Projektanti pracují s velkým množstvím moderních konstrukcí, které dokážou vyřešit největší problémy, s nimiž se konkrétní stavby setkávají.
hliněné omítky
Nezáleží na tom, zda jsou to Tatry, Karpaty nebo Beskydy – mít kdekoli v horách chatu s perfektním výhledem a vybavením na celý rok je rozhodně skvělou investicí. Takto může vypadat chata v Beskydech podle architektů z ateliéru MOAD architekti s.r.o.
Získejte odborné znalosti, tipy z praxe či informace o novinkách – přihlaste se na další ročník bezplatných vzdělávacích seminářů Fachmanská škola, kterou společnost LB Cemix pořádá pro odbornou veřejnost.
Netradiční silueta rodinného domu v okrajové pražské čtvrti odkazuje na inspiraci starým japonským uměním skládání papíru Origami. Dům využívá moderní technologie, které se prolínají s tradičními prvky filozofie feng-šuej.
Hliněné omítky upřednostňují zejména zastánci ekologického či alternativního bydlení a přírodních materiálů. Hliněné omítky jsou příjemné na dotek a nenapodobitelné po stránce vizuální. Hlavním přínosem je ale blahodárný vliv na zdraví. Hliněné omítky dokáží v interiéru nastolit příznivé tepelné a vlhkostní mikroklima.
To je málo vídané, avšak originální řešení, které vzbudí zvědavost nejedné návštěvy. Zvláště, když se dozví, že hlína pohlcuje vlhkost, nevadí jí odstřikující voda a omítka se rozhodně nemusí každou chvíli obnovovat.
Hliněné omítky upřednostňují zejména zastánci ekologického či alternativního bydlení a přírodních materiálů. Hliněné omítky jsou příjemné na dotek a nenapodobitelné po stránce vizuální. Hlavním přínosem je ale blahodárný vliv na zdraví. Hliněné omítky dokáží v interiéru nastolit příznivé tepelné a vlhkostní mikroklima.
Tohle místo je jako krásné zjevení, a to nejen pro milovníky jídla a pití či posezení u kávy v romantickém prostředí, na své si přijdou i konzumenti architektury, historie a atmosféry genia loci, a to jak pobytem v nevšedním místě, tak i v jeho okolí.
Najdete v něm mimo jiné návod na provedení kreativních fasádních technik se silikonovou dekorativní omítkou, aplikační postup pro stále populárnější hliněné omítky či podrobný návod, jak postupovat při zateplení s fasádou s cihlovými pásky.
Stavba se nachází v těsné blízkosti starého kláštera u řeky Fluvia, 9 km od Středozemního moře. Místo leží v úrodné nížině mezi vesnicemi Torroella de Fluvia a Sant Miquel de Fluvia v Katalánsku. Majitelé před deseti lety zakoupili v okolí kolem 70 ha pozemků. Na většině z nich ekologicky hospodaří. Pěstují převážně olivy, čočku, hrách, cizrnu a zeleninu. Cílem projektu je proměnit starý areál kláštera a jeho okolí v biohotel s lázněmi a vzděláváním.
Dům se nachází v obci Habrovany u Vyškova, kde nahradil částečně zbouraný starý hliněný dům. Nový objekt je řešen jako dvojpodlažní dřevostavba s mírnou sedlovou střechou, která na stávající dům z hliněných cihel navazuje krčkem.
O tomto domě již bylo napsáno a řečeno mnohé. Dům postavený z přírodních materiálů, částečně alternativními postupy, budí pozornost vždy. Když jde navíc o kulatý, a tudíž do určité míry originální a oku díky oblým tvarům příjemný objekt, nelze setkání s ním pominout jen tak.
Centrum Veronica Hostětín je součástí Ekologického institutu Veronica, jehož náplní činnosti je prezentace ochrany přírody, a to i v názorných příkladech pro širokou veřejnost, neboť, jak známo, příklady táhnou. A že jsou cíle institutu opravdu reálné a vážně myšlené, dokazuje i budova vzdělávacího a informačního střediska Centrum Veronica, v němž hostětínské pracoviště institutu sídlí. V roce 2006 bylo postaveno jako první česká veřejná budova, splňující pasivní standard.
Uplatnění na našem území našla hlína především v nosných konstrukcích budov. Zdivo historické bylo prováděno ve dvou základních technologiích, a to jako zdivo válkové nebo jako zdivo zděné z hliněných cihel ručně zhotovovaných (vepřovic).
Hliněné omítky mají obecně nižší povrchovou pevnost než omítky vápenné nebo vápenocementové. V minulosti se touto skutečností nikdo příliš nezabýval, ale v poslední době si stále více zákazníků přeje, aby přirozený vzhled hliněné omítky vynikl a nemusela se přetírat barvou. Protože hlína nemá dobré spojovací vlastnosti, musí se směs kameniva v omítce velmi dobře vymísit, aby při vysychání všechno kamenivo do sebe co nejtěsněji zapadlo (zaklínilo se) a k dosažení výsledné pevnosti omítky postačil už jen materiál s nízkou spojovací schopností, tedy hlína.