Nejčastější chyby při osazení oken: jak ne a jak ano
Nadměrná vlhkost v interiéru se na oknech viditelně projevuje zejména jejich rosením. Mnohem horší, než rosení viditelné, je ovšem skryté rosení v připojovací spáře, kde ho nevidíme.
Problémy přitom vznikají již v průběhu hrubé stavby, kde se setkáváme s tím, že stavebníci si chtějí „jen trochu usnadnit práci“, protože „pěkná omítka vše skryje“. Navíc se problémy mohou objevit až po záruční době, a v tom případě už není s kým je řešit. Rozdíly, které mohou být na první pohled jen nepodstatnými detaily, tak hrají ve skutečnosti větší roli, než by se zdálo. Podívejme se podrobněji na některé z nich…
01 Stavební otvor není správně připravený
Povrch je nerovný, geometricky nepřesný, hrubý, drolivý, není zatřený stavebním tmelem… anebo se okna montují přímo do viditelných voštin u parapetního zdiva. Na takový povrch pak nepřilnou ochranné fólie, které by měly chránit spáru před průnikem vlhkosti do interiéru.
02 Okna byla podložena nevhodnými nosnými podložkami
Deformace oken, praskání omítky a do vzniklých spár pronikající vlhkost… i tak vypadá situace, pokud jsou montované okenní rámy posazeny na nosné podložky z nevhodného materiálu, jako například zbytků cihel nebo měkkého dřeva.
03 Rám okna není správně připravený a ukotvený
Otvory pro kotvení oken nejsou v okenním rámu předvrtané od výrobce nebo nejsou správně rozmístěné. Montážník při kotvení rámu necitlivě dotahuje turbošrouby, čímž dojde k prohnutí nebo dokonce popraskání rámu v okolí kotvícího otvoru.
04 Nesprávná montážní pěna
Kvalitní firma si montážní pěny velice pečlivě vybírá a testuje. Rozhodně to není o ceně dané pěny, ale o její pružnosti či délce životnosti. Důležitou roli navíc hraje i správná technologie jejího zpracování, kterou je nutné dodržet. Chybou rovněž je, že montážníci ponechají u usazených oken dlouhodobě odhalenou montážní pěnu, která je vystavená působením povětrnostních vlivů, čímž rychle degraduje, a ztrácí tak svoje izolační vlastnosti.
05 Ochranné fólie a jejich kvalita
Jednou z nejdůležitějších fází při správné montáži oken je využití kvalitních parotěsných a paropropustných fólií v místě připojovací spáry, a to včetně jejich formy nalepení na okenní rám. Pokud fólie nebyly použity vůbec a montážní pěna v připojovací spáře je pouze omítnutá, není dostatečně chráněná před pronikající vlhkostí. Navíc vlivem UV záření degraduje, a tak ztrácí schopnost tepelné izolace.
Vnitřní parotěsná fólie zabraňuje průniku vzdušné vlhkosti z interiéru do prostoru připojovací spáry, a tedy i do montážní pěny. Vnější paropropustná fólie naopak propouští případnou zabudovanou vlhkost z připojovací spáry směrem do exteriéru, ale zároveň je vodotěsná, a brání tak vnikání srážkové vody z exteriéru do prostoru připojovací spáry.
Chybou je i to, pokud jsou fólie nalepeny nesprávně z jednoho kusu kolem dokola po celém obvodu okna a v rozích tudíž chybí přesahující tzv. slangově označované „uši“, které slouží k nalepení do rohu ostění. Fólie nesmí být v rozích proříznutá.
Střešní okna: kapitola sama pro sebe
Střešní okna jsou neméně problematickou částí stavby. Rizika provedené jsou ovšem víceméně stejná jako v případě oken v obvodových zdech, pouze provedení si může vyžádat o něco větší zručnost. Pozor je tak třeba dát zejména na upevnění a vyrovnání rámu okna, správné umístění a napojení fólií na rám okna, vhodné tepelné izolování okna. Co je třeba zdůraznit – krytina a způsob její pokládky nemá na funkci střešního okna (a s ní spojené chyby) žádný vliv.
Závěr
Odstranění chyb způsobených neodbornou montáží oken není levná záležitost. Měli bychom ovšem pamatovat i na možnost, že celá řada chyb a problémů oken (například špatné dovírání) nemusí nutně poukazovat na chybnou montáž, ale pouze na vadný výrobek – to ať už z hlediska nekvalitního materiálu či zpracování.