Plastové okno do dřevostavby? Lepší než dřevěné
Co vše je potřeba splnit, aby vám dřevostavba dlouho a dobře sloužila? Jak ji správně užívat? Víte například, jaká okna jsou pro dřevostavbu vhodná?
Podle Českého statistického úřadu a Asociace dodavatelů montovaných domů bylo v roce 2017 z celkového počtu 14 070 dokončených nových rodinných domů asi 2 000 dřevostaveb. To znamená, že každý sedmý rodinný dům je dřevostavba.
Jejich obliba u nás v posledních letech strmě roste a dotahujeme se dokonce na okolní státy. V Německu je podíl dřevostaveb u nových domů kolem 17 %, v Rakousku až 30 %. Zdá se, že lidé mají k dřevostavbám stále větší důvěru. Například v okolí Berouna je podíl dřevostaveb ještě vyšší, tak kolem 40 %.
Velkou předností dřevostaveb je rychlost a čistota výstavby. Cenově se pohybují podobně jako zděné domy. A na pasivní dřevostavbu lze dokonce získat 450 000 Kč dotaci z programu Zelená úsporám. A životnost? U dobře provedené dřevostavby, o kterou se její majitel správně stará, je stejná jako u zděného domu.
Životnost dřevostavby je závislá na vzduchotěsnosti obálky budovy, aby se do konstrukce nedostávala žádná vlhkost z domu ani z vnějšího prostředí. Zkušení dodavatelé dřevostaveb si ji ověřují tzv. blower-door testem, kdy po dokončení stavby interiér domu „nafouknou“ ventilátorem a speciálním přístrojem měří, kolik vzduchu proudí netěsnostmi. U pasivních dřevostaveb je tato kontrola dokonce povinná.
Správná péče o dřevostavbu
Co přesně ale znamená „správně se starat o dřevostavbu“? Zásadní je udržet v ní správnou relativní vlhkost vzduchu, ideálně 40 až 50 %. Pasivní dřevostavby musí být vybaveny rekuperačním systémem, který výměnu vzduchu zajištuje, a vytápěny jsou tepelným čerpadlem. Pokud ale dřevostavba není postavena v pasivním standardu, je třeba se spolehnout na správné větrání domu a vhodné užívání vnitřního prostoru.
V dřevostavbě, ale i v jiných domech, je doporučeno větrat průvanem, tedy využívat možnosti přirozeného větrání. Pokud se několikrát za den na okamžik (maximálně 4 minuty) otevřou všechna okna a dveře v domě, vzduch uvnitř se vymění, sníží se hladina vzdušné vlhkosti a sníží se tak i pravděpodobnost vzniku kondenzátu, tedy rosení oken.
Hladinu vlhkosti v domě zásadním způsobem ovlivňuje i způsob jeho užívání. V domě by se nemělo sušit prádlo, při vaření je vhodné používat digestoř, během koupání mít zavřené dveře od koupelny a tak dále. Stejná pravidla ovšem platí i pro zděné domy. I u nich může dlouhodobá nadměrná vlhkost vzduchu vyvolat kromě rosení oken také vznik plísní.
Nepřehlédněte: Freedomky – bydlení pro singles, startovací dům nebo chata
Okna ve dřevostavbě
Okna a jejich bezchybná montáž jsou pro dřevostavbu velmi důležité. Odborníci doporučují provést montáž stavebních výplní s použitím parotěsných a paropropustných pásek (na základě norem ČSN 730540-2 a 746077).
Aby pásky plnily svou funkci, je nutné zvolit vhodný typ a vše provést maximálně pečlivě. Okna by tedy raději měli instalovat odborně vyškolení montážníci. Dřevostavby, a zvláště ty postavené v pasivním standardu, navíc musí mít okna s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi. Jak ale správně okna zvolit?
Hliníková okna
Hliníkové profily mají už dnes díky novým technologiím přerušení tepelných mostů v podstatě stejné tepelněizolační vlastnosti jako plastová nebo dřevěná okna. Navíc jsou štíhlejší a krásné na pohled. Umožnují zasklení mnohem větších ploch než plastové nebo dřevěné profily, čehož se využívá např. u prosklených fasádních systémů. Nabízejí také širokou paletu barev. Hlavní nevýhodou hliníku je vysoká cena.
Dřevěná okna
Výhodou dřevěných oken bezpochyby je, že jde o teplý přírodní materiál. Vlastnostmi i cenou jsou dřevěné profily srovnatelné s lepšími plastovými. Problematická je však jejich údržba.
Nejméně jednou ročně (před zimou) by se po umytí měly dřevěné rámy oken ošetřit přípravkem, který povrchové úpravě profilu vrátí vymyté složky a zacelí případné mikrotrhliny, aby do nich nevnikala voda. Bez této údržby může časem dojít až k olupování laku a je třeba odborně provedená oprava.
Plastová okna
A konečně plastové profily. Jejich velkou předností je snadná údržba a odolnost materiálu. Navíc mají ty nejlepší tepelněizolační vlastnosti. Moderní technologie umožňují čarovat i se vzhledem plastových oken. Žádná nudně bílá.
Zvolit si můžete autentický vzhled dřeva nebo třeba práškovaného hliníku při ceně plastových oken, která je rozhodně nejpříznivější. Mírnou nevýhodou plastových oken v porovnání s okny hliníkovými je určité omezení s ohledem na maximální rozměry.
Cena jako rozhodující faktor
Nárůst cen u oken s hliníkovými profily je poměrně značný. Nicméně je třeba zdůraznit, že hliníkové profily se používají standardně u obvodových fasád a u klasických oken a dveří pouze v případě, kdy rozměr neumožňuje použití PVC nebo dřeva.
Pokud tedy cenová hladina hliníkových oken není vyhovující, je rozhodování mezi plastem a dřevem vlastně spíš pocitové. Výběr se prakticky řídí dle preference – přírodní materiál i za tu cenu, že je třeba se o něj po celou dobu životnosti pečlivě starat, nebo dlouhá životnost plastových oken.
Rozhodně to není tak, že by na dřevostavbu musela nutně přijít okna dřevěná. V současné době již výroba nabízí širokou škálu povrchových úprav plastových oken, takže vizuální rozdíl plast vs. dřevo je v praxi minimální či žádný.
Ani velké prosklené plochy nejsou pro dřevostavbu problém. Nosnost dřevěné konstrukce je dostatečná. Dokonce i pasivní dřevostavba může mít velká okna či prosklené terasové dveře. Lze ovšem doporučit orientaci takových velkých ploch směrem na jih, aby v zimě mohla tepelnými zisky přispívat k vytápění domu.
V létě je samozřejmě nutné zajistit předokenní stínění např. ve formě předokenních žaluzií. Při výběru těchto oken či dveří je důležité mít na paměti, že součinitel tepelné prostupnosti u oken (Uw) pro pasivní stavbu musí být nižší než 0,8 W/m2.K a u dveří pak (Ud) 0,9 W/m2.K.
Článek byl uveřejněn v časopise Realizace staveb 2/2019.