Zelené fasády: nová možnost, jak vnést do měst více zeleně (pracovní postup)
Systém Flora Urbanica snižuje spotřebu vody a minimalizuje ekologickou zátěž používáním recyklovaných materiálů. Pro dosažení minimálního zavlažování je vhodné systém kombinovat s vatou ISOVER Intense.
Základní složkou systému jsou květináče FloraPot, které perfektně zapadají do systému vegetační stěny, díky svému naklonění zadržují přebytečnou vodu v hladinovém přepadu a pomocí hydroakumulační vrstvy ISOVER Intense zajišťují lepší hydrataci osazené vegetace. Rostliny lze zavlažovat i pomocí šedé nebo dešťové vody. Systém je navržen tak, že není třeba fasádu opatřit hydroizolační vrstvou – veškerá voda je součástí uzavřeného fasádního systému, takže nehrozí navlhčení přilehlých konstrukcí.
Hydrofilní vaty mají tu schopnost, že ve svých pórech dokáží udržet velké množství vody a postupně ji mohou uvolňovat ke kořenům rostliny. Použitím vaty jako součásti vegetačního souvrství snížíme celkovou hmotnost skladby uvnitř květináče. Nepopíratelnou výhodou je také ochrana proti promrznutí rostlin, neboť vata ISOVER Intense má tepelněizolační schopnosti.
Co budete potřebovat?
- Součásti fasádního systému Flora Urbanica
- Flora Panel 850, Flora Pot
- Hydrofilní vlna
- ISOVER Intense
- Plotovka z recyklovatelného materiálu
- TRAPLAST 78 x 21 mm x výška dle projektu
- Odlehčený střešní substrát
- Hadice na závlahu + kouhouty a kolena
- Spirálová hadice pro odvod vody
- FloraXtend
- Stahovací páska
- Šrouby
- šrouby do betonu GBST 6 x 90 mm
- samovrtný šroub WFD – 4,8 x 25 mm (černá RAL 9005)
Nářadí
- příklepová vrtačka, aku vrtačka, vrták do dřeva Ø 6 mm, vrták do betonu Ø 4,8 mm, ruční okružní pila, metr, tužka, vodováha, zalamovací nůž, zapalovač, nůž na řezání izolace
Jak na to?
V první řadě je třeba rozměřit šířku a výšku stěny, na kterou se bude fasádní systém osazovat. Jen tak můžeme vypočítat potřebný počet Flora Panelů. Tyto panely lze kotvit přímo do podkladu – v místech pro tento účel určených –, nebo použít plotovky z recyklovaného plastu pro vytvoření podkladního roštu. Než začneme s montáží, naměříme si kotevní body, rozvrhneme rošt a předvrtáme díry v plotovkách.
01 Instalace roštu
Plotovku umístíme na předem naměřené místo a ujistíme se o jejím svislém umístění. Předvrtáme spodní díru do podkladu a plotovku připevníme šroubem. Následně opět zkontrolujeme její rovinnost, předvrtáme horní otvor a opět přišroubujeme. Pokud nám délka poslední plotovky nevychází, naznačíme si, o kolik ji zkrátit a zbytek odřízneme.
02 Instalace panelů
Před montáží dalšího sloupce plotovek přiložíme Flora Panel a ujistíme se, zda rozteč připraveného roštu odpovídá zámkům panelů. Instalaci následně začínáme od spodní části, zkontrolujeme rovinnost panelu a k jeho uchycení použijeme střešní šrouby. Takto zhotovíme celou spodní řadu fasády, abychom měli jistotu, že jsou všechny panely ve stejné výšce.
03 Zhotovení fasády
Následně pokračujeme umisťováním panelů směrem vzhůru. K tomu využijeme zámky jednotlivých panelů – panely do sebe zapadnou jako stavebnice, o jejich správném zaklesnutí se můžeme přesvědčit pokusem o posunutí konkrétního panelu do strany. Všechny panely průběžně zajišťujeme středními šrouby.
04 Zasazení rostlin
Minerální vlnu nařežeme na čtverečky o velikosti 10 x 10 cm. Izolaci zasuneme až na dno Flora Potu, aby mohla nasávat vodu z Flora Panelu. Rostlinu opatrně vytáhneme z původního kontejneru, jemně očistíme kořeny od přebytečné hlíny, umístíme do Flora Potu a zasypeme extenzivním substrátem. Flora Poty umístíme do Flora Panelu.
05 Přívod vody
Závlahu přivedeme ke stěně rozvodovou trubkou o průměru 16 až 30 mm, přívod natáhneme až k hornímu panelu a zakončíme výpustným kohoutem. Hladinové přepady se následně postarají o distribuci vody po celé stěně.
06 Odvod vody
Pro svod přebytečné vody použijeme spirálovou hadici FloraXtend o průměru 25 mm, kterou našroubujeme na odtoky a zajistíme stahovací páskou.
Článek vyšel v časopisu Realizace staveb 5/2021.