Jaké sklo je nejvíc in? Velké, transparentní, šetrné
Sklo je unikátní stavební materiál, který nejen propouští světlo, ale také pozitivně ovlivňuje náš biorytmus. Pomáhá nám se lépe probouzet nebo zlepšit produktivitu práce. Při správném výběru skla je ale důležité si položit otázku, jaká jsou naše očekávání u jeho vlastností zvolených pro konkrétní prostor?
Někde může hrát velkou roli snížení nežádoucího hluku nebo dokonce přirozenost barev při pohledu do exteriéru. Jinde je vyžadován optimální prostup světla a tepla nebo ochrana před slunečním zářením, která je přizpůsobená konkrétní světové straně. A co teprve potom, když sklo dokáže pomocí lusknutí prstu vytvořit určitou úroveň soukromí? Klíčové je zkrátka to, jak poskládáme jednotlivé typy skla za sebou.
Trendy ve skle
Transparentní sklo je v moderní architektuře velmi žádaný konstrukční materiál a jeho podíl na obálkách budov neustále roste. Sklo se vyrábí v různých formátech, barvách nebo také může obsahovat reflexní prvky. Trendem dnešní doby je ale zejména čiré nebo neutrální sklo ve velkých a plochých rozměrech.
Záhada skleněné iluze
Jedním z aktuálních trendů architektury jsou reflexní stavby, které v sobě ukrývají zvláštní kouzlo. Tyto stavby vytvářejí optickou iluzi zvětšující daný objekt, čímž na pozorovatele působí impozantním dojmem. Charakteristická jsou zde skla s větší reflexí, která umožňují zrcadlení okolí. Díky těmto vlastnostem se budovy z tohoto materiálu vyznačují jedinečným robustním vzhledem.
Stavební sklo je po zpracování ploché a rovné. Obvykle se používají pravoúhlé nebo obloukové formáty. Při zahřátí je možné sklo ohýbat a využít jej k tvarování rohů budov nebo pro zajímavější vzhled fasády.
Kvalitní domov budoucích generací
Nejen při zpracování skla je nutné přemýšlet nad zachováním zdravého životního prostředí. Klíčové je nakládat s postupem výroby tak, abychom její produkty mohli opět vrátit do oběhu pro další stavební účely, třeba při rekonstrukci. Sklo je netoxický a dobře použitelný stavební prvek. Výroba skla z recyklovatelného materiálu je energeticky méně náročná a jeho recyklát dokáže zachovat všechny technické i funkční vlastnosti.
„Vyvinutím novinky skla ORAÉ® jsme jako první na světě dosáhli důležitého technologického průlomu, který umožňuje nabízet první sklo s výrazně nižší uhlíkovou stopou nejenom na fasádním trhu,“ říká Ing. Michal Široký, Sustainability Manager CZ, Saint-Gobain Construction Products a.s. a dodává: „Obsahuje vysoké množství recyklovaného skla a v kombinaci s obnovitelnou energií splňuje přísné standardy udržitelnosti dle certifikace Cradle to Cradle Certified®. Tato certifikace je potvrzením vysokých standardů pro udržitelnější produkty. Uznávají ji developeři, stavitelé, architekti, tvůrci fasád i subjekty v oblasti investičních a dotačních aktivit v oblasti stavebnictví.“
Program certifikace Cradle to Cradle nabízí rámec pro hodnocení materiálů a produktů v pěti základních kategoriích udržitelnosti: zdravotní nezávadnost materiálů pro člověka i životní prostředí, cirkularita produktů prostřednictvím efektivního designu, podpora čisté energie Clean Air & Climate Protection, ochrana přírodních zdrojů formou hospodaření s vodou a půdou a sociální spravedlnost pro spravedlivé pracovní postupy a prosperitu komunit.
Pro společnost Saint-Gobain Glass je ctí, že jako první výrobce skla, se stala držitelem prestižní certifikace C2C Certified V4.0 ve všech pěti kategoriích a současně držitelem Certifikátu™ zdravotní nezávadnosti materiálu s certifikací C2C Platinum V4.0.
ZDROJ: PR článek Saint-Gobain Glass