Plastová okna: investice, která šetří náklady
Asi každý majitel staršího domu či bytu to dobře zná: stávající okna vypadají na první pohled stále pěkně. Při bližším pohledu si ovšem lze všimnout vizuálních opotřebení, která vedou k narušení mechanické funkčnosti, těsnosti, povrchových úprav atd.
Všechna tato okna však spojuje jeden neviditelný nedostatek a tím je špatná zvuková a především tepelná izolace. Díky ní následně dochází k tepelným ztrátám. Výměna starých oken by proto měla být tím prvním krokem, který je při zateplení či rekonstrukci třeba realizovat.
Před nákupem
První, nejdůležitější otázkou je, o jaká okna by mělo jít, respektive, jaký je preferovaný materiál. Má jít o levnější okna plastová nebo o okna z přírodního materiálu, tzn. dřeva, anebo o hliníková, která jsou nákladnější, ale zase vynikají vysokou odolností ruku v ruce s životností? Půjde o okna barevná, která ladí s fasádou, nebo dokonce o dvoubarevná, která lze sladit také s interiérem domu či bytu?
Při výběru je ovšem podstatné myslet i na další faktory – předně by zakoupená okna měla vždy být vyráběna dle originálních postupů a zásad, od spolehlivých a osvědčených výrobců. Je to jediný způsob, jak se vyhnout případnému pozdějšímu zklamání. Jen ověření výrobci jsou schopni poradit s výběrem oken, a zároveň provést kvalifikovanou montáž.
Dále mohou poradit i s výběrem vhodné konstrukce, kování, zasklení, které splní zejména požadavky tepelného a zvukového auditu nebo projektu s ohledem na bezpečnost při užívání. A nakonec je tu samozřejmě ještě otázka zabezpečení oken.
Rozhodující parametry
Hloubka okenního rámu – laicky řečeno tloušťka okna. Ta rozhoduje o tom, jak dobře nové plastové okno bude sloužit jako izolátor tepla. Standardně se na našem trhu hloubka okenního profilu pohybuje mezi 70 a 90 mm. Klíčové je ovšem také konkrétní zasklení daného okna.
Obvodová těsnění okna – druhý aspekt, který rozhoduje o tom, jak dobře bude plastové okno fungovat proti úniku tepla, je obvodové těsnění. Existují dva typy – dorazové a středové. Dorazové těsnění lze najít na vnějším a vnitřním obvodu profilu okenního křídla.
Při jeho zavření vytváří z pohledu vzdušné těsnosti (průvzdušnosti) dostatečně těsné okno. Nicméně tepelná těsnost se dá zvýšit právě dodáním středového těsnění, které rozděluje tzv. funkční spáru na další izolační komoru.
Středové těsnění, jak název napovídá, lze najít přímo ve středu okenního profilu, kde prostor mezi oběma dorazovými těsněními rozděluje na poloviny. Izolační schopnosti okna díky němu výrazně narůstají. Počet komor – mnoho zákazníků se orientuje jen podle počtu komor v okenních rámech.
Avšak důležitý není samotný parametr vystihující počet komor, ale tepelný prostup okenní konstrukce. Tato vlastnost se dosahuje optimalizováním tvaru a počtu komor, polohy výztuhy a jejího materiálu. Obecně proto platí, že počet komor není směrodatný k výsledným tepelným vlastnostem.
Tepelná propustnost skla – pro plastové okenní profily je stále nejběžnější zasklení v podobě dvojskla. Často převládá mýtus o tom, že musíme co nejvíce izolovat. Bohužel to má i svoje slabé stránky v tom, že izolace tepla nám vyhovuje pouze v zimních měsících.
Naopak na jaře a na podzim chceme, aby nám interiér přirozeně vyhřívalo slunce, čemuž říkáme solární zisky. Pak dochází ke kombinacím různých typů dvojskel a trojskel v návaznosti na to, na jakou světovou stranu jsou konkrétní okna orientována.
Příprava okenních otvorů
Příprava okenních otvorů je další důležitý krok při výměně oken. Kromě toho jde také o moment, který určuje, jak rychlá, plynulá a snadná bude následná montáž. Obecně se dá říci, že čím kvalitněji připravený stavební otvor, tím komfortnější a rychlejší montáž.
Otvory by proto měly mít odpovídající velikost, dodržovat pravé úhly, jejich povrch musí být rovný atd. Jednoduše řečeno, i stavební otvory musí mít určité parametry a dodržet příslušné předpisy či normy.
Osazení a ukotvení
Právě v této části je potenciálně možné napáchat nejvíce škod neodborným zásahem. Okna musejí po dobu své životnosti čelit nepříznivým povětrnostním podmínkám, například silnému větru, který vytváří na okenní výplně tlak.
Proto je třeba, aby byla okna dobře a řádně ukotvena a vhodně provedena připojovací spára mezi rámem okna a zdivem. Pouze dobře ukotvené a namontované okno může po celou dobu životnosti spolehlivě sloužit.
Proto je vždy lepší nechat montáž na profesionálech, kteří mají zkušenosti a poskytují potřebné záruky. Kromě toho dají pozor na správné ukotvení, které je nezbytné vzhledem ke hmotnosti oken a postarají se i o vhodné utěsnění připojovací spáry.
Finální fáze
Jakmile jsou okna osazena a vhodně utěsněna připojovací spára, je nejhorší část výměny prakticky hotova. Zbývá provést osazení vnějších a vnitřních parapetů a provést zednické zapravení oken.
I v tomto je vhodné se spolehnout na prověřeného dodavatele anebo si vybrat takového výrobce oken, který nabídne zednické zapravení v rámci celé zakázky tzv. „na klíč“.
Jsou-li dokončovací zednické práce hotovy, zbývá již jen odlepit krycí nebo ochranné fólie a okna finálně seřídit, aby byla připravena k užívání.
Design v neposlední řadě
Okna už dávno nejsou jen pouhou výplní stavebních otvorů, která plní řadu technických funkcí. Na jejich vzhledu stále více záleží, protože utvářejí celkový vzhled domu či bytu. Stejně, jako se neustále zvyšují požadavky na design ostatních stavebních komponentů, rostou také požadavky na stylový vzhled okenních rámů a výplní, které jsou k dostání v řadě nejrůznějších provedení.
Díky technice kašírování oken barevnou fólií mají zákazníci na výběr takřka z nepřeberné řady odstínů, tudíž je téměř nemožné nenajít si právě barvu, která bude dokonale ladit s architektonickým záměrem. Navíc je možné i zkombinovat na jedné sestavě dvě různé barvy – tak lze mít rozdílné barevné provedení oken v interiéru a jiné barevné provedení zvenčí budovy.
Nepřehlédněte: Jak vybrat okna do nízkoenergetického domu
Barevné fólie, které dotvářejí stylový vzhled okna, se přitom vyznačují dlouhodobou barevnou stálostí, takže se není třeba obávat vyblednutí. Mezi další benefity pak jednoznačně patří snadná péče o ně a výjimečná odolnost vůči teplotním výkyvům i vůči slunečnímu UV záření.
Kromě plastových oken je možné zvolit v potřebných barevných odstínech také okna dřevěná. Kromě toho mohou být vhodnou alternativou rovněž okna vyrobená z hliníku, který nabízí také zajímavá barevná provedení, která jistě nadchnou i toho nejnáročnějšího zákazníka.
Malá rada závěrem: při koupi nových oken by už zákazník měl mít rozmyšlený barevný odstín budoucí vnitřní výmalby i venkovní fasády. Pokud se barvy na fasádě a v interiéru liší, je vhodné sáhnout po neutrálním odstínu okna, který bude působit harmonicky.
» vyrobené z kvalitních značkových profilů od ověřeného výrobce
» optimálně má pět až šest komor
» zasklení je z dvojitého nebo trojitého izolačního skla
» je správně osazeno a má správně provedenou izolační spáru