Obnova fasády nabízí příležitosti k úspoře
Stav fasády domu je často tím prvním kritériem, podle kterého posuzujeme kvalitu celého domu. Vlastně se jedná o takovou výkladní skříň. I proto bychom právě fasádě měli věnovat pozornost v podobě pravidelné obnovy. Různá řešení nám pro tento případ nabízí společnost Baumit.
Velmi důležité je však také vědět, že i poměrně „mladá“ fasáda vyžaduje pravidelnou kontrolu, a to již po dvou letech od její realizace. Při kontrole jejího stavu se sledují jak celkové plochy, tak oblasti oken, dveří nebo napojení lišt.
Velkým nepřítelem opláštění domu jsou nejen usazené mechanické nečistoty, ale také biologické řasy a plísně, což samozřejmě specifikuje následný způsob její obnovy včetně použitých materiálů.
U domů se zateplením ETICS směřujeme pozornost na základní mechanické očištění tlakovou vodou o maximálním tlaku 200 barů a teplotě vody do 35 °C s předepsaným poměrem obsahu čisticího prostředku Baumit ReClean. Proces čištění lze vhodně doplnit použitím ručního tvrdého kartáče.
V dalším postupu máme na výběr, buď dva nátěry prémiové fasádní barvy Baumit StarColor na suchý povrch nebo alternativně aplikovat produkt Baumit SilikonColor. Využijeme-li k nanášení fasádní barvy technologii stříkání airless, máme záruku rovnoměrného nanášení nátěru v krátké době i na velké ucelené povrchy.
Pokud jsou však při kontrole zateplené fasády zjištěny známky biologického napadení, musí dojít nejprve opět k omytí čistou tlakovou vodou a po oschnutí k aplikaci vodou ředitelného sanačního nátěru Baumit FungoFluid. To se provádí pomocí válečku, popř. malířské štětky. Zmíněný proces se musí v případě většího napadení mikroorganismy opakovat a zároveň je nutné vytvořit ochrannou vrstvu před dvěma nátěry silikonovou fasádní barvou.
A opět se zde nabízí možnost použití výrobku Baumit StarColor nebo jeho alternativy v podobě voděodolné a paropropustné silikonové barvy Baumit SilikonColor. V každém případě je vždy důležité přísně dodržovat technologické přestávky (schnutí vrstev) mezi jednotlivými fázemi obnovy fasády.
Zaměříme-li se v následujícím obsahu na starší domy s běžnou vápenocementovou omítkou bez zateplení, je potřeba se nejprve orientovat na kontrolu možných trhlin v povrchu takové fasády. K tomu nám poslouží speciální měřítko – limitní hodnotou šíře trhliny je 0,5 mm, která úzce souvisí s povrchovým napětím kapky vody.
Prasklinami poškozená fasáda se nejprve obnoví použitím univerzálního základního nátěru se zpevňujícími vlákny s označením Baumit FillPrimer, sloužícího jako vhodná penetrace. Po jeho zaschnutí (24 hodin) je povrch připraven na dvě vrstvy výrobcem doporučené silikonové fasádní barvy Baumit StarColor.
U drobných trhlin však existuje i druhé řešení v podobě nanesení penetračního nátěru Baumit MultiPrimer a následné aplikace dvou vrstev fasádní barvy Baumit FlexaColor. Předností této barvy s obsaženým organickým pojivem a silikonovou pryskyřicí je vysoká míra flexibility obou vrstev nátěru.
Obnova fasády – příležitost k dodatečnému zateplení
V případě obnovy fasády by měl každý investor a majitel domu zvážit možnost úplného zateplení nebo tzv. dozateplení v případě, kdy byl systém ETICS realizován např. v 90. letech, tedy s tloušťkou izolantu 5, resp. 8 cm. To jsou totiž parametry, které neodpovídají současným standardům v zateplení.
Ve většině případů lze původní zateplení využít jako základ pro systémová řešení společnosti Baumit. Jednou z možností je systém zateplení na zateplení.
VIDEO k tématice obnovy fasád naleznete ZDE.
ZDROJ: PR článek společnosti Baumit