Jak se orientovat při výběru protipožárních dveří
Interiérové dveře nemusí být jen okrasou našeho bydlení, mohou mít i celou řadu praktických funkcí. Jsou tepelnými i zvukovými izolanty, také mohou být ale součástí systému protipožární ochrany. Protipožární dveře tvoří specifickou skupinu dveří. Jejich účel je zřejmý již z názvu – musí udržet požár za sebou, tedy zabránit jeho šíření. V čem se ale liší od ostatních?
Protipožární dveře jsou vyráběny ze speciálních odolných materiálů
Protipožární dveře mají odlišnou vnitřní konstrukci, standardně jsou složeny z vnitřního rámu a dveřní výplně, jež musí být tvořeny odolným materiálem. Každý výrobce používá vlastní materiály a postupy, a proto se vyplatí investovat do ověřené kvality. Například protipožární dveře SOLODOOR tvoří kombinace materiálů nobasil a grenamat. Speciální nehořlavá výplň z lisované minerální vlny nobasil vykazuje kromě protipožárních vlastností i vlastnosti tepelně a zvukově izolační. Grenamat je žáruvzdorná deska z expandovaného vermikulitu a speciálního pojiva, jež je schopná odolat teplotě až 1300°C.
Certifikát protipožárnosti je nutností!
U protipožárních dveří se více než v jakékoliv jiné oblasti vyplatí investovat do certifikovaného výrobku. Bez certifikátu jsou nám protipožární dveře často k ničemu, protože přidaná hodnota, tedy protipožárnost, není nikde deklarovaná a my ji nemůžeme doložit na příslušných úřadech. Pamatujte, že protipožární dveře jsou zákonem stanovené jako nutná podmínka kolaudace bytu.
S certifikací souvisí i deklarované hodnoty označované zkratkami EI / EW, jež vyjadřují, jak dlouho jsou dveře schopné odolávat účinkům ohně. Pokud na štítku, jenž bývá umístěn v polodrážce dveří, stojí EI /EW 45, pak dveře vydrží v případě požáru 45 minut a obyvatelé budovy mají zhruba 45 minut na opuštění prostoru.
Protipožární dveře se dle povrchu dělí na typ D3 a D1
Dle povrchové úpravy se protipožární dveře rozdělují na typ D3 a D1. První zmiňovaný je opatřen hořlavou povrchovou úpravou (např. se jedná o dveře laminátové nebo s dýhovaným povrchem). U dveří v domácnostech je však tento typ běžný. Typ D1 s nehořlavým povrchem je typický pro průmyslové objekty.
U protipožárních dveří se často setkáme i s odolností proti průniku kouře
Protipožární dveře mohou být i kouřotěsné. Tato vlastnost se označuje zkratkami Sa a Sm. Sa říká, že jsou dveře odolné proti průniku studeného kouře, Sm proti průniku teplého kouře.
Dveře nejsou interiérovým prvkem samy o sobě. Pár s nimi tvoří odpovídající zárubeň. Protipožární dveře je třeba osadit do protipožární zárubně. Bohužel je nelze zasouvat do stavebního pouzdra.
Protipožární dveře mohou vypadat stylově!
U protipožárních dveří v žádném případě neplatí, že co je funkční, není hezké. Ba právě naopak. S protipožárními dveřmi CAG si můžete dovolit i luxus elegantního prosklení, a to buď ve větší ploše u dveří PYROGLASS, nebo s menšími prosklenými plochami u dveří PYROPANE. Nehledě na to, že i protipožární dveře je nutné doplnit vhodným kováním. Nezapomínejme na to, že i klika na dveře může tvořit efektní interiérový prvek!
Protipožární dveře jsou pro ochranu vašeho domova a všeho, co je vám drahé, zásadní. Pokud dojde k požáru, počáteční investice se vám několikanásobně vrátí, neboť škody, jimž dokážou protipožární dveře zabránit, jsou vždy výrazně vyšší než cena dveří.
ZDROJ: PR článek společnosti Mand CZ