Omítky

Jedním z důležitých faktorů, který může ovlivnit převzetí stavby po provedení kontaktního zateplení, je vizuální vzhled finální omítky. O častých chybách při realizaci omítek, ke kterým dochází během nanášení a strukturování finální tenkovrstvé omítky, se dozvíte v článku Tenkovrstvé omítky a chyby při jejich aplikaci.

Partneři sekce:

U vnitřních omítek byste měli klást důraz na zdravotní nezávadnost, vysokou estetiku a rovinnost povrchu. Pro uchování tepelněizolačních vlastností pórobetonových tvárnic je vhodné použít sádrovou omítku. V případě betonových konstrukcí oceníte snadné zapravení spár mezi panely a také celoplošné stěrkování stropu i stěn v jednom kroku.

Stavět pomocí jednovrstvého obvodového zdiva bez zateplení, nebo klasickou cestou se sendvičovou konstrukcí a zateplením? Možné jsou obě varianty – a pro zlepšení jejich tepelněizolačních vlastností je vhodná tepelněizolační omítka.

Každá doba podléhá – nejen ve stavebnictví – jiným trendům. A zatímco 80. a 90. léta minulého století byla zejména u bytových domů ve znamení fasád s rýhovanými hrubými omítkami o zrnitosti až 4 mm, současnost si žádá, skrze přání architektů i investorů, velmi moderní hladké povrchy fasád. Společnost Baumit se právě hladkými fasádami zabývá již od roku 2012.

Ne nadarmo se říká, že fasáda dělá dům. Právě její různorodost z pohledu volby materiálu, typu povrchové úpravy či barevného odstínu je vizitkou každého architekta, projektanta či investora, který vnáší do finální podoby rodinného či bytového domu svůj individuální pohled a představy.

Akustická vápenocementová jádrová omítka s technickým názvem Ytong BASE GP600 je vhodná pro ruční i strojní zpracování a používá se k vytváření vnitřních jádrových omítek pod štukové omítky a stěrky stěn a stropů s požadavkem na hlukový útlum. Obvykle se kombinuje s pórobetonovými tvárnicemi Ytong s objemovou hmotností ≥ 400 kg/m3 , ale je vhodná i pro aplikaci na vápenopískové tvárnice, cihly, beton nebo štěpkocementové desky.

Poměrně velká část stavebních činností, ať už zaměřená na stěny, podlahy, či stropy, vyžaduje kvalitní přípravu povrchu. Právě k té jsou určeny různé typy penetračních nátěrů, případně aplikace kontaktních můstků. Zároveň je důležité připomenout, že penetrace nebo kontaktní můstky patří do oblasti jak renovací starších objektů, tak novostaveb.

Známé přísloví o ohni se hodí i na vlhkost v obytném prostoru. Také ona umí být dobrým sluhou, ale i zlým pánem. Jedinečnou schopnost aktivně udržovat optimální hodnotu vlhkosti v interiéru má produktová řada omítek a povrchových úprav Baumit Klima.

Pro povrchovou úpravu jádrových omítek lze použít různé typy hmot. Pro vytvoření jemného hladkého podkladu pod finální vrstvy jsou vhodné štukové omítky.

Strukturované omítky jsou zajímavým způsobem, jak každému objektu dodat špetku osobitého charakteru a jedinečnosti. Omítku s konkrétní úpravou lze použít v exteriéru u novostaveb i u rekonstrukcí. Problémem není ani nanášení omítky na zateplení, beton či v kombinaci se sanační omítkou – kreativitě se zkrátka meze nekladou a žádný materiál není překážkou!

Strukturované omítky jsou zajímavým způsobem, jak každému objektu dodat špetku osobitého charakteru a jedinečnosti. Omítku s konkrétní úpravou lze použít v exteriéru u novostaveb i u rekonstrukcí. Problémem není ani nanášení omítky na zateplení, beton či v kombinaci se sanační omítkou – kreativitě se zkrátka meze nekladou a žádný materiál není překážkou.

Strukturované omítky jsou zajímavým způsobem, jak každému objektu dodat špetku osobitého charakteru a jedinečnosti. Omítku s konkrétní úpravou lze použít v exteriéru u novostaveb i u rekonstrukcí. Problémem není ani nanášení omítky na zateplení, beton či v kombinaci se sanační omítkou – kreativitě se zkrátka meze nekladou a žádný materiál není překážkou!