Obnova, renovace a ochrana fasád domů (pracovní postup)

Partneři sekce:

I při použití vysoce kvalitních stavebních materiálů dochází postupem času ke změnám na povrchu fasád domů. Stejně tak je tomu u železobetonových konstrukcí, například teras či balkonů. Pravidelná kontrola fasády může již po dvou letech od realizace odhalit její počáteční poškození.

02 Příprava

Připravíme si vysoce přídržnou lepicí hmotu na bázi cementu. Směs musí být hladká, bez hrudek. Použijeme ponorné míchadlo.

Příprava
Příprava | Source: Baumit

03 Sklotextilní sítovina

Sklotextilní armovací síťovinu vložíme do první vrstvy lepicí hmoty.

Sklotextilní sítovina
Sklotextilní sítovina | Source: Baumit

04 Dokončení povrchu

Sklotextilní síťovinu plně překryjeme lepicí hmotou. Výsledný povrch upravíme filcovým hladítkem do finální štukové struktury – a tedy i kvalitního podkladu pod fasádní barvu.

Dokončení povrchu
Dokončení povrchu | Source: Baumit

05 Nátěr

Opravu fasády dokončíme nátěrem fasádní barvou v odpovídajícím barevném odstínu.

Nátěr
Nátěr | Source: Baumit

06 Oživení fasády

Pokud fasáda vyžaduje pouze oživení barvy, stačí fasádu důkladně omýt vodou s maximálním tlakem 200 barů a teplotou do 35 °C. Po úplném vyschnutí je nutné opatřit povrch fasády vrstvou základního penetračního nátěru ke zpevnění minerálních a organických podkladů. Po kompletním vyschnutí je možné povrch opatřit dalším nátěrem fasádní barvy.

Oživení fasády
Oživení fasády | Source: Baumit

07 Ochrana proti mikroorganismům

Nejčastějším důvodem k obnově fasády je ovšem napadení plísněmi či řasami. Účinným řešením je aplikace  sanačního nátěru obsahujícího algicidní a fungicidní látky. Po úplném nasycení podkladu a jeho vyschnutí po dobu minimálně 12 hodin je potřeba fasádu očistit kartáčem, pomocí parního čističe nebo tlakovou vodou od fyzických zbytků řas a plísní. Pak je možné aplikovat základní nátěr a následně fasádní barvu.

Oživení fasády
Oživení fasády | Source: Baumit

 

 

TEXT + FOTO: Baumit