První realizace zdravé omítky v České republice
V rámci developerského projektu byla v České republice realizována první zdravá omítka. Omítky v projektu U Perníkářky regulují vzdušnou vlhkost ve vnitřním prostředí, a tak vytváří mikroklima bez plísní a škodlivých látek.
Projekt U Perníkářky
Energeticky pasivní objekt tvoří deset jižně orientovaných bytů se soukromými zahradami, lodžiemi nebo balkony. Byty jsou v dispozici 3+kk až 5+kk o plochách interiéru 88 až 199 m2. V blízkosti objektu je neprůjezdná ulice lemovaná vzrostlými stromy a park. V pěší vzdálenosti je zastávka MHD. Vyšší patra nabízejí výhled na Motolský potok nebo panorama Cibulky a Košířů.
Jednotlivé byty disponují systémem automaticky řízeného větrání s rekuperací tepla, vytápěním pomocí pasivních konvektorů, třívrstvými dřevěnými podlahami, skly s izolačními trojskly, venkovními hliníkovými roletami na dálkové ovládání a nadstandardním zateplením obvodových stěn.
Lidé v interiéru
V rámci každodenních aktivit tráví každý člověk až 90 % svého času uvnitř budov. Je tedy bez debat, že ovzduší uvnitř budov má velký vliv na zdraví jedince a jeho psychickou pohodu. Největší rozdíly mezi vzduchem v interiéru a exteriéru pak působí tyto faktory: vlhkost (sprchování, zalévání, sušení prádla ad.), teplota (topení, vaření ad.), proudění vzduchu, biologické (plísně, bakterie, viry, alergeny, parazité ad.) a chemické faktory (prach, čisticí prostředky, těkavé látky atp.).
V rámci interiéru je proto nutné tyto faktory (zejména pak vlhkost) regulovat. Nerovnováha, tedy relativní vlhkost mimo rozmezí 40–60 %, má negativní vliv na kvalitu interiéru a lidské zdraví – příliš vlhký vzduch podporuje vznik plísní a příliš suchý vzduch zas napomáhá šíření alergenů a prachu.
Zdravá omítka
Omítky jsou proto velmi zásadní součástí každého objektu a interiéru, protože obyvatele provází po celou dobu jeho pobytu uvnitř. U Perníkářky proto bylo víceméně jisté, že budou při realizaci použity „zdravé“ omítky, jež vhodně pracují s interiérovou vlhkostí. Firma JRD, která za projektem stojí, již dříve zvažovala pozitiva hliněných omítek, které jsou jak příznivé pro interiér, tak i šetrné k životnímu prostředí, ale nakonec je zavrhla pro složitost aplikace.
Zvolená omítka je vápenocementová a dle technického listu dokáže regulovat vlhkost až 3x lépe než běžná sádrová omítka. Svým působením přitom simuluje efekt lidských plic a svou zásaditostí působí jako přirozená ochrana proti mikroorganismům a plísním a váže na sebe přebytečný CO2.
Foto: Baumit
Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 4/2018.