Sanace historických budov se bez individuálního přístupu neobejde
Historické budovy mají své unikátní kouzlo. Z hlediska údržby ale kladou na své majitele mnohem větší nároky než novostavby. Uzpůsobení dnešním požadavkům a standardům navíc vyžaduje specifické a mnohdy velmi nákladné stavební úpravy.
Jedním ze zásadních problémů u letitých objektů, který může vést až k poškození statiky domu, bývá vlhké a zasolené zdivo. Starým budovám chybí dnes již zcela běžná hydroizolace, která zamezuje vzlínání zejména půdní vlhkosti do zdiva. Následná aplikace hydroizolace je technicky náročná a mnohdy zcela nemožná. Vlhké a zasolené zdivo může vést kromě statických změn k estetickému znehodnocení omítky a bujení interiérových plísní.Jděte tam, kde vám poradí!
Komplexní řešení pro sanace budov s vlhkým zdivem nabízí například společnost Baumit, zkušený výrobce omítek a fasádních systémů. Společnost Baumit nabízí rovněž kvalifikované technické poradenství, které je v případě rekonstrukcí historických budov alfou a omegou úspěšného zvládnutí stavebních prací. Ostatně to potvrzuje ředitel společnosti Stanap, která se specializuje na rekonstrukce historických objektů v Karlovarském kraji.
„Se společností Baumit spolupracujeme již celou řadu let a je to nejen proto, že dělají kompletní fasádní systém. Kdykoliv si vymyslíme něco specifického nebo řešíme nějaký problém, techničtí zástupci společnosti Baumit se nám snaží maximálně vyjít vstříc. Navíc se nám s jejich materiálem velmi dobře dělá a fasády Baumit se pro nás staly stojící reklamou.“
Bytový dům ve Svahové ulici v Karlových Varech po a před rekonstrukcí (obrázek vpravo). Jedna z realizací společnosti Stanap, na jejíž fasádu byla zčásti použita speciální sanační omítka, používaná na renovaci historických budov Sanova MonoTras H. Tento materiál je jako dvouvrstvý omítkový systém obzvlášť vhodný pro sanaci zdiva starých a památkově chráněných objektů s vysokým obsahem solí. |
Sanační omítky – řešení i pro extrémní případy
Omítkový systém určený na rekonstrukce historických objektů se nazývá Baumit Sanova. Vyznačuje se vysokou pórovitostí, nízkou kapilární nasákavostí a zároveň vysokou paropropustností. Tyto omítky tak odvádějí přebytečnou vlhkost ze zdí. Nízká kapilární nasákavost zamezuje šíření vlhkosti a vzlínaní vody ve zdivu směrem nahoru. Na rozdíl od běžných vápenocementových omítek tak nedochází k výkvětům solí na povrchu omítky a k jejímu poškozování vlivem působení solí. Vysoký obsah pórů v sanačních omítkách vytváří dostatečnou kapacitu pro ukládání solí, aniž by byla poškozena struktura omítky. Životnost sanačních omítek na vlhkém zdivu je proto mnohem delší než u běžných omítek. Její povrch zůstává i po delší době v bezchybném stavu. Ideální řešení tak představuje i pro ošetření domů po povodních, jejichž zdi potřebují vysychat i několik měsíců. Produktů z řady Baumit Sanova je celá řada a konkrétní použití musí zhodnotit technický poradce společnosti Baumit.
Budova Velkopřevorského mlýna na pražské Kampě prošla po katastrofálních povodních v roce 2002 kompletní sanací a rekonstrukcí. Vzhledem k umístění budovy doslova na vodě bylo nutné použít produkty z řady Baumit Sanova – Baumit Sanova MonoTras H (jednovrstvé vápenotrasové omítky) a Baumit Sanova štukové omítky. |
I zateplení je možné
V dnešní době je možné zateplit i historické budovy s částečně vlhkým či zasoleným zdivem. Jen je potřeba s rozmyslem vybírat izolační materiál. V případě tvarově složitých fasád je dobré zohlednit i finanční náročnost a návratnost celého projektu. Z obyčejného polystyrenu sice lze vyřezat i složitější ornamenty na fasádě, nicméně jeho nevýhodou je jeho difuzní uzavřenost. Jediným produktem dostupným na českém trhu, který je vhodný k dodatečnému zateplení vlhkého či zasoleného zdiva, je systém Baumit Open S. Tepelněizolační desky z pěnového polystyrénu obsahují otvory, které umožňují odvětrávání přebytečné vlhkosti směrem ven. Navíc jsou všechny vrstvy systému zhruba stejně prodyšné, takže nehrozí kondenzace vlhkosti uvnitř fasádní skladby, která může vést k poškození izolační vrstvy. Důležitým předpokladem zachování funkčnosti dodatečného zateplení je však přísné dodržení předepsaného postupu a aplikace všech doporučených systémových složek.
–>–>