Jak si poradit s řasami na fasádě (pracovní postup)
Se stále častějším zateplováním objektů vnějšími kontaktními kompozitními systémy (ETICS) vzrůstá i procento objektů, které jsou na povrchu postupem času napadeny řasami a jinými mikroorganismy.
01 Údržba
Pravidelná údržba a mytí povrchu fasády je jednou z možností, jak podpořit odolnost povrchu proti napadení mikroorganismy.
02 Napadení fasády
I přes maximální snahu používat pouze chráněné povrchové úpravy, může docházet v průběhu životnosti povrchových úprav k napadení ploch fasád mikroorganismy.
03 Riziková místa
Mikroorganismy se ovšem vyskytují i na řadě dalších povrchů souvisejících s fasádou nebo střechou budovy, jako jsou například plastová zastřešení apod. Mikroorganismům se neubrání ani tradiční fasáda se škrábanou břízolitovou omítkou.
Systémové řešení
04 Zkoušení přípravku
Na malé ploše vyzkoušíme vhodný poměr ředění odstraňovače řas, mechů a lišejníků. Pokud by na biotické napadení neúčinkoval ředěný roztok odstraňovače, použije se odstraňovač koncentrovaný.
05 Aplikace štětkou
Odstraňovač je možné aplikovat štětkou nebo válečkem – zvláště na malé plochy a plochy s jemnější až hladkou strukturou–…
06 Aplikace stříkáním
…anebo stříkáním na všechny typy ploch, zvláště pak na hrubozrnné struktury. Při aplikaci používáme vhodné ochranné prostředky. Necháme 30 minut působit.
07 Očištění
Po 30 minutách ošetření plochy důkladně omyjeme tlakovou vodou (shora dol), případně i přípravkem weberfasádního čistícího prostředku.
08 Penetrace
Penetraci provádíme na vyschlou fasádu vodou ředitelným silikonovým podkladním nátěrem zpravidla den před finálním nátěrem.
09 Finální nátěr
Celistvý povrch bez trhlin je možné rovnou natřít. weberton bio nanášíme ve dvou vrstvách s odstupem 12 hodin. Pokud se na povrchu vyskytují vlasové trhliny do 0,5 mm, použijeme weberton elastik.