plastová lahev

Kauza obtížných víček: Proč jsou plastová víčka k láhvi připevněna uzávěry?

Partneři sekce:

Čím teplejší je počasí, tím palčivější je i otázka „Kdo proboha vymyslel, že z PET lahví nejde sundat víčko?“. Víčka připevněná k PET lahvím už se stala terčem celé řady komentářů i nechtěných vtipů – a nejednoho z nás přinejmenším otrávila. A, ruku na srdce, kolik z nás víčko jednoduše neodtrhne, protože se pojistka plete do cesty a lahve je mnohem komplikovanější opětovně uzavřít?

Víčka PET lahví se musela změnit kvůli kvůli novým pravidlům EU. Pokud patříte mezi ty šťastnější, kteří ještě neměli tu čest s otravnými víčky, brzy se to změní – od července vstupuje v platnost zákon, dle kterého již jiná víčka na trhu nejsou přípustná. Nový design víček je přitom vcelku prostý. Namísto uzávěrů, na které jsme zvyklí a které se jednoduše odšroubovala a sňala z hrdla lahve jsou nyní víčka, která po odšroubování zůstávají k lahvi napevno připevněná dvěma plastovými proužky.

Pokud otevíráte neopatrně, pak jen jedním. A pokud vás víčko rozzuří, tak – samozřejmě – žádným, protože žádný kousek plastu nemůže odolat, když se člověk rozhodne, že víčko prostě utrhne či ustřihne. Což samozřejmě rozporuje záměru, s jakým se víčka začala vyrábět, ale kolik z nás se nepolilo nebo nepoškrábalo ostrými kousíčky plastu na spodku víčka právě kvůli tomu, že víčka nelze plně odebrat?

Jedním z prvních, kdo tuto změnu přijal, byla Coca-Cola. Design nového víčka za poslední rok rozšířila po celé Evropě – a za změnou si stojí, jak potvrzuje i manažerka Coca-Cola Ireland Agnese Filippi: „Tato malá změna má potenciál mít velký dopad, protože zajišťuje, že spotřebitelé recyklují naše lahve a žádný uzávěr nezůstane zapomenut.“

Spotřebitelé víčkům nefandí

Coca-Cola a další velké nápojové společnosti přitom nebyly vždy tak otevřené změně designu láhve. Když EU v roce 2018 poprvé oznámila pravidla vyžadující změnu, zareagovali s tvrzením, že by to vedlo k nárůstu plastů a výrobcům by se změna i prodražila. Nyní, když se změna zavádí po celém kontinentu, už to nejsou jen společnosti, kdo má ke kroku své výhrady. Sami spotřebitelé jsou novým designem pobouřeni.

Na sociálních sítích jde vysledovat hned několik zádrhelů, na které spotřebitelé při používání nových lahví naráží – víčko je škrábe do obličeje, víčko je udeří do obličeje, když se protočí nebo vyklouzne z prstů, víčko ztěžuje nalévání nápoje, ztěžuje opětovné uzavření lahve, některá víčka je složitější otevřít a z lahví se pak i hůře pije…

Satiru, která originálním způsobem vyjadřuje frustraci nad plastovými víčky, si lze přečíst například i na stránkách Reflexu v jejich pravidelné rubrice „Divoký kačer“. Redakce pro jistotu upozorňuje, že obsah článku je fake news a slouží pro obveselení čtenáře – nejedná se tedy o reálné zprávy.

Co stojí za novými víčky?

Jak již bylo zmíněno, další změna nových víček se chystá na začátek července – všechny státy EU musí povinně vyřadit volně odšroubovatelná víčka pro plastové lahve a to pro všechny lahve do objemu tří litrů. Je to součást směrnice EU, která vešla v platnost v roce 2018, jejímž cílem je omezit plastový odpad na jedno použití.

Volné uzávěry přitom byly zakázány jako součást většího plánu na řešení problému plastového odpadu v Evropě, jelikož se údajně jedná o jeden z nejčastěji identifikovaných plastových odpadů na plážích (dle jedné ze studií i cca 43 plastových víček na 100 metrů čtverečních pláže).

Nehledě na znečištěné pláže se v současné době se velké množství víček nerecykluje a končí v oceánech. Vědci rovněž odhadují, že výroba a spalování plastů v roce 2019 napumpovaly do atmosféry více než 850 milionů tun skleníkových plynů.

Víte, že?
Napevno připevněná víčka usnadňují pracovníkům proces recyklace. Není neobvyklé, že jsou spotřebitelé vyzýváni, aby ponechali plastová víčka na lahvích. Důvodem je odlišné složení víčka od samotné lahve, mohou být vyrobena z odlišného druhu plastu.
Ponechání víčka připevněného na lahvi pak usnadňuje třídění a recyklaci, protože všechny komponenty jsou stále spojené. Když navíc zůstanou víčka napevno součástí lahve, je minimální riziko, že se někam „zatoulají“ na třídící lince v třídírně odpadu, což v konečném důsledku může způsobit poruchu třídící linky nebo úraz pracovníka. [Zdroj: Katalog odpadu]

Nová plastová víčka jsou pouze jedním z řady plánovaných opatření

Obaly na čerstvé ovoce a zeleninu, hotelové mini toaletní potřeby a jednorázové plasty pro rychlé občerstvení v restauracích budou brzy zakázány podle legislativy dohodnuté letos v březnu. Víčka jsou jen jedno z mnoha omezení a řešení, možná jsou první (upřímně, nejsou, první byla plastová brčka, která jsou dodnes symbolem boje proti zbytečným plastům – jak si lze přečíst zde), ale rozhodně nebudou poslední.

Snahou nařízení a nového designu přitom je, že po připevnění uzávěru bude méně pravděpodobné, že víčko upadne, ztratí se, zapomene se… a lidé ho zkrátka nechají ležet a nevyhodí. Připevněné víčko, snad, bude vyhozeno spolu s lahví. Tak, jak by to správně mělo být a jak to lidé měli dělat už dávno.

Členské státy EU si mohou stanovit své vlastní požadavky na design, pokud uzávěry a víčka zůstanou připevněna k nádobám během fáze zamýšleného použití produktů. Design, který v současnosti vidíme na nápojích, jako je Coca-Cola, tedy není jediný možný, i když vzhledem k jejich dominanci na trhu bude zřejmě i v budoucnu nejčastější.

EU v boji není sama

I když změnu odstartovala politika EU, dopad legislativy se projevil i v dalších zemích. Společnosti hromadně vyrábějí lahve a uzávěry, takže je složité (až nesmyslné) vyrábět různé styly lahví a uzávěrů pro různé země. V důsledku toho velké nápojové společnosti zavádějí nové lahve s připevněnými víčky také v zemích mimo EU – a to i například ve Spojeném království – , i když k tomu nejsou ze zákona povinny.

Víte, že?
Jak je to s charitativním sběrem plastových víček?
Jedno víčko váží zhruba 2 gramy. Abychom nasbírali celý 1 kg, budeme potřebovat kolem 500 víček, což jsou víčka z 500 lahví. Za těchto 500 víček z PET lahví obdržíme v průměru dle sběrny od 6 do 9 Kč, pokud víčka dodáme přímo zpracovateli, může to být dvojnásobek. Pro účel finanční pomoci to ale není až tak úplně výhodné, že? [Zdroj: Samo sebou]

Zdroje: Euronews.green, Samo sebou, Katalog odpadu