„Dlouhodobě z horských oblastí odcházejí lidé. Zemědělství je v obci konec a lidé musí z něčeho žít. Bez atrakcí se dnes, bohužel, nedá dělat cestovní ruch. Ve společnosti je po nich poptávka, běžní lidé a rodiny s dětmi nechtějí chodit po horách s batůžkem, chtějí něco zažít. Resort dává této oblasti nějakou budoucnost a smysl, aby tu lidé zůstávali,“ nastínil Petr Vrzal.
Nejdelší visutý most na světě spojí dva hřebeny Orlických hor
Tyčí se ve výšce 95 metrů a na délku má 721 metrů. Řeč je o visutém mostě Sky Bridge 721 nad údolím Mlýnského potoka, který spojí protilehlé hřebeny Slamník a Chlum. Nejdelší most svého druhu na světě dokončují stavaři v těchto dnech. Výstavba však budí i kontroverzi, ochráncům přírody vadí devastace ekosystému u Králického Sněžníku.
Sky Bridge 721 bude součástí rekreačního areálu v Dolní Moravě na Orlickoústecku. Tři čtvrtě kilometru dlouhý visutý most vzniká poblíž vyhlídkové věže Stezka v oblacích. Turisté na něj nastoupí v nadmořské výšce 1125 metrů a vystoupí o deset metrů výš.
Megalomanská stavba bude vážit 405 tun. Celková váha lan dosáhne 158 tun a pomocných konstrukcí 20 tun. Hlavní lano bude mít průměr přes sedm centimetrů. Celkem se spotřebovalo 1030 krychlových metrů betonu. Dosud nejdelší visutý most na světě měří 516 metrů a nachází se u portugalského městečka Arouca. Ačkoliv je umístěn ve výšce 176 metrů, most na orlickoústecku jej svou délkou překoná o více jak 200 metrů.
Výstavba ničí přírodu
Stavba má však i své odpůrce. Ochránci přírody dlouhodobě upozorňují, že nové atrakce a horečnatá výstavba v oblasti láká do oblasti čím dál více turistů, čímž je nevratně poškozován zdejší ekosystém. Mnoha obyvatelům obce Dolní Morava pak vadí i neúnosná doprava. Obec proto s investorem našla kompromis, že postaví dvě parkoviště. Zvýšený pohyb lidí má podle místostarosty Petra Vrzala pro oblast bývalých Sudet také pozitivní dopady.