Kontrastní nadčasovost
Ve své nejčistší podobě pomohlo sklo dotvořit interiér slovenské centrály pojišťovny Allianz, a to v provedení fixních celoskleněných příček i otočných skleněných dveří. Prostor tak získal na světlosti a vzdušnosti…
Celoskleněné stěny a dveře jsou ideálním řešením pro obytné i komerční prostory, ve kterých je požadavek na dostatek světla a optické propojení celého interiéru, zároveň je ale také třeba od sebe jednotlivé části prostoru oddělit. Takové nároky byly kladeny i na administrativní prostory slovenské centrály pojišťovny Allianz, ve kterých se sklo uplatnilo jako jeden ze základních interiérových prvků.
Sklo a dýha
Pro vytvoření designově čistého vzhledu bylo investorem zvoleno čiré sklo float o síle osm milimetrů, které v interiéru tvoří dělicí příčky i dveřní výplně. V centrálním prostoru sklo skvěle koresponduje s dýhovanými obklady dílčích příček. Tato kontrastní dvojice se prolíná napříč celým interiérem. Skleněné stěny vyžadovaly v rámci realizace přesnou stavební předpřípravu. „Pro zabudování fixních celoskleněných příček bylo zapotřebí zpevnit stropy nad skleněnými stěnami, a to vypodložením pomocí ocelové konstrukce,“ říká Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti J.A.P., která sklo na stavbu dodávala.
Kontrast skla a dýhy v interiéru pojišťovny
V prostoru nebyly využity jen fixní skleněné příčky, ale také samostatné celoskleněné dveře v otočném provedení. Pro jejich ukotvení ve zděné příčce byla do dveřních otvorů použita subtilní hliníková zárubeň Silence. „Pro tento případ byla zvolena varianta hliníkové zárubně Silence typu L, která je určena do zděné příčky a zabudovává se do začištěného stavebního otvoru,“ vysvětluje Petr Paksi. „Pro její montáž bylo potřeba vytvořit stavební otvory se stoprocentně přesnými pravými úhly. Jinak by finální usazení skleněných dveří nedopadlo z hlediska designu dobře.“
Sklo float (8 mm) tvoří dělicí příčky i dveřní výplně.
Vizuální propojení
Fixní skleněné plochy byly vsazeny pomocí lišt i do dýhovaného obkladu. Toto řešení umožnilo pevně a přitom nenápadně ukotvit rozměrná skla do fixní příčky. Ta díky nim získala zcela odlehčenou formu a vizuálně propojila dílčí oddělené prostory. „Tato zakázka ověřila i naši flexibilitu z pohledu termínu dodání,“ doplňuje Petr Paksi.
Sklo bylo vsazeno pomocí lišt do dýhovaného obkladu.
„Času nebylo nazbyt. Jeden den jsme prostor zaměřili a rozkreslili do výrobní dokumentace, druhý den odsouhlasili se zákazníkem a zadali do výroby. Do deseti dnů jsme již zabudovávali zárubně na stavbě. Vše se nakonec podařilo včas, ke spokojenosti investora.“ Celoskleněné příčky i dveře z čirého skla naplno podpořily vzhled interiéru v moderním minimalistickém duchu a pomohly vytvořit otevřený, nadčasově laděný prostor.
Sklo a dýha pomohly vytvořit otevřený, nadčasově laděný prostor.
TEXT: RED
FOTO: JAP