Jako včely a vosy. Roj dronů s 3D tiskem opravuje a staví za letu
Nový přístup k 3D tisku využívá létající roboty, známé jako drony, ke kolektivní stavební metodě inspirované přírodními staviteli, jako jsou včely a vosy. Systém nazvaný Aerial Additive Manufacturing (Aerial-AM, česky dodatečná vzdušná výroba) obsahuje flotilu dronů spolupracujících na jediném plánu.
Takzvané BuilDrony ukládají materiály během letu a ScanDrony kontrolují kvalitu, nepřetržitě měří výkon BuilDronů a informují o jejich dalších výrobních krocích.
Dosavadní výzkum ukázal, že drony mohou pracovat autonomně a v tandemu při stavbě a opravě budov – alespoň tedy v laboratoři – a vědci tvrdí, že na rozdíl od alternativních metod nabízí 3D tisk za letu možnosti, které povedou k výrobě na místě a výstavbě na těžko přístupných nebo nebezpečných místech, jakými jsou stavby po katastrofě nebo vysoké budovy či infrastruktura.
K otestování konceptu výzkumníci vyvinuli čtyři směsi podobné cementu, kterými budou drony stavět. Během stavby drony vyhodnocují vytištěnou geometrii v reálném čase a přizpůsobují své chování tak, aby splňovaly specifikace sestavení s výrobní přesností pět milimetrů.
Aerial-AM využívá jak 3D tisk, tak rámec pro plánování cest, takže se drony mohou přizpůsobit změnám geometrie struktury v průběhu stavby. Drony jsou za letu plně autonomní, ale na celek samozřejmě dohlíží i osoba, která může sledovat postup a v případě potřeby zasáhnout na základě informací poskytnutých drony.