Jak účinně bránit přehřívání interiéru a šetřit za energie?

Máme za sebou další horké léto. Skla, která chrání před letním horkem, ale neubírají světlo v interiéru, jsou řešením nejen pro komerční a veřejné budovy, ale stále častěji se uplatňují i v rodinných domech.

Úspora energie je investicí do budoucnosti

Každá stavba je unikátní. Ty velké bytové i nebytové zásadně ovlivňují vzhled veřejného prostoru a rodinné domy většinou jejich majitelé staví jen jednou za život. Společné mají to, že uvnitř lidé tráví naprostou většinu svého života, proto musí poskytovat zdravé prostředí a maximální komfort, a to ideálně desítky let. Rostoucí náklady na energie ale přinášejí nové výzvy a s tím souvisí i výběr skla pro rodinné domy.

Rodinný dům Goopan
Rodinný dům Goopan | Zdroj: Saint Gobain Glass

Současnou architekturu charakterizuje zvětšování prosklených ploch, a tak se se skleněnými fasádami a velkoformátovým zasklením setkáváme i u rodinných domů. Perfektní tepelně izolační zasklení zajistí, že v zimě unikne bez užitku ven jen málo tepla, ale velký problém může představovat letní slunce.

Vlny veder jsou v posledních letech stále častější, proto se nároky na spotřebu energie pro klimatizaci interiérů zvyšují. Pasivní prvky, které chrání před přehříváním, se stávají nezbytnou součástí staveb a tím i investicí, která se vrátí na úsporách za klimatizaci. Nejčastěji je to venkovní stínění, ale to nelze použít vždy a všude, proto se vyplatí zvážit použití protislunečního zasklení.

Rodinný dům Mintal SK
Rodinný dům Mintal SK | Zdroj: Saint Gobain Glass

Aby letní chlazení nebylo dražší než zimní topení

Protisluneční skla, která účinně chrání před přehříváním interiéru, prošla v posledních letech velkým technickým rozvojem. Ten si vyžádalo jejich rozšíření u velkých staveb s prosklenými fasádami.

„Požadavky na co největší prostup světla a současně minimální zabarvení a zrcadlení skel tak přineslo do běžné praxe protisluneční skla se selektivitou 2 a více, což je podíl propustnosti světla (TL) ku solárnímu faktoru (g). Jde tak o extrémně účinné protisluneční sklo, které do interiéru pustí jen o něco méně světla než běžné izolační zasklení, ale v porovnání s ním jen polovinu tepla, a to při zachování nízké viditelné reflexe a neutrálnímu vzhledu skel,“ vysvětluje Ing. Pavel Nečas technický manažer Saint-Gobain Glass.

Roztyly Plaza Praha 1
Roztyly Plaza Praha 1 | Zdroj: Saint Gobain Glass

Vysoce selektivní protisluneční sklo dokáže i v horkých letních měsících snížit teplotu v místnosti až o 5 °C. To představuje výraznou úsporu nákladů na chlazení interiéru a často umožňuje eliminovat i použití klimatizace, která je značnou zátěží pro organismus.

Protisluneční skla tak představují efektivní řešení v moderních rodinných domech a také u rekonstrukcí, kde venkovní stínění nelze použít z estetických nebo památkových důvodů. Kromě toho venkovní stínění je poměrně náchylné k poškození větrem, a tak investice do trvalého, odolného řešení bez dalších nároků na údržbu, je bonusem.

Roztyly Plaza Praha 2
Roztyly Plaza Praha 2 | Zdroj: Saint Gobain Glass

Zasklení trvale ovlivní komfort bydlení

Velké projekty se z hlediska použitých skel řeší velmi detailně, ale vyplatí se věnovat pozornost i rodinným domům. „Investice do kvalitního a promyšleně zvoleného zasklení se totiž stavebníkům vyplatí. Ovlivní komfort jejich bydlení na desítky let, protože hledat dodatečná řešení nemusí být ani snadné, ani levné,“ doplňuje Ing. Nečas ze Saint-Gobain Glass. Vhodné sklo je tak třeba vybírat s ohledem na orientaci domů vůči světovým stranám, zdrojům hluku a také s ohledem na požadavky bezpečnosti.

Chytrý a intuitivní program Calumen® společnosti Saint-Gobain umožňuje kombinovat benefity skel do vrstvených a izolačních zasklení a navrhnout tak optimální parametry na míru. Výsledkem takového návrhu je pak technický list pro konkrétní zasklení. Na skle záleží, a to platí jak u velkých projektů, tak rodinných domů.

ZDROJ: PR článek Saint-Gobain Glass