Fasáda ze dřeva? Proč ne.. (2. díl)
Dřevo je v mnoha ohledech příjemný materiál, při stavbě a zařizování domů ho proto využíváme stále více. Jeho příjemná textura oživí nejen interiér, rozličně ho lze uplatnit i při obkládání fasád.
Dřevěné obklady fasád či přiznané detaily konstrukce a podobně mají nejen vliv na estetický vzhled stavby, mohou také chránit budovy proti mechanickému poškození či působení klimatických vlivů, příznivě se podílí i na zlepšování tepelně-izolačních vlastností budov.
Na kvalitě a pečlivosti prací záleží
Pokud se rozhodneme pro vnější fasádní obklad domu, je nutné nejen vybrat správný druh dřeva, ale také dbát na vysokou kvalitu provedení a konstrukčního uchycení na stěnu, neboť jakékoli nedostatky snižují trvanlivost celého díla.
Prvotním hlediskem při obkládání fasády domu dřevem je zamezení působení vlhkosti. Při pokládání dřevěných prvků přímo na zdivo či beton musí být nosná konstrukce včetně konečné povrchové úpravy difuzní, aby se oblast kondenzace vlhkosti posunula z konstrukce vně objektu.
Ideální jsou pro tyto obklady provětrávané fasády, neboť mezi zdí a v tomto případě dřevěným obkladem je distanční konstrukce, a tedy vzduchová mezera široká minimálně 20 mm. Větrací štěrbiny ve spodní a vrchní části fasády umožňují v mezeře cirkulaci vzduchu, a tedy větrání fasády.
Prkna nebo palubky?
Ke kvalitě a životnosti obkladu přispěje také tvar a rozměr jednotlivých prvků obkladů – zvolit můžeme profilovaná prkna či palubky, případně neprofilovaná prkna. Jednotlivé části můžeme ukládat vertikálně či horizontálně.
Pro vnější vodorovné i svislé obklady jsou nejčastěji užívány profilované palubky nebo palubky s perem a drážkou, pro horizontální obklady jsou nejvhodnější palubky spojené na polodrážku.
Fasádní obkladová profilovaná prkna eliminují deformace a tvorbu spár při objemových změnách dřeva, a urychlují také odtékání vody. Profilovaná prkna bývají klínová či překládaná s polodrážkou, případně s kosodélníkovým profilem, vhodná jsou především pro horizontálně obkládané fasády.
Neprofilovanými prkny se fasáda obkládá vodorovně s překryvem jako peření, v obou směrech je lze použít pro takzvanou lamelovou fasádu, pro obklady ve svislém směru jsou vhodná prkna s hladkými hranami, latě či krycí lišty.
Dnes nepříliš často používaným, i když v minulosti tradičním dřevěným fasádním obkladem je šindel, a to buď štípaný (pracnější, pokud jde o výrobu, ovšem kvalitnější a trvanlivější), ovšem dnes spíše řezaný, jehož kvalita sice není tak vysoká, jako u štípaného šindele, nicméně je srovnatelná s fasádními prkny z téhož dřeva.
Text a foto: Dana D. Daňková