Obrázek4

Neobyčejné omítky 13: Modelování mořskou houbou (pracovní postup)

Partneři sekce:

Strukturované omítky jsou zajímavým způsobem, jak každému objektu dodat špetku osobitého charakteru a jedinečnosti. Omítku s konkrétní úpravou lze použít v exteriéru u novostaveb i u rekonstrukcí. Problémem není ani nanášení omítky na zateplení, beton či v kombinaci se sanační omítkou – kreativitě se zkrátka meze nekladou a žádný materiál není překážkou.

Dalším způsobem – tentokrát velmi jednoduchým a vhodným i pro začátečníky, je modelování houbou. Pro tento způsob nejsou vyžadovány žádné speciální pomůcky, samozřejmě kromě mořské houby, kterou k modelování budeme používat.

Strukturování opět probíhá do druhé vrstvy fasádní omítky a stejně jako v ostatních případech strukturovaných omítek i v tomto případě je třeba pracovat s čerstvě nanesenou vrstvou omítky ještě před jejím zavadnutím.

Výhodou tohoto způsobu strukturování ovšem je nenáročnost celého postupu. Houbu můžeme otiskovat libovolně silně, jak nám to právě vyhovuje a jak se nám zdá, že je výsledek nejvíce efektivní.

Co budete potřebovat?

  • Baumit CreativTop, zrnitost  Silk, spotřeba dle zrnitosti – cca. 2,8 – 3,2 kg/m2, jednosložková silikonová dekorativní omítka pastovité konzistence, dodávána v celé řadě barev, kbelík 25 kg.
  • Fasádní barva Baumit StarColor, spotřeba cca 0,3 l/m2, dodávaná v celé řadě barev, kbelík 14 l nebo 5 l.

Nářadí a pomůcky

  • zubové hladítko
  • zednická lžíce
  • nerezové hladítko
  • mořská houba
  • malířský váleček

01 Nanesení omítky

Omítku Baumit CreativTop Silk naneseme celoplošně nerezovým zubovým hladítkem (velikost zubu 10 mm) Povrch uhladíme. Tloušťka této první nanesené vrstvy by měla být 1 až 1,5 mm.

Obrázek2
01 Nanesení omítky | Zdroj: Baumit
POZOR!

Tenkovrstvou omítku nanášíme pouze v takové ploše, kterou jsme schopni zpracovat do finální podoby před zaschnutím. Omítka musí být dostatečně čerstvá, abychom do ní mohli otisknout houbu s uspokojivým výsledkem – je proto lepší postupovat po jednotlivých úsecích, které vždy nejprve finálně upravíme, než přejdeme k nanesení druhé vrstvy na dalším úseku.

Rada odborníka

Na rozdíl od jiných druhů strukturovaných omítek, v případě modelování houbou není tolik důležitý stejný „rukopis“ v celé ploše fasády. Houbou můžeme lokálně přitlačit či naopak odlehčit dle toho, jak nám výsledek přijde estetičtější a různorodější!

02 Druhá vrstva

Po zaschnutí omítky (necháme řádně zaschnout alespoň 1 den) naneseme druhou vrstvu omítky, tentokrát o tloušťce zhruba 1 mm. Opět uhladíme.

Obrázek3
02 Druhá vrstva | Zdroj: Baumit

03 Modelování houbou

Na takto připravenou omítku, ještě před zavadnutím, otiskujeme mořskou houbu, dokud nedosáhneme požadované struktury omítky a požadovaného vzhledu.

Obrázek4
03 Modelování houbou | Zdroj: Baumit

04 Hotovo

Finální fasádu můžeme nechat v bílé barvě, potom bychom ji měli přetřít ochranným nátěrem Baumit Finish, nebo ji natřít silikonovou fasádní barvou Baumit StarColor  v odstínu Baumit Life nebo metalickým nátěrem Baumit Metallic. Pokud jsme při modelování postupovali pečlivě a zodpovědně, bude celá fasáda vyzdobena vzorem, který bude efektní v jakékoli barvě.

Obrázek1
04 Hotovo | Zdroj: Baumit
redakce ve spolupráci s firmou Baumit