Jak správně navrhnout zasklení?
Není podstatné, zda se jedná o běžný rodinný dům v zástavbě či neobvyklou (novo)stavbu v podmínkách daných terénem, nadmořskou výškou, okolní infrastrukturou. Je obecně známo, že okna jsou nejslabším článkem obálky budovy, ale pokud jsou dobře zvolena, mohou se pozitivně podílet na energetické bilanci domu a být významným pomocníkem ke zvýšení komfortu uživatelů. Výběr správného zasklení rodinného domu se vyplatí, ať jste projektant či investor.
Vyjděte z podmínek určených stavbou a požadavků investora.
Základní požadavky: úroveň tepelné izolace, přirozené tepelné zisky ze slunce, protisluneční ochrana, prostup světla
Další podstatné vlastnosti s ohledem na:
- typ výstavby (renovace vs. novostavba)
- energetické požadavky (dům v energetickém standardu, pasivní, aktivní dům apod.)
- klimatické podmínky příslušného regionu
- velikost otvorů
- orientaci ke světovým stranám
- použité technologie (vytápění, klimatizace, větrání)
Speciální požadavky:
- zvýšená protihluková izolace
- bezpečnost obyvatel a ochrana majetku
- úprava transparentnosti zasklení pro více soukromí
- estetický požadavek
- integrované stínící prvky
- protipožární ochrana
Volba zasklení vzhledem k orientaci domu
Dobře promyšlený projekt rodinného domu bere v potaz orientaci domu na pozemku vzhledem ke světovým stranám. Z něho vychází projektování jednotlivých zón v domě. Stejně tak by se měl posuzovat i návrh otvorových výplní. Cílem dobrého návrhu je vybrat zasklení tak, aby splňovalo požadavky a přinášelo výhody. Aby bylo dosaženo optimálního výsledku, je nutné brát na zřetel celou řadu informací a faktorů. Ve většině případů nelze říci, že jeden parametr je důležitější než druhý. Návrh zasklení je spíše výběr kompromisu s co nejlepším výsledkem.
V případě oken na jih můžeme počítat s „pasivními“ solárními zisky v zimních měsících, proto je vhodné zvolit zasklení, které bude mít nejenom dobrý součinitel prostupu tepla, ale současně i co nejvyšší solární faktor (značeno SF nebo g). Tím pádem bude moci sluneční teplo prostupovat přes sklo a „vytápět“ nám interiér domu. Naopak v létě nebude v takové míře docházet k přehřívání místností. Slunce je totiž vysoko, sluneční paprsky tedy nebudou dopadat kolmo na prosklenou plochu a jako stínící prvek mnohdy poslouží větší ostění či vodorovná markýza.
U oken orientovaných na východ a západ je situace opačná. Solární zisky v letních měsících jsou nežádoucí především z důvodu přehřívání místností. Proto je dobré navrhovat zasklení, která mají co nejlepší součinitel prostupu tepla, aby byly maximálně sníženy tepelné ztráty prostupem v zimě, a současně co nejnižší solární faktor, který zajistí menší průnik tepla v létě do interiéru. V případě velkých prosklených ploch však ani při správném návrhu není vyloučeno přehřívání, avšak je sníženo na minimum.
U oken orientovaných na sever je zřejmé, že solární zisky nejsou výrazné ani v zimě ani v létě, proto se při návrhu zaměřujeme především na součinitel prostupu tepla a solární faktor není tak důležitý.
Příklad návrhu zasklení
Požadavky:
- západní strana domu
- zasklení s vysokou úrovní protisluneční ochrany proti nechtěným solárním ziskům, tj. nízký solární faktor, který omezuje přehřívání místnosti v létě
- vysoké LT pro větší prostup světla do místnosti
- velká otvorová výplň
Vlastnosti izolačního trojskla Thermobel TG Energy 72/38
- Složení: 4 mm Energy 72/38 #2 – 16mm 90% argon – 4 mm Planibel Clearlite – 16mm 90% argon – 4 mm iplus 1.1 #5
- Magnetronové povlaky na pozici 2 a 5.
- LT= 66 %, SF= 35 % , LR= 16 % a Ug= 0.5 W/(m2.K)
- Možnost kombinace s vrstvenými bezpečnostními skly Stratobel pro zvýšení ochrany majetku a osob
Konfigurace skel jednoduše a samostatně
AGC vyvinulo prvotřídní on-line platformu Konfigurátor skla, která nabízí velké množství nástrojů. Neustále je zdokonalována a opatřována novými funkcemi, které reagují na potřeby projektantů.
Tento nástroj zdarma umožňuje vytvářet konfigurace zasklení, využívat předdefinované šablony pro jednoduchá zasklení, dvojskla i trojskla. Zahrnuje nejběžněji používanou škálu bezpečnostních skel, skel s povlaky, lakovaných a dekorativních vzorovaných skel z portfolia AGC.
Nově lze také vyhledat správný produkt po zadání klíčových vlastností daných projektem (SF, LT, Ug, třída bezpečnosti apod.). Nová funkce zobrazování výrobků umožňuje porovnat vzhled několika výrobků v rámci jednoho projektu. Možnost ukládat své konfigurace či projekty zjednoduší každodenní práci a vy máte technický list výrobku vždy po ruce. Nástroj je k dispozici v 9 jazycích.
Chcete si ověřit své výsledky nebo si nevíte rady se složitým projektem? Obraťte se na technické poradce AGC.
Výrobky, projekty, inspirace, informace a dokumenty na www.agc-yourglass.com
Kontakty: www.agc-processing.cz – www.agc-fenestra.cz
ZDROJ: PR článek společnosti AGC Flat Glass Czech, a.s.