Hliníkové fasádní šindele v Brunecku
Moderní sídliště B15 v italském Brunecku v jižním Tyrolsku je příkladem energeticky nenáročných staveb šetrných k životnímu prostředí. Architekt Othmar Treffer vsadil na bezúdržbovost vnějšího pláště a na recyklované materiály. Komplex bytových domů proto pokrývají šindele z recyklovaného hliníku.
Energeticky úsporné sídlištěSídliště B15, které navrhl brunecký architekt Othmar Treffer, je ukázkou jednoduchosti a efektivnosti. Čtyři budovy orientované na jih tvoří ucelený bytový komplex s jasnou strukturou a čistým stylem. Vysoké skleněné panely lemující jižní průčelí domu umožňují proniknout přirozenému světlu a teplu do jednotlivých bytů. Ve spojení s odpovídající tloušťkou stěn a zateplení se komplex B15 přiblížil hranici 50 kWh/m2 pro dosažení tepla potřebného k jeho vytápění. I díky tomu je oficiálně certifikován jako energeticky úsporná stavba.
Bezúdržbová fasáda
Elegantní vzhled domu umocňuje fasáda, která však často v extrémních podmínkách, jaké bývají v Tyrolsku, mění svoji barevnost a kvalitu. Použití bezúdržbového hliníku na fasádách je tedy vhodnou alternativou, zvláště u obytných budov. „Materiál jako hliník disponuje řadou vlastností, které jsou ideální pro bezúdržbové užívání. Nereziví, je odolný vůči vichřicím a mrazu a zaručuje trvalou kvalitu po mnoho desetiletí. K tomu je plně recyklovatelný,“ vysvětluje Reinhold Augschöll ze společnosti Prefa Aluminiumprodukte.
Další výhodou je nízká hmotnost hliníku, což přináší úsporu při dimenzování střešních konstrukcí a zjednodušuje zpracování přímo na stavbě. V Brunecku bylo fasádním šindelem pokryto celkem 480 čtverečních metrů plochy. Materiál pro výrobu těchto šindelů tvoří z 90 % sekundární hliník. To dokazuje, že hliník je recyklovatelný a že ani při druhotném zpracování neztrácí na kvalitě.
Každý z šindelů použitých v Brunecku má kosoúhelníkový tvar a je vyroben z hliníkové slitiny s nejmodernějšími high-tech vlastnostmi. Jedná se o slitinu hliníku legovanou manganem a hořčíkem. Takto upravený plech nekoroduje, drží pevně svůj tvar a při ohybu nepraská. Navíc může být povrchově upraven dvakrát naneseným a vypalovaným lakem na bázi polyamidu a polyuretanu (označení P.10), který mnohem lépe odolává povětrnostním vlivům a UV záření.
Jan Termer
Foto: Prefa Aluminiumprodukte
Autor je technický poradce na fasády ve společnosti Prefa Aluminiumprodukte.
{RA|