Montážní postup: Cihlové stěny z vápenopískových cihel

Montáž cihlových stěn se může realizovat už v den dovozu cihlových stěn na stavbu. Stěny se ukládají na maltové lůžko z malty s požadovanou pevností. Před začátkem montáže se připraví zakládací malta v potřebném množství podle předpokládaného postupu montážních prací a s ohledem na zpracovatelnost.

Zakládací malta se nanese po celé délce a šířce, které jsou shodné s šířkou osazovaného prvku. Zakládací maltu je zároveň potřeba aplikovat v tloušťce přibližně 15 mm nad úrovní vyrovnávacích podložek.

Cihlové stěny se přemisťují přímo z dopravního prostředku, kde je vazač zahákne do závěsu nebo na jeřábovou stavitelnou traverzu zavěšenou na jeřábu. Postup kladení stěn začíná vždy od nejvzdálenějšího prvku na základové desce směrem k jeřábu. Pro lepší orientaci je každý prvek označený číslem panelu a čísly navazujících sousedních stěn (příp. otvorů). Protože je potřeba z technických důvodů manipulovat s dílcem dříve, než malta dosáhne předepsané pevnosti, pro manipulaci s cihlovými stěnami se používají přepravní nosníky, na které je panel připevněný svisle ocelovými páskami. To zajišťuje rychlejší expedici panelů přímo na stavbu bez potřeby technologické přestávky na vytvrdnutí tenkovrstvého lepidla na bázi cementu.

Při zdvihání dílců nesmí docházet k trhavým pohybům, houpání ani otáčení. Stěny se nesmí zdvihat šikmým tahem. Jednotlivé stěny se kladou na svoji pozici za asistence vazače, který komunikuje s jeřábníkem. Po přenesení prvku na určené místo se ještě před jeho uložením montážník přesvědčí, zda je maltové lůžko celistvé a v odpovídající šířce, tloušťce a délce. Po umístění do správné polohy na základovou desku montážník překontroluje vertikální a horizontální přesnost vodováhou.

Cihlové stěny se stabilizují kovovými šikmými vzpěrami, ukotvenými do stěn a do podkladového betonu nebo stropu šrouby se šestihrannou hlavou M12-140. Kotvení se realizuje nejprve do stěny, a potom až do podlahy / stropní desky. Každou stěnu je potřeba zajistit nejméně dvěma šikmými vzpěrami ukotvenými v maximální vzájemné vzdálenosti 1,5 m (podle plánu kladení). Montážník opět zkontroluje svislost osazení stěn a případné odchylky se vyrovnají otočným mechanismem na šikmých vzpěrách.

Stabilizační vzpěry je možné odstranit až po zajištění prostorové stability příčnými stěnami a tuhou stropní deskou, eventuálně jinými konstrukčními prvky, které nahrazují účinek tuhé stropní desky, např. ztužujícím věncem dimenzovaným na vodorovné zatížení od účinků větru, který je schopný přenášet toto vodorovné zatížení do příčných stěn.

Po definitivním uložení a ukotvení se v případě potřeby doplní zakládací malta do spáry a vytlačená malta se odstraní.

Podobným způsobem pokračuje montáž dalších stěn podle plánu kladení a postupuje se ve směru jeřábu. Je třeba dbát na přesné lícování venkovních i vnitřních povrchů sousedních prvků. Šikmé vzpěry zůstávají ukotvené během celé montáže a mohou se odstranit až po dokončení ztužení stavby věncem nebo stropní deskou. Styčné spáry vápenopískových stěn se řeší jako tupé styky. Styčná spára musí mít šířku minimálně 15 mm, aby bylo možné důkladné oboustranné vyplnění spár polyuretanovou pěnou. Spáry v koutech se vyplňují polyuretanovým tmelem a překrývají se výztužnou síťkou ze skelných vláken s přesahem 100 mm na každou stranu spáry.

Při výstavbě příček v budovách s poddajnými stropy ve své rovině je potřeba stabilitu příček zajistit úhelníky nebo U profily připevněnými k podhledu, který je dostatečně tuhý ve své rovině, což odpovídá kotvení příček zhotovených tradiční technologií. Pokud stěna není opřena v hlavě, jako je to například u parapetních panelů, doporučuje se styčnou spáru vyztužit oboustranně umístěnými výztužnými pruty Ø 8 mm s délkou 500 mm, které se vtláčejí do maltou (s pevností M10) vyplněné drážky s hloubkou 30 mm a šířkou 15 mm. Drážka se zhotovuje ve vrstvě zdiva v nejvyšší styčné spáře parapetní stěny. Předepsané krytí výztuže maltou je 15 mm. Takto zhotovené vyztužení styčné spáry je vhodné pro parapetní prvek s výškou 1500 mm. Při požadavku na vyšší nosnost se vyztužení zhotoví ve vícero úrovních.

Info o materiálu:

Prefabrikovaná cihlová stěna  z vápenopískových cihel, max. délka 6 m.

Co budete potřebovat

  • Cihlová stěna z vápenopískových cihel SENDWIX
  • Zakládací malta např. Profimix ZM-920 spotřeba: 21,7 kg/m2, papírové pytle, 25 kg  9,60 €
  • Šrouby se šestihrannou hlavou M12-140
  • Nářadí vodováha, kovové šikmé vzpěry

1. Základová deska

Zdroj: KM BETA

Montáž cihlových stěn se může realizovat už v den dovozu cihlových stěn na stavbu. Na základovou desku se na místa osazení stěn nataví asfaltované pásy.

2. Zaměření základové desky

Zdroj: KM BETA

Základová deska se přesně zaměří a na připravené asfaltované pásy se rozloží distanční podložky.

3. Zakládací malta

Zakládací malta se nanese po celé vyznačené délce a šířce, které jsou shodné s šířkou osazovaného prvku. Zakládací maltu je zároveň potřeba aplikovat s tloušťkou přibližně 15 mm nad úrovní vyrovnávacích podložek.

Zdroj: KM BETA

4. Přemístění jeřábem

Zdroj: KM BETA

Cihlové stěny se přemisťují přímo z dopravního prostředku jeřábem. Při zdvihání dílců nesmí docházet k trhavým pohybům, houpání ani otáčení. Stěny se nesmí zdvihat šikmým tahem. Postup kladení stěn začíná vždy od nejvzdálenějšího prvku na základové desce směrem k jeřábu.

5. Uložení stěny

Zdroj: KM BETA

Jednotlivé stěny se kladou na svoji pozici za asistence vazače, který komunikuje s jeřábníkem. Po přenesení prvku na určené místo se ještě před jeho uložením montážník přesvědčí, zda je maltové lůžko celistvé a v odpovídající šířce, tloušťce a délce.

6. Odstranění popruhů

Zdroj: KM BETA

Po umístění do správné polohy na základovou desku montážník překontroluje vertikální a horizontální přesnost vodováhou a stěna se odhákne z jeřábového závěsu odstraněním popruhů ze stěny.

7. Šikmé vzpěry

Zdroj: KM BETA

Cihlové stěny se stabilizují kovovými šikmými vzpěrami, ukotvenými do stěn a do podkladového betonu nebo stropu šrouby se šestihrannou hlavou M12-140. Kotvení se realizuje nejprve do stěny, a potom až do podlahy / stropní desky.

8. Rozložení vzpěr

Zdroj: KM BETA

Každá stěna se zajistí nejméně dvěma šikmými vzpěrami ukotvenými v max. vzájemné vzdálenosti 1,5 m (podle plánu kladení). Montážník opět zkontroluje svislost osazení stěn a případné odchylky se vyrovnají otočným mechanismem na šikmých vzpěrách.

9. Ukládání dalších stěn

Zdroj: KM BETA

Po definitivním uložení a ukotvení se v případě potřeby doplní zakládací malta do spáry a vytlačená malta se odstraní. Podobným způsobem pokračuje montáž dalších stěn. Je třeba dbát na přesné lícování venkovních i vnitřních povrchů sousedních prvků. Styčné spáry vápenopískových stěn se řeší jako tupé styky.

10. Osazení překladů na stavbě

Zdroj: KM BETA

Překlady se ukládají do maltového lůžka ze zdicí malty na vápenopískové a betonové bloky s tloušťkou přibližně 15 mm. Překlady se přemístí jeřábem a uloží se na určené místo do maltového lůžka. Vodováhou a gumovým kladivem se zarovnají do roviny. Vytlačená malta se odstraní.

Tip: Osazení překladů na staveništi

Pokud nejsou překlady součástí stěny, osadí se dodatečně. V jednotlivých stěnách, které tvoří ostění otvorů, mohou být připravené ozuby na osazení překladů. Překlady v nosných stěnách jsou stejně vysoké jako okolní vrstva zdiva a jsou po osazení a vytvrdnutí podkladového maltového lůžka ihned nosné. Jejich tloušťka je stejná jako zdiva stěny. Svislé spáry mezi překladem a zdivem se začistí vyplněním zdicí maltou po celé šířce a výšce.

Článek vznikl ve spolupráci s firmou KM BETA.