukci, mezi trámy.
Důležitou roli sehrává kromě masivních obvodových stěn i základová konstrukce, která musí co nejvíce zamezit nepříznivým důsledkům při sedání stavby. Hlavní obytná místnost je založena na nosném roštu z ocelových válcových profilů, na kterém bylo položeno bednění mezi nosným roštem podlahy.
Dům plní funkci rekreační stavby. Nachází se v něm prostor na skladování dřeva, obytná místnost a sauna. Vstup do obytné místnosti svým závětřím odděluje malou saunu od zbytku objemu. Zahradní domek se nachází v mírném svahu, proto se za saunou postavila opěrná stěna.
Hlavní obytná místnost se okenními otvory orientuje na jih, čímž se dostatečně prosvětlí celý nepředělený prostor. Ústředním prvkem vnitřního vybavení je sezení.
Plochou střechu pokrývá extenzivní zeleň. V kombinaci se srubovou stavbou vzniká ideální vnitřní klima. Dřevo totiž váže vlhkost, kterou během sušších období znovu rovnoměrně uvolňuje do vnitřního ovzduší. Toto mikroklima srubu doplňuje zelená střecha, jejíž tlustší vrstva chrání před nadměrným ohříváním v létě a ochlazováním v zimě.
Snižuje se tak ekonomická náročnost při úpravě vnitřní teploty v průběhu roku. Vnitřní klima je regulována postupně a téměř pasivně, v zimním období jsou totiž na vytápění k dispozici kamna na dřevo.
Zahradní domek byl postaven technologií, která má velmi blízko k přírodě, a jeho umístění je rovněž přírodní – obklopuje ho zeleň. Tato drobná vydařená realizace pomohla v praxi ověřit, že v architektuře žádná úloha není malá, když se k ní přistupuje odpovědně.
Foto: DIMENSE architects