Proutěná fasáda paneláků a další vrbové parády
Fasády, zábradlí balkonů a další exteriérové prvky nemusejí být jen ze dřeva nebo z kovu. Pokud jde o přírodní materiály, vzhledem k pevnosti, trvanlivosti a dalším vhodným parametrům se v exteriéru občas objevuje bambus. A trochu nečekaně ale i obyčejné vrbové proutí.
Rodinná firma Freitag z bavorského Freisingu, věnující se velkoplošným proutěným předmětům, prostorovým prvkům, proutěným zástěnám, protihlukovým stěnám, prolézačkám a dalším zajímavým výrobkům už ve třetí generaci, má svoje tajemství, jak proutí vydrží v nezměněné kvalitě. Vyplétání vrbouvým proutím je tak precizní a někdy tak pravidelné, že občas připomíná bužírkový výplet.
Podobné kryty vysokých oken jsme zvyklí vídat spíše z latěk, na starších bytových domech někdy i z plastu. Proutěná deska vyplétaná na ocelovém rámu a fixovaná nerezovými šrouby nechává před oknem trochu místa a z interiéru i z ulice dodává oknu příjemný vzhled.
Co všechno může mít z proutí panelák
A nejen panelák, také kterýkoliv starý činžák nebo rodinný dům či venkovská chalupa. Přitom k venkovskému stavení proutí pasuje, ale překvapující je to v centru měst, kde proutěné prvky zaujmou a překvapivě dobře sem zapadnou. Ať už jsou to velkoplošné prvky jako proutěné části fasád, anebo rozměrově menší kryty oken, balkonové zábradlí vyplétané vrbovým proutím, sluneční zástěny a slunolamy, okenice nebo falešné okenice (proutěné plochy vedle oken).
Když fasáda domu vypadá jako proutěný koš…
Celoplošná vrbová fasáda – to už je přímo proutěný dům. Proplétané desky vynikají na několikapatrové fasádě městského bytového domu, kam vnášejí přívětivost venkova. A dokonalé je totální překrytí proutěnými rohožemi rodinného patrového domu. Zajímavě jsou proutěné zástěny použity na nízkém bungalovu, kde jižní fasádu dynamizují proutěné stěny střídající se s průhledy do oken a na chodníček pod okapem.
Pozoruhodná souhra kovu a vrbových větviček
Na kombinaci dřevěné fasády a titanzinkových schodišť či zábradlí jsme si už dokonale zvykli. A najednou tady roli dřeva přebírá prachobyčejné vrbové proti – a ukazuje, se, že ušlechtilému kovu více než zdárně sekunduje.
Tady není balkonové zábradlí proutěné, ale kovové. Vrbové proutí zato ale vykrylo kompaktně celou fasádu.
Vrbové okenice a žaluzie v horkých dnech žhavé sluneční paprsky dovnitř rozhodně nepustí.
Díky své tmavší barvě nechává kovovým schodům a stříbřitým žaluziím o to více vyniknout.
A opět prvek, který se obměňuje na předválečných činžácích i moderních domech…předěl mezi terasami jednotlivých bytů. Většinou bývá spíše funkční než hezký – beton, laťkové mříže (decentnější nebo kýčovitě zdobné). Tady je to ale jinak – posezení na relativně úzkém prostoru vrbové proutí dává přirozenost a útulnost.
Dům jako košík. Tady je v celistvé proutěné schránce uzavřený celý dům. Na velké ploše vypadá vyplétání zase jinak: dává fasádě strukturu a dynamičnost přičemž přírodní materiál dodává odstíněné tóny tmavší a vybledlé hnědé barvy.
Rozlehlý bungalov má z jižní strany v odstupech nainstalované proutěné zástěny. Stejná proutěná plocha chrání i ozvláštňuje na severní straně vchod do domu.
Alena Gembalová
Zdroj fotografií: Freitag Weidenart