Nejčastější chyby při montáži střešních oken
Instalace střešních oken do různých typů krytin šikmých střech se stala standardní součástí prací pokrývačských, klempířských a tesařských firem. Přesto se často setkáváme s montážními vadami. Následující článek poukazuje na nejčastější chyby a naznačuje způsob, jak se jich lze vyvarovat.
Přestože profesní organizace (např. Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR) a zejména jednotliví výrobci střešních oken věnovali v uplynulých letech nemalé úsilí zlepšení kvality montáže, stále se na stavbách můžeme setkat s různými montážními vadami, které snižují spokojenost uživatele se střešním oknem. Tyto nedostatky bývají po dokončení vnitřního obložení často skryty v konstrukci krovu, což může v důsledku vést k vážným stavebním poruchám.
Nejčastější chyby při montáži střešního okna je možno rozdělit do těchto skupin:
- Upevnění a vyrovnání rámu okna.
- Napojení pojistné hydroizolace/podstřešní fólie na rám okna.
- Umístění tepelné izolace a parotěsné fólie kolem rámu okna.
Upevnění a vyrovnání rámu okna
Rám okna se upevňuje pomocí montážních úhelníků na pomocné montážní latě (obr. 1). Vzhledem k faktu, že střešní latě nezaručují dokonalé připevnění rámu okna ke konstrukci střechy, je nutné pomocí úpravy krovu (výměna, příložka) a dlouhých vrutů rám okna zpevnit (obr. 2).
Obr. 1 Chybné upevnění rámu okna – chybí podpora montážní latě | Obr. 2 Správné upevnění rámu okna |
Přesné vyrovnání rámu je důležité pro zajištění těsnosti okna, kterou udává koeficient spárové průvzdušnosti (obr. 3). V praxi se provádí vypodložením příslušného montážního úhelníku v horní části okna při současné kontrole spáry mezi křídlem a rámem.
Obr. 3 Chybné vyrovnání rámu okna | Obr. 4 Rám okna bez podstřešní fólie |
Napojení pojistné hydroizolace nebo podstřešní fólie na rám okna
Vodotěsné napojení podstřešní fólie na rám okna plní dvě základní funkce: ve spojení s instalací odvodňovacího žlábku nad oknem zajišťuje odtok srážkové vody mimo okno a zároveň chrání tepelnou izolaci kolem okna a udržuje ji v suchém, a tedy plně funkčním stavu. Obr. 4 dokumentuje stav se zcela chybějící fólií, obr. 5 představuje starší způsob napojení, který neumožňuje dokonalé zaizolování rámu, a konečně obr. 6 ukazuje správný způsob napojení včetně osazeného odvodňovacího žlábku.
Obr. 5 Starší způsob napojení podstřešní fólie na rám okna, které neumožňuje dokonalé zaizolování rámu | Obr. 6 Správný způsob napojení podstřešní fólie na rám okna včetně osazeného odvodňovacího žlábku |
Umístění tepelné izolace a parotěsné fólie kolem rámu okna
Většina montážních vad se projevuje zejména v zimním období, kdy při nedodržení zásad výstavby podkroví dochází vlivem rozdílu teplot ke kondenzaci vzdušné vlhkosti v konstrukci střechy. Platí to zejména pro nedostatečné zateplení okna a chybné napojení parotěsné zábrany na rám okna. Této situaci lze předejít použitím prefabrikovaných výrobků instalovaných v průběhu montáže střešního okna. Jedná se zejména o izolační rám (obr. 7) a parotěsnou fólii (obr. 8).
Obr. 7 Instalace izolačního rámu okna | Obr. 8 Použití parotěsné fólie v průběhu montáže střešního okna |
V praxi se můžeme setkat i s dalšími drobnými vadami, souvisejícími s pokládkou střešní krytiny, ty však ve většině případů u obvyklých sklonů střech nemají vliv na funkčnost osazeného střešního okna.
Obr. 10 Hydroizolační límec | Obr. 11 Správně osazené okno |
Riziko nekvalitně prováděných stavebních prací lze snížit na minimum, jestliže dodavatel střešních oken poskytne v průběhu stavby technické poradenství.
Ing. Dušan Kubíček
Foto: archiv společnosti Velux Česká republika, s. r. o.
Autor je servisním manažerem společnosti VELUX Česká republika, s. r. o.