Údržba palubkové fasády se nemá podcenit
Galerie(6)

Údržba palubkové fasády se nemá podcenit

Partneři sekce:

Palubková fasáda obdélníkové přístavby domu je delší stranou situována na sever. Východní chráněná strana přístavby má obložení téměř netknuté. Je mnohem více zachovalé než deštěm a sněhem atakovaná severní strana. Potom, kdy se včas neprovedl obnovující nátěr, vypadá každá část úplně jinak.

Smrkové palubky na přístavbě domu byly asi před devíti lety natřeny silnovrstvým lakem. Ten tvoří na povrchu dřeva ochrannou vrstvu, která může být při dvou nátěrech vrstva až  0,1 mm silná; do vnitřku dřevní hmoty příliš neproniká. Nátěr by měl i na zatížených místech vydržet asi 6 let, obnovit by se měl ale už o pár let dříve, podle potřeby, ale včas. Už popraskaný silnovrstvý nátěr je totiž složité obnovit. Protože to majitelé včas neprovedli, dřevo je už na exponované severní straně částečně obnažené. Na východní straně vydržela lazura bez poškození, nemá trhlinky a nešedne.
Pokud je dřevo vystaveno slunci, dešti a větru a ochranná vrstva se po doporučené době neobnoví, pak se začne nátěr ztenčovat a na stále větších plochách mizí. Dřevo pod ním rychle šedne, zdrsňuje se a vznikají v něm trhliny, do kterých se dostává voda – a tím se proces degradace zrychluje.

Velká plocha palubek už nevypadá nejlépe.

Velká plocha palubek už nevypadá nejlépe.

Obnova silnovrstvého nátěru se provádí po odstranění zbytků nátěru starého; jeho zbytky se musejí sbrousit a dřevo ještě před natíráním upravit. Vždy je vhodné postupovat podle pokynů zhotovitele a před obnovením nátěru vždy postup zkonzultovat nebo ho dát na starost profesionálům.

Kdo zanedbá opakované nátěru v doporučených intervalech, dočká se nehezkých map na dřevu a jestli bude váhat ještě dále, všechno se mu dost prodraží – obložení se možná bude muset vyměnit.

místa se zbytky laku se střídají s šedými plochami holého dřeva.

Lesklá místa se zbytky laku se střídají s šedými plochami holého dřeva.

Co udělá s nechráněným dřevem slunce a voda

Smrkové dřevo šedne zejména působením dřevozbarvujících hub. Někdy se říká, že to zapříčiňuje UV záření, ale děje se to kombinovaným působením UV paprsků a vlhka. Pro doplnění – smrkové dřevo zabarvuje UV záření spíše do hnědých odstínů. UV paprsky degradují dřevo jinak: zapříčiňují měknutí jeho měkkých částí  -ligninu, který je pak vyplavován dešti. Často proto vidíme na starých nechráněných trámech vystouplé tvrdé letokruhy a mezi nimi pokleslé plošky – to je vyplavený lignin. Měkké dřevní části se proto chrání olejovými nátěry. Vlhko, déšť, sníh a také změny teplot ohrožují dřevo tak, že snižují jeho odolnost před napadením dřevokaznými houbami a plísněmi. Všimnout si také můžeme, že dřevo rychle porůstá mech a proniká do něho rovněž hmyz.

Nátěr je zeslabený, na povrchu palubek objevují trhlinky, kudy proniká vlhkost do nitra dřevní hmoty.

Nátěr je zeslabený, na povrchu palubek objevují trhlinky, kudy proniká vlhkost do nitra dřevní hmoty.

Poničený nátěr palubek na severní straně.

Poničený nátěr palubek na severní straně.

Stejný nátěr na chráněnější východní stěně vypadá jako nový.

Stejný nátěr na chráněnější východní stěně vypadá jako nový.

Pokud je dřevěný povrch opatřený nátěrem, který je zapotřebí obnovovat, nevyplatí se to zanedbat.  Snadnější a levnější je přetírat častěji.

Jak to napravit

Záleží na tom, jak dalece jsme nátěr zanedbali a o jaký typ nátěru se jedná. Pokud ne moc, všechno se zachrání sbroušením nebo dokonce jen přetřením bez broušení. Jestliže jsme to ale ještě pár let navíc odkládali, dřevo už podlehlo větší zkáze. Pak mu už někdy nemusí pomoci ani nový nátěr, protože když degenerativní změny příliš pokročily a dřevo už je ve špatné kondici, nový nátěr dokonale k dřevu nepřilne. Ideální je povolat odborníka, který stanoví další postup. Dřevo se musí důkladně zbavit zbytků laku, prohlédnout a dále upravit. Případně se některé (v horším případě všechny) palubky vymění.

Pokud to bude možné vzhledem ke stavu dřeva, může se zvolit jiný typ nátěru, například lazuru tenkovrstvou; silnovrstvé laky sice vydrží déle, ale když se poničí, je složitější a pracnější je obnovovat než tenkovrstvé lazury. Vhodné by bylo v tomto případě použít i napouštěcí (olejovou) lazuru, která proniká hluboko do dřeva a hodí se k použití na palubky, které jsou rozměrově nestabilní. Dřevo je potřeba také předem ošetřit proti dřevokazným a dřevozbarvujícím houbám, plísním a působení dřevokazného hmyzu. Ochrana se může provést spouštědlem Lazurol impregnační základ S 1033, Lazurolem fungi (proti dřevokaznému hmyzu a houbám), Telurinem, Lignofixem nebo Bochemitem QB.

Alena Gembalová
Foto: A. Jansová