Úspěšná zkouška provizorního hrazení na Šítkovském jezu
Společnost Metrostav DIZ, která zajišťovala rekonstrukci Šítkovského jezu, provedla na začátku dubna také zkoušku provizorního hrazení. Ta byla součástí předávacího procesu díla investorovi – státnímu podniku Povodí Vltavy.
V rámci rekonstrukce byly do nového betonového předprsí instalovány trvale osazené patky, které umožňují v případě potřeby, například po povodni nebo při nárazu plavidla, dočasně zahradit až 70 běžných metrů jezu. „Systém montáže je obdobný jako u klasické protipovodňové ochrany. Na trvale osazené patky se nejprve připevní sloupky pomocí tří šroubů a mezi ně se následně umísťují vodorovné hradící slupice,“ uvedl Daniel Boďa, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav DIZ.
Zkouška probíhala ve třech etapách během tří po sobě jdoucích dnů, přičemž každý den byl zahrazen jiný úsek jezu. První den probíhala montáž na levé části jezu u Dětského ostrova. Druhý den se tým přesunul na pravé pole jezu, konkrétně k plavební komoře Mánes. Třetí a závěrečná etapa proběhla uprostřed pravého jezového pole. Každý den bylo úspěšně osazeno a ohraničeno 60 metrů jezové konstrukce. Z boků byly umístěny pytle s pískem a zkouška probíhala při zcela suché přelivné ploše. Všechny tři etapy byly úspěšné.
S instalací sloupků, jejichž šrouby byly umístěny zhruba 70 cm pod vodní hladinou, pomáhali profesionální potápěči. Jejich nasazení bylo klíčové zejména vzhledem k proudícímu toku a nízké teplotě vody. Potápěči také využili pneumatický utahovák poháněný stlačeným vzduchem z potápěčských lahví, čímž se výrazně urychlila montáž sloupků.
Zkouška se uskutečnila z důvodu dokončení rekonstrukčních prací, přičemž její úspěšné provedení je podmínkou pro předání díla investorovi. Druhým důvodem byly příznivé průtokové podmínky – maximální průtok dosahoval hodnoty přibližně 75 m³/s, což je optimální pro provedení zkoušky.
Zdroj: Metrostav DIZ