Komfortní stínění s venkovními žaluziemi
Exteriérové žaluzie poskytují ochranu před sluncem, horkem i pohledy kolemjdoucích a významně tak pomáhají zvyšovat komfort bydlení. K jejich řešení je ale třeba přistoupit včas, aby se předešlo případným problémům při jejich instalaci či užívání.
Zatímco dříve byly nejběžnějším typem stínění vnitřní žaluzie, dnes se stále častěji prosazuje to venkovní, které pohltí teplé sluneční paprsky ještě před oknem. Pomáhá tak bránit přehřívání interiéru a snížit náklady na jeho klimatizování. Jeho nejběžnějším typem jsou dnes venkovní žaluzie.
„Jejich nespornou výhodou je možnost regulace množství světla, které necháme do interiéru proniknout. Na fasádě se navíc mohou stát zajímavým architektonickým prvkem,“ popisuje David Šejvl, manažer divize stínicí techniky značky VEKRA, největšího českého výrobce oken.
Možnosti použití tohoto typu stínění se odvíjí od rozsáhlosti plánovaných stavebních úprav, například zda se v rámci rekonstrukce domu budou vyměňovat okna a zateplovat fasáda.
Instalace venkovních žaluzií se v ideálním případě provádí pod omítku, proto je třeba se o jejich konkrétním řešení poradit včas s odborníkem. U standardních venkovních žaluzií probíhá montáž na několik etap, což klade vyšší nároky na stavební připravenost.
„Z důvodu usnadnění postupu instalace máme k dispozici venkovní žaluzie kromě standardního provedení také ve verzi KOMFORT. Tvoří ji samonosná konstrukce, která se upevňuje přímo na zabudované okno. Její instalaci lze tedy zvládnout v jednom kroku spolu s okny,“ uvádí David Šejvl z VEKRY.
Montáž zároveň vyžaduje jen minimální stavební připravenost, takže ji lze provádět i dodatečně po instalaci oken. Představuje tedy řešení pro situace, kdy se majitel rozhodne pořídit venkovní stínění ve chvíli, kdy už jsou na domě hotová okna a zateplení.
„Boxy i vodicí lišty lze realizovat samozřejmě i v podomítkovém provedení. K dispozici je také varianta s integrovanou sítí proti hmyzu. Ovládání je vždy motorizované pomocí tlačítka na zdi, dálkového ovladače či aplikace v telefonu,“ doplňuje David Šejvl z VEKRY.
U manuálního ovládání totiž vzniká riziko tepelných mostů kvůli nutnosti vyvrtání otvoru skrz okenní rám nebo rozšiřovací okenní profil. Tento prostor už ale nelze patřičně utěsnit a v chladném období v něm proto může docházet k prochládání, kondenzaci vlhkosti a vzniku plísní.
K výběru venkovních žaluzií je v každém případě třeba přistoupit včas, a to před započetím rekonstrukčních prací na starším domě a v případě novostaveb ještě před finálním schválením projektu.
„Pokud klient přijde na konzultaci ve chvíli, kdy už je otvor vyzděný, může se stát, že pro umístění stínění do zateplovacího pláště nezbývá dost místa. V podobných případech tedy bývá nutné okno na výšku zmenšit o rozšiřovací profily, aby schránka nezasahovala do světlosti rámu okna. Druhou možností může být využití pohledové schránky,“ upozorňuje David Šejvl z VEKRY. Okna je v rámci stavby třeba vždy usazovat tak, aby potom dobře dopadla realizace stínící techniky a vše se vešlo do fasády.
Ideální tedy je řešit dodávku venkovních žaluzií společně s okny. Odborník tak může včas upozornit na případná kolizní místa a problematická řešení. Společnou dodávkou oken a exteriérového stínění lze zajistit bezproblémovou kompatibilitu navrženého řešení. Záruku za celé dílo navíc bude držet jeden dodavatel.
Více na www.vekra.cz.
ZDROJ: PR článek VEKRA