omítkový systém

Neobyčejné omítky 15: Jemný pohledový beton (pracovní postup)

Partneři sekce:

Strukturované omítky jsou zajímavým způsobem, jak každému objektu dodat špetku osobitého charakteru a jedinečnosti. Omítku s konkrétní úpravou lze použít v exteriéru u novostaveb i u rekonstrukcí. Problémem není ani nanášení omítky na zateplení, beton či v kombinaci se sanační omítkou – kreativitě se zkrátka meze nekladou a žádný materiál není překážkou!

Dalším způsobem – velmi jednoduchým, vhodným i pro začátečníky a ve výsledku efektním, je tvorba jemného pohledového betonu. K celé úpravě potřebujeme jen velmi málo nářadí a trochu zručnosti, abychom byli schopni vytvořit dostatečně „jemný betonový povrch, který bude skutečně připomínat právě zaschlý, pohledový beton!

Výhodou je samozřejmě i jistá zručnost pracovníka. Pokud při úpravě finální vrstvy dodržíme jednotný tlak a rukopis, výsledek bude vypadat k nerozeznání od právě dokončeného betonového originálu!

Co budete potřebovat?

  • Baumit CreativTop, zrnitost Fine, spotřeba dle zrnitosti – cca. cca. 2,5 – 2,7 kg/m2, rovněž dále zrnitost Silk, spotřeba cca. 1,2 – 1,5 kg/m2 na dokončení; jednosložková silikonová dekorativní omítka pastovité konzistence, dodávána v celé řadě barev, kbelík 25 kg.

Nářadí a pomůcky

  • nerezové hladítko
  • zednická lžíce

01 Nanesení omítky

Omítku Baumit CreativTop Fine naneseme celoplošně nerezovým zubovým hladítkem (v tloušťce zrna, tj. min. 1 až 1,5 mm)… a vyhladíme do ztracena nebo alespoň důkladně zatřeme, aby byl povrch skutečně rovný a hladký.

01 Nanesení omítky
01 Nanesení omítky
POZOR!

Tenkovrstvá omítka Baumit CreativTop se nanáší pouze v takové ploše, kterou lze zpracovat před zaschnutím! Pro veškeré úpravy musí být vrstva vždy dostatečně čerstvá, abychom mohli vytvořit požadovaný výsledný vzhled. Finální povrch lze stáhnout hranou šikmo nakloněného nerezového hladítka.

02 Vyschnutí a nanesení druhé vrstvy

Po úplném vyschnutí (min. 1 den) první vrstvy se nanese všemi směry druhá vrstva omítky Baumit CreativTop Silk v tloušťce cca 1 mm.

02 Vyschnutí a nanesení druhé vrstvy
02 Vyschnutí a nanesení druhé vrstvy

03 Imitace hladkého betonu

Pro vytvoření vzhledu imitace betonu provádí tahy naplocho položeným nerezovým hladítkem. Postupujeme pečlivě, snažíme se o jednotný rukopis, aby fasáda byla v celé ploše jednotná a dokonale imitovala hladký pohledový beton.

03 Imitace hladkého betonu
03 Imitace hladkého betonu
TIP

Na vyzrálý povrch je možno aplikovat lazurní nátěr Baumit Lasur, dostupné v různých barvách. Nanášíme např. malířskou štětkou, plochým štětcem, tupovacím štětcem, přírodní houbou nebo hadříkem v 1 až 3 vrstvách dle požadované barevnosti.

04 Hotovo

Finální „jemná betonová“ fasáda v ideálním případě vypadá, jako bychom právě sundali bednění a vrstvu hrubého betonu čerstvě přebrousili do hladka – ev. jako bychom právě odbednili speciální bednění pro jemný pohledový beton . Vrstvu můžeme samozřejmě dále upravovat, případně natírat nátěrem (viz TIP), abychom dosáhli požadované barevnosti fasády.

04 Hotovo
04 Hotovo
red s využitím materiálů společnosti Baumit