Předokenní rolety pro střešní okna
Galerie(13)

Předokenní rolety pro střešní okna

Partneři sekce:

Střešní okna propouštějí do podkroví mnohem více světla než okna svislá. Intenzitu slunečních paprsků je někdy však třeba omezit, zvláště proto aby se místnosti nepřehřívaly. Možností regulace prostupu tepla střešními okny je několik – od instalace speciálních skel přes vnitřní zastínění doplňků až po montáž venkovních rolet, kterým se budeme věnovat detailněji.

Funkce předokenních rolet

Tento venkovní doplněk je důležitou součástí domu díky svým funkcím, mezi něž patří:
• Regulace tepla v letním období. Vzhledem ke konstrukci lamel, které jsou plněné polyuretanovou pěnou, a díky zachycení slunečního záření ještě před jeho dopadem na okno, jsou předokenní rolety z hlediska regulace tepla nejúčinnější.
• Úspora energie v zimě. Výhodou izolace z vnější strany okna je současné zajištění cirkulace teplého vzduchu od zdroje tepla, což výrazně snižuje možnost tvorby kondenzace na vnitřní straně okna.
• Dokonalé zatemnění. V některých typech místností (ložnice, dětské pokoje) je úplné zatemnění vítané. Utlumení světla je možno dosáhnout částečným zatažením rolety, případně pootevřením okna při zatažené roletě.
• Redukce hluku. Předokenní roleta dokáže výrazně redukovat zvuk deště nebo krupobití. Redukce ostatního akustického hluku zvenčí je vzhledem k lehké konstrukci rolety nižší.
• Ochrana a zabezpečení soukromí. Použití rolety zvyšuje pocit soukromí a bezpečí před vnějšími vlivy.

Výběr vhodného typu

Na trhu se předokenní rolety určené pro střešní okna objevují ve třech provedeních: s ovládáním manuálním, elektrickým nebo na solární pohon.

Manuálně ovládané předokenní rolety (typ SCL) jsou vhodné pro okna s pohodlným dosahem (do cca 2,5 m výšky horní hrany okna) a tam, kde není požadován zvýšený komfort ovládání, tj. např. napojení na centrální systém ovládání domu. Roleta je ovládána pomocí ovládací tyče. Hodí se i pro dodatečnou montáž v případě, že u okna není připravena kabeláž.

Předokenní rolety na elektrický pohon (typ SML) jsou ovládány tlačítkovým nástěnným ovladačem, dálkovým ovládáním nebo centrálním automatickým ovládáním, případně jejich kombinací. Rolety vyžadují stavební přípravu ve formě natažení kabelu mezi střešním oknem a ovládací jednotkou a mezi jednotkou a tlačítkem, případně centrálním systémem domu.

Předokenní rolety na solární pohon se instalují především na již zabudovaná střešní okna, kde je požadován zvýšený komfort ovládání, ale použití předokenních rolet původně nebylo plánováno. Při montáži oken se proto neprovedlo vytažení kabelů k oknu a po dokončení interiérových prací to už nelze dodatečně provést. Baterie pohánějící motor jsou dobíjeny solární energií, dostačující pro pohon rolety i v zimních měsících. Roleta je ovládána rádiovým signálem pomocí dálkového ovladače, kterým je možné ovládat i více rolet současně.

V případě použití předokenních rolet v místech s vyšší sněhovou pokrývkou je nutné vytvořit ochranu před posunem sněhu nad oknem.

Postup montáže

Montáž všech tří typů předokenních rolet je téměř totožná, v jednotlivých krocích postupujeme takto:

1. Z rámu vysadíme okenní křídlo, na které po demontáži bočních lišt osadíme spodní krycí lištu.
2. Na horním oplechování rámu okna vyvrtáme otvor o průměru 10 mm a vsuneme do něj těsnicí průchodku  (typ SML) nebo vystřihneme nůžkami na plech otvor dle dodané šablony (typ SCL), do kterého vsuneme průchodku ovládání.
3. Z rámu okna dočasně demontujeme boční krycí plechy, v předem označeném místě vyvrtáme otvor o průměru cca 3 mm, vyšroubujeme označené vruty a otvory utěsníme dodaným butylovým tmelem.
4. Na boční strany rámu osadíme nosné lišty rolety, které připevníme pomocí dodaných vrutů
5. Na nosné lišty nasuneme vlastní blok rolety. V případě typu SML protáhneme kabel průchodkou a spojíme pomocí svorky s připraveným dvojžilovým kabelem, v případě typu SCL zasuneme ovládací mechanismus do průchodky.
6. U typu rolety SCL vyvrtáme pomocí vodicí šablony a dodaného vrtáku otvor v horní části rámu okna. Otvorem protáhneme ovládací hřídel, kterou propojíme s blokem rolety.
7. Pomocí závlaček spojíme boční vodicí lišty s roletou a zajistíme proti poškození omezovači vyklopení.
8. Kabel elektrické rolety SML spojíme s vybraným ovládacím systémem, a tak dokončíme montáž předokenní rolety.

Montáž předokenní rolety je sice poněkud obtížnější, lze ji však provést i svépomocí. Montáže obvykle netrvá déle než dvě hodiny. Doba montáže se ještě zkrátí, pokud je přenechána odborné realizační firmě.

Ing. Dušan Kubíček
Foto: archiv společnosti VELUX, s. r. o.