Hliníková fasáda pro Hardangerbadet
Hardangerbadet je nové multifunkční centrum v Øystese na okraji druhého největšího norského fjordu Hardangerfjord. Původní zrekonstruovaný hotel byl rozšířen o novostavbu bazénu s wellness centrem pro širokou veřejnost a přístavbu s řadou funkčních prostor, ve kterých je terapeutické centrum, lékárna nebo lékařská praxe.
Projekt měly na starosti architektky Anne R. Bøthun a Sonja Fastenrath z bergenské pobočky známého skandinávského studia LINK Arkitektur, které z větší poloviny zaměstnává ženy. Bøthun a Fastenrath vysvětlují, jak vypadá jejich týmová práce a jak se ujaly vedení procesu v Øystese.
„Společně se dvěma stavebními inženýrkami jsme zasedly k jednacímu stolu s developerem a realizačními firmami. My čtyři ženy jsme měly docela dost co mluvit,“ objasňuje Anne R. Bøthun pozorně i důrazně. Náš tým se snaží pracovat od 8 do 16 hodin, a tedy velmi přátelsky k rodinám.
Kancelář zvládá velké množství projektů, protože si práci rozděluje, a i když menší týmy pracují nezávisle na sobě, stále úzce spolupracují – zejména u prvních koncepčních nápadů rádi čerpají z interních workshopů. Kromě toho v kanceláři platí „kompas LINK“, který určuje kritéria kvality a firemní cíle.
Kompas slouží k zajištění rovnováhy mezi ambicemi na ochranu životního prostředí, ekonomickým přínosem a sociální udržitelností. Podle tohoto modelu a s „poměrně velkou dávkou komunikace“ vznikl také bazén v Øystese.
Stavební výzvy
Projekt Hardangerbadet přinesl mnoho stavebních výzev. Přesto Anne R. Bøthun a Sonja Fastenrath nejprve dlouze hovoří o nádherné a idylické krajině Hardangerfjordu. Se svými břidlicovými skalami, borovými lesy a temně zelenou vodou fjordu ji označují za divoce romantickou.
Architektky při popisu projektu nevyhnutelně mluví o přírodě, bez které by se jen těžko dal popsat. Bez ohledu na to, jaké povětrnostní podmínky nad fjordem právě panují, hladké hliníkové fasádní šablony 44 × 44 od společnosti PREFA Aluminiumprodukte v Hardangerbadetu odráží nesčetné množství světelných a barevných scén z okolí.
Hardangerfjord je navíc jednou z nejvýznamnějších turistických atrakcí Norska. Kolem Øystese a jeho nového bazénu proplouvají výletní lodě. Architektura je proto pravděpodobně vnímána i v mezinárodním měřítku.
Více funkcí, více objektů
Budova je v zásadě koncipována výrazně funkčně a je vymezena různými prostory, které na sebe navazují. Přání a nápady byly zohledněny již v pokročilém procesu plánování a půdorysy se tak mnohokrát měnily. Anne R. Bøthun odkazuje na otevřené třípodlažní foyer, které zpřístupňuje hotel, bazén a zdravotnickou část. Hrozilo, že se jeho prostor bude v průběhu projektování postupně zmenšovat. „Je to nejdůležitější prostor v budově,“ říká Bøthun. „Setkávají se zde lidé a měl by být zaplaven světlem. Měl by nabízet výhledy do ostatních místností a částí budovy, aby návštěvníkům byla zřejmá jejich rozmanitost. A výhled na fjord a blízké hory by odtud měl být taktéž vnímatelný.“
Co se týká foyer, nedělaly s Fastenrath téměř žádné kompromisy. Co se však týká jiných aspektů, nechaly si větší volnost. Pro provedení jednotlivých stavebních detailů zapojily řemeslníky již v rané fázi plánování. Protože se developer stoprocentně spoléhal na místní firmy, stala se budova postupem času jakýmsi komunitním projektem lidí v Øystese. Také zdejší klempíř Kjell-Arne Flotve měl velký zájem přispět svou prací.
Pýcha, břidlice a hliník
Každý zná Hardangerbadet a Flotveho instalatérsko-klempířskou dílnu v Øystese. Ačkoli lesklá hliníková fasáda v odstínu přírodní hliník není nejvelkolepějším projektem Kjella-Arne Flotveho, je dodnes jeho nejvýznamnějším počinem.
Svým podílem na stavbě se vryl do srdcí obyvatel Øystese. Dokonce se říká, že vytvořil místní klenot. Všichni sledovali projekt Hardangerbadet a jeho realizaci od začátku až do konce. Dnes je Flotve jedním z těch, kteří se fotogenickou stavbou rádi chlubí: „Hladká hliníková fasáda rozlehlé budovy je mezi dřevěnými stavbami a převážně malými domky raritou. Tu jsme realizovali my,“ říká s notnou dávkou hrdosti.
Tradice a dovednosti
Paralelu pro fasády z falcovaných šablon nalezl Flotve ve svém bezprostředním okolí. Na pozemku jeho dílny se nachází nejstarší sklad lodí a dřeva v Øystese, který stojí vedle staré udírny ryb s původní nepravidelnou břidlicovou střešní krytinou.
Podle Flotveho blízkost těchto tradičních staveb dobře ladí s moderní klempířskou profesí, kterou se naučil od svého strýce Øyvinda. Už když mu bylo osm let, pomáhal o prázdninách v klempířské dílně. V patnácti letech se vyučil klempířem. Když později převzal strýcovu firmu, psaly o tom všechny místní noviny.
Od té doby je na stavbách zaměstnán každý den. „ Øystese je sice malá obec, ale obsluhujeme celý region Kvam,“ vysvětluje. „Bereme zakázky, které jsou vzdálené až dvě hodiny jízdy. Někdy se jedná jen o drobné opravy. Zdejší lidé mě díky tomu znají.“
Obyčejné i velkolepé
„V šedesáti letech pomalu přemýšlím o tom, kdo převezme firmu a dílnu,“ říká Kjell-Arne Flotve, který se spoléhá na své zaměstnance: „Ještě pět let a pak to předám,“ dodává. Dosud společně odváděli běžnou i velkolepou práci. Za pozornost stojí zejména fasáda restaurace na ledovci Folgefonna.
Ledovec je vidět z Flotveho dílny. Podobně jako u bazénu v Øystese použil na obklad fasády lehkou hliníkovou krytinu PREFA. Na ledovci jsou teploty a doprava materiálů náročné. Veškeré materiály se musí dopravovat z Osla nákladními auty přes hory.
„Hliníková krytina se instaluje ručně. A to je samozřejmě snazší při teplotě 15 °C tady na fjordu než při -15 °C na ledovci ve výšce 1200 m n. m.“ Flotve a jeho tým pracují velmi vynalézavě. Někdy jednotlivé stavební prvky využijí i jinak. „Dokonce jsme z držáků dešťových žlabů udělali háčky na oblečení,“ prozrazuje s úsměvem, „to je na tomhle řemesle skvělé.“
Země: Norsko
Objekt, místo: plavecká hala, Øystese
Typ stavby: novostavba
Architekti: LINK Arkitektur
Realizace: Blikkenslagar Flotve AS
Typ fasády: PREFA fasádní šablona 44 × 44
Barva fasády: barva na přání – přírodní hliník
FOTOGRAFIE A VÝKRESY: Croce & WIR
ZDROJ: PR článek společnosti Prefa Aluminiumprodukte