Nízkoemisní betony Vertua jako jedna z možností pro moderní výstavbu v areálu Tesla Hloubětín
Společnost Cemex se podílí na výstavbě projektu Tesla Hloubětín, kdy na Praze 9 vzniká nová rezidenční čtvrť šetrná k životnímu prostředí. Pří výstavbě se používá speciální nízkoemisní beton značky Vertua z portfolia Cemex.
Společnost Cemex, světový lídr ve v oblasti výroby stavebních materiálů, se v rámci svého závazku k ekologické udržitelnosti aktivně zaměřuje na výzkum a vývoj nízkoemisních betonových směsí.
Právě betonová směs Vertua byla použita při realizaci základových konstrukcí a konstrukcí spodní stavby během prací na komplexu Tesla Hloubětín. Ten vzniká pod taktovkou stavební společnosti VCES pro pražského developera, společnost Central Group. Přestože technologie v současné době klade omezení na široké využití nízkoemisního betonu, pokrok v této oblasti je velice rychlý a slibuje brzké rozšíření využitelnosti nízkoemisních betonů.
Odborníci jako Michal Kubíček, General and Commercial Manager Cemex Bohemia, zdůrazňují, že ačkoli ekologický beton nemusí být v současné době vhodný pro všechny druhy staveb, rostoucí počet receptur nízkoemisního betonu slibuje diverzifikaci jeho použití. Vývoj sond pro hodnocení pevnosti betonu hraje zásadní roli při přesném předvídání procesů, což otevírá cestu k širšímu využití nízkoemisních betonů v různých stavebních projektech.
Společnost Cemex nabízí v rámci svého portfolia značku Vertua, která je tvořena širokou řadou nízkoemisních betonů se speciální úpravou. Ta umožňuje snížení obsahu uhlíku až o 50 %. Jedná se o udržitelnější způsob výstavby s orientací na budoucnost, kdy se firma řídí především požadavky na nízkou energetickou náročnost a další snižování emisí CO2 při výrobě cementu.
Pro výrobu produktů Vertua se používá jak recyklát z betonových zbytků, tak i recyklát pocházející ze stavebních sutí. Tento materiál je získáván pouze od prověřených a certifikovaných dodavatelů, kteří dokáží splnit přísné požadavky na kvalitu a stabilitu dodávaného materiálu. Recyklát tvoří rozdrcený, rozemletý a na jednotlivé frakce roztříděný beton. Touto cestou pak vznikne vysokopevnostní pojivo, které se hodí na různé typy staveb.
Nízkoemisní betony jako materiál budoucnosti
V posledních letech se postupně mění pohled investorů na ekologické aspekty stavebních procesů. Stále více z nich je ochotno přistoupit na úpravy stavebních harmonogramů, aby do nich mohly být začleněny právě udržitelnější nízkoemisní betony. V reakci na moderní požadavky na ochranu životního prostředí využívá stavebnictví inovativní přístupy k minimalizaci emisí uhlíku. Snížením slínkového faktoru a zavedením pokročilých aplikačních technologií lze dosáhnout významného snížení emisí.
Uvědomění si dopadu emisí uhlíku na životní prostředí podnítilo proaktivní opatření v rámci odvětví. I když česká legislativa v současné době nenařizuje snižování emisí uhlíku, proaktivní iniciativy společností ukazují smysl pro odpovědnost vůči ochraně životního prostředí. Stavební společnosti uvádějí na trh nízkoemisní betony nebo cementové kompozity, kde je přírodní kamenivo nahrazováno kamenivem recyklovaným.
Environmentální přístup je v posledních letech hlavním jmenovatelem u řady společenských témat a má tedy logicky vliv i na trendy v bydlení. Vzhledem k tomu, že ekologické smyšlení je i hnací silou změn v průmyslu, společnosti jako VCES a Cemex sjednocují své cíle a zavádějí stavební materiály šetrné k životnímu prostředí.
Přijetí nízkoemisního betonu a recyklovaných materiálů, přestože vyžaduje úpravy stavebních postupů, podtrhuje společné odhodlání k udržitelným stavebním metodám. Sdílené hodnoty a společné úsilí společností, jako je Cemex, a jejich partnerů znamenají společný posun směrem k udržitelným postupům a ekologičtější budoucnosti stavebnictví.
ZDROJ: PR článek společnosti Cemex.