
Nový viadukt Čortanovci na vysokorychlostním úseku Budapešť–Bělehrad
Úsek Budapešť–Bělehrad je první částí etapy plánovaného mezinárodního železničního spojení Budapešť–Bělehrad–Skopje–Atény a v současné době patří mezi největší investiční stavby dopravní infrastruktury ve východní části Evropy. Viadukt Čortanovci se nachází na území Srbska mezi městy Stara Pazova a Novi Sad. Kromě jiného je také optimálně kombinovaným řešením se stavebnicovými systémy a intenzivní podporou přímo na stavbě.
Z Budapešti do Bělehradu pouze za tři a půl hodiny: železniční trať, která se táhne přes srbsko-maďarské hranice, je dlouhá téměř 350 km. Cestující museli doposud počítat nejméně s osmihodinovou cestou, aby dosáhli svého cíle, ale to by se mělo již velmi brzy změnit. Již v roce 2023 by měl být dokončen obrovský modernizační projekt, který je rozdělen celkem do tří úseků.
K jedné z největších výzev na této trati patří právě viadukt Čortanovci, který se nachází uprostřed druhého úseku dlouhého 40 km mezi městy Stara Pazova a Novi Sad. Jako součást dvoukolejné otevřené železniční trati má viadukt délku 2,9 km a podpírá ho celkem 59 pilířů. Projekt, který je rozdělen do pěti stavebních záběrů, byl zahájen v listopadu 2017. Podpora firmou PERI přímo na stavbě byla poskytována především při stavbě úseků B a C dlouhých 642 m.
Chytrá kombinace systémů na principu stavebnice
Úseky B i C byly zhotoveny v zásadě stejnou metodou ‒ od pilíře uprostřed bylo betonováno zároveň doleva i doprava. Pro každý směr byl tedy nejprve ve dvou záběrech realizován 18,5 m vysoký pilíř. Podepření zde bylo vytvořeno kombinací lešení PERI UP a dílů ze stavebnice pro inženýrské stavby VARIOKIT. Díky možnostem připojení obou systémů mohly být vytvořeny bezpečné pracovní plochy a přístupy do všech úseků. Tím, že jsou oba systémy stavebnic založeny na metrickém modulu, mohly být optimálně sladěny ‒ požadované přizpůsobení tvaru a zatížení bylo prováděno rychle a jednoduše v krocích po 25 cm.
Zbývající pilíře obou etap byly zhotovovány v záběrech s betonářskou výškou 4 m. Jako pracovní plošiny pro podepření rámového bednění TRIO a nosníkového stěnového bednění VARIO zde byly nasazeny pevně smontované sestavy lešení pro překládané bednění CB.
Bednění a lešení od jednoho dodavatele
Dvoukolejná mostovka v úseku C byla realizovaná s pomocí kombinace lešení PERI UP a flexibilního nosníkového stropního bednění MULTIFLEX. S maximální podpěrnou výškou 20 m zaručovaly ocelové podlahy systému lešení vysokou únosnost a umožňovaly bezpečnou práci ve velké výšce.
Pro podepření nosníkového stropního bednění MULTIFLEX až do výšky 20 m byla vytvořena konstrukce z lešení PERI UP. | Zdroj: PERI
Volba vhodných bednicích nosníků pro MULTIFLEX byla provedena podle požadavků projektu na velikost rozpětí ‒ u velkých rozpětí se projektanti rozhodli pro nasazení příhradových nosníků GT 24 a u malých rozpětí pro nasazení plnostěnných nosníků VT 20K. Libovolná kombinace obou nosníků a možnost volby jejich uspořádání umožnily týmu na stavbě velkou míru flexibility a vedly k optimálnímu nasazení systému.
Náročná výška v úseku B
V úseku B se objevila další výzva. Pro odvedení zatížení bylo nutné vytvořit v některých místech podepření až do výšky 24 m. Volba padla na stavebnicový podpěrný systém ALPHAKIT, který je ekonomický až do výšky 30 m. Tento systém mohl bodovat především svou rychlou a bezpečnou montáží ‒ s několika lehkými díly se ukázala být montáž věží s výškou 24,75 m obzvlášť efektivní. Věže byly smontovány ručně předem na zemi, teprve pro jejich finální usazení na přesné místo byl použit jeřáb.
| Zdroj: PERI
Každá věž byla kromě toho opatřena žebříkem, který mohl být jednoduše nasunut do vodorovných sloupků a zajištěn klínem. Tak měli pracovníci možnost dostat se později k hlavovému vřetenu, které umožňuje flexibilní nastavení výšky okolo 75 mm. Každá podpěrná věž musela být z důvodu velkých tahových sil 107 kN ukotvena do provizorního základu.
Jako hlavní překlenovací nosníky přes jednotlivá pole byly nasazeny příhradové nosníky ALPHAKIT, které mohly být stejně jako věže rychle a snadno předem smontovány ručně na zemi a s pomocí jeřábu umístěny na podpěrnou skruž. Doplňkové pracovní plošiny ze stavebnice lešení PERI UP umožňovaly bezpečnou práci ve velké výšce. Zabezpečení před pádem z výšky zajišťovalo ochranné systémové zábradlí PROKIT. Bednění mostovky bylo vytvořeno stejně jako u úseku C s pomocí nosníkového stropního bednění MULTIFLEX.
V úseku B byla zvolena stavebnicová podpěrná konstrukce ALPHAKIT včetně systémových příhradových nosníků. | Zdroj: PERI
Pro bednění dvoukolejné mostovky byl systém ALPHAKIT v úseku B doplněn díly nosníkového stropního bednění MULTIFLEX. | Zdroj: PERI
Bezpečnostní systém PROKIT zajišťoval pracovníkům na stavbě nepřetržitou ochranu před pádem z výšky. | Zdroj: PERI
Technická podpora přímo na stavbě
V průběhu celého projektu byli technici PERI k dispozici zhotovitelské firmě přímo na stavbě. Intenzivní plánování přesných dodávek na stavbu, podpora a poradenství při zavádění inovativních systémů se postaraly o rychlý postup stavby. Obrovský modernizační projekt tak mohl být realizován za necelé dva roky.
Článek vyšel v časopisu Inženýrské stavby 4/2021.