Děti si hrají pod střechou, přitom na čerstvém vzduchu a s dostatkem denního světla
Kamenné zdivo zvenčí ještě připomíná někdejší hospodářské stavení, které prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, aby zde v září 2019 mohla Iveta Zadáková otevřít MŠ Beruška.
V přízemí mají děti k dispozici dvě třídy, malou kuchyňku a sociální zařízení, v patře pak prostornou třídu, která po obědě slouží i ke spaní. Původní rekonstrukce ctila dispozice budovy a zachovala vikýřová okna, nynější letní proměna je doplnila o čtveřici střešních oken.
Světlo především!
Při rekonstrukci třídy byl kladen důraz na zlepšení kvality vnitřního prostředí, tzn. zlepšení denního osvětlení, provětrání místnosti a dosažení komfortní teploty i v letním období. Herna je ovšem prostor, kde se všude něco děje. Není tady jen pracovní plocha jako ve škole, kde je potřeba osvětlit stoly a zbytek třídy třeba není tak důležitý. Navíc prosvětlení interiéru se v mateřské škole počítá v jiné srovnávací rovině než obecně u obytných místností, protože ve školce mají děti nižší židličky a stolečky.
Proto je srovnávací rovina posunuta z devadesáti na sedmdesát centimetrů. Speciálně u tohoto typu prostor proto bylo třeba přivést světlo do hloubky místnosti. Fasádní okna nemají šanci dostat světlo dále než tři a půl metru od okna, proto původní svislá vikýřová okna nebyla dostatečná. Až přidáním střešních oken se distribuce přirozeného světla výrazně zlepšila, světlo se podařilo rozprostřít po celé místnosti a rovnoměrně vykrýt i hloubku dispozice.
Světlo je důležité – nejen pro děti
Dle studií trávíme až 90 % času uvnitř budov, proto je třeba dostat co nejvíce světla do interiérů, abychom si seřídili cirkadiánní, tedy biologické hodiny, které ovlivňují spoustu mechanismů v těle – imunitu, zvládání stresu, celkovou podrážděnost, učení, paměť, ale hlavně, a to je zásadní, podporují usínání a kvalitnější spánek. A spánek je u dětí velmi důležitý, aby si uložily emoce, zapamatovaly si nové věci, aby se jim zlepšila imunita, nebyly podrážděné, prostě zlepšuje jejich celkovou psychickou pohodu.
Díky pobytu na denním světle jsou děti přes den více aktivní a následně večer jsou unavenější, což je přirozený biologický rytmus. Podobně přispívá čerstvý vzduch v místnostech, přináší vyšší hladinu kyslíku, což pomáhá okysličovat mozek a zlepšuje kognitivní funkce, tedy učení, paměť, děti jsou aktivnější, kreativnější a večer lépe usínají. Zároveň se vyvětrají patogeny, proto jsou děti méně nemocné.
Nová střešní okna jsou vybavena chytrým řešením VELUX ACTIVE, takže zdravé vnitřní prostředí – teplotu, vlhkost a kvalitu (vydýchanost) vzduchu – kontrolují senzory. Ty měří hodnoty, a když zaznamenají překročení proti normálu, systém VELUX ACTIVE zakročí – například otevře okna a interiér provětrá, aby se vzduch vyčistil, v případě deště jsou okna díky dešťovému senzoru zavřena, nebo stáhne venkovní rolety, když vzroste teplota. Samozřejmostí je možnost nechat v létě v noci okna otevřená, takže se prostor přes noc nachladí a ráno děti přijdou i bez klimatizace do příjemných 20–21 °C.
Text: Velux