Dřevěné zárubně, které skryjí staré kovové
V oboru zárubní jasně vede trend obložek, a to s širokým výběrem povrchových materiálů tak, aby dostatečně pokrýval sortiment interiérových dveřních křídel. V posledních letech stoupá také zájem o speciální variantu obložkové zárubně, s jejíž pomocí lze obložit nevzhlednou kovovou zárubeň z dob minulých. Proč si toto řešení mnoho majitelů interiérů oblíbilo, v čem je jiné než klasická obložková zárubeň a čím je vlastně praktické?
Ať už v panelových bytech či starších rodinných domech, stále se najde mnoho interiérů, ve kterých přetrvaly původní kovové zárubně. A právě jejich „retro“ vzhled dnes málokomu vyhovuje. Přestože kovové zárubně najdeme po republice v několika provedeních, jen malokteré z nich je možné z příček snadným způsobem vymontovat. Ve většině případů je nutné kovové zárubně vyříznout nebo vybourat, což se bez nečistot a prachu z panelu či zdiva neobejde. To je hlavní důvod, proč je obklad kovové zárubně, ve zkratce „OKZ“, tak praktický. Šikovný kutil zakryje tímto obložením staré zárubně sám v poměrně krátkém čase a bez nečistot. Dřevěný, přesněji dřevotřískový, obklad se skládá z několika částí připravených od výrobce, které stačí sestavit a slepit dohromady. „Po odříznutí závěsů z původní zárubně se obklad zapěnuje nízkoexpanzivní polyuretanovou pěnou. Obložením dojde k předsunutí závěsů, a tedy i dveří, o několik milimetrů od průchozího otvoru. Ve výsledku se tedy změní průchozí šířka otvoru o zhruba tři centimetry, ale původní dveřní křídlo je možné ponechat,“ upřesňuje Pavel Polák, vedoucí výroby firmy SEPOS, která OKZ zárubně vyrábí a montuje. Pouze je třeba zkontrolovat vzdálenost od užší hrany dveří po střed kliky, která musí být nejméně 55 mm, jinak by dveře kvůli umístění štítku nebylo možné zavřít.
Čím je obklad kovových zárubní flexibilní?
Konstrukce „OKZ“ je připravena i na to, že kovové zárubně v některých případech vyčnívají z roviny stěny. Stejně jako klasická obložková zárubeň je variabilní pro různé rozměry průchozích otvorů a tloušťky stěn, hodí se tak do většiny domů a bytů.
Při montáži je možné změnit původní stranu závěsů či otvíravé dveře za posuvné na kteroukoliv stranu. Obklad zárubně může sloužit také pro osazení celoskleněnými dveřmi.
Osazení OKZ na standardní typ kovové zárubně. Zdroj: SEPOS, spol. s r.o.
Osazení OKZ na tzv. kovovou „zárubeň s nosem“. Zdroj: SEPOS, spol. s r.o.
Co je dobré vědět
Zaměření i montáž obkladu kovových zárubní vyžaduje přesnost. Systém „OKZ“ je vyráběn na míru každé zakázce na základě zaměření. Do určité míry může zakrýt i ne zcela přesně namontované či deformované původní zárubně či stavební otvor.
Obklad dveří o šířce pouhých 60 centimetrů by mohl zabránit například stěhování nábytku nebo spotřebičů.
Dřevěný obklad je zhruba o třetinu dražší než klasická obložková zárubeň. Cena tohoto „čistého řešení“ je ovšem ve srovnání s náročností prací spojených s radikálním odstraněním kovového předchůdce pro mnohé velmi přijatelná. Ušetřit lze na druhé straně vlastní montáží.
Zdroj: PR článek společnosti SEPOS, spol. s r.o. – jeden z předních českých prodejců dveří a zárubní s celorepublikovou sítí vzorkových prodejen