Neobyčejné omítky: Zatírání (technologický postup)
Osobitý charakter můžeme domu dodat nejen použitím zajímavých barevných kombinací na fasádě či obklady – použít můžeme i některý z kreativních způsobů, jak netradičně nanést finální omítku. V předchozích dílech jsme si představili fládrování, gletování a špachtlování, v tomto díle si přiblížíme zatírání.
Zatírání omítky je metoda, kterou lze vytvořit zajímavě profilované, plastické povrchy omítek. Pro postup, stejně jako u ostatních typů strukturovaných omítek platí, že se vrstva omítky upravuje ihned po nanesení, aby nezaschla a na jejím povrchu proto vůbec bylo možné vytvářet nějakou strukturu. Stejně jako u všech kreativních omítek platí, že bychom omítku v celé ploše měli vždy upravovat stejnou silou a „rukopisem“, abychom dosáhli jednotného, estetického vzhledu.
Co budete potřebovat?
- Baumit CreativTop (Trend/Fine), jednosložková silikonová dekorativní omítka pastovité konzistence, spotřeba 2,9 – 4,2 kg/m², zrnitost – 3 či 1 mm, kbelík 25 kg, dodávána v celé řadě barev
- Nářadí a pomůcky
- nerezové hladítko
- zednická lžíce
- malířská štětka
- plastové hladítko
Úprava štětkou (varianta 1)
Omítku nanášíme v požadované tloušťce vrstvy nerezovým hladítkem na ometený, soudržný a řádně očištěný a připravený podklad. Ihned po nanesení čerstvou omítku upravíme nerezový hladítkem tak, aby odpovídala naší představě. Takto připravenou omítku necháme mírně zavadnout. Následně vezmeme malířskou štětku, namočíme ve vodě, necháme mírně okapat a povrch omítky zlehka štětkou stíráme tak, abychom mu dodali charakteristický, plastický zatíraný vzhled.
Úprava hladítkem (varianta 2)
Pro úpravu hladítkem je třeba omítku nanést obdobně jako při úpravě štětkou, abychom ovšem docílili požadovaného konečného efektu, bude tentokrát požadovaná vrstva omítky rovna tloušťce zrna. Ihned po natažení omítky povrch vyhladíme plastovým hladítkem, což omítce opět dodá charakteristický – ale jiný než u zatírání štětkou – plastický povrch.
01a Nanesení omítky, var. 1
Dekorativní omítku naneseme na řádně očištěný, soudržný povrch v požadované tloušťce.
02a Vytvoření plasticity, var. 1
Ihned po nanesení omítku upravíme hladítkem, abychom jí dodali plastický vzhled. Úprava probíhá mírným přitlačením hladítka na povrch a stažením omítky krátkým pohybem v libovolném směru, abychom vytvořili mírnou nerovnost.
03a Zatření štětkou, var. 1
Mírně vlhkou štětku zlehka táhneme po povrchu hladítkem upravené omítky tak, abychom jí dodali charakteristický zatíraný vzhled.
01b Nanesení omítky, var. 2
Dekorativní omítku naneseme na řádně očištěný, soudržný povrch v tloušťce, která je rovna tloušťce použitého zrna.
03b Zatření hladítkem, var. 2
Při úpravě hladítkem použijeme plastové hladítko ihned na čerstvě nataženou omítku. Povrch vyhladíme tak, abychom mu dodali charakteristický nerovný, kráterovitý vzhled.
Tenkovrstvou omítku Baumit CreativTop nanášejte pouze v takové ploše, kterou lze zpracovat před zaschnutím. Do omítky se nesmí malířskou štětkou zapracovat velké množství vody, mohlo by dojít k vyplavení pigmentů. Pro dosažení jednotného barevného vzhledu doporučujeme omítku přetřít jedním až dvěma nátěry fasádní barvy (např. Baumit StarColor).