Světelná a tepelná pohoda díky správnému sklu
Dnes jsou trendem velká okna a prosvětlený interiér. Lidé chtějí mít v příbytcích co nejvíce světla. Dá se však předejít tomu, aby se z příbytku nestal přehřátý skleník, kde se během slunečných dnů nedá vydržet?
Sluneční světlo v pokojích je sice fajn, ale všeho moc škodí. Najít optimální kombinaci světelné a tepelné pohody není jednoduché. Zpravidla každá místnost vyžaduje individuální přístup, podle délky slunečního svitu během dne.
Pokoje s okny orientovanými na severní stranu by měly propouštět dovnitř dostatek světla i tepla, zatímco pokoje na jižní straně by měly propouštět dostatek světla a současně co nejvíce tepla odrážet.
Problémem je, že teplo i světlo přichází ze slunce jako jedna energie, navíc její hodnota se mění podle aktuálního počasí a ročního období. Aby uživatel nemusel v bytě dělat kompromis mezi denním světlem a tepelnou pohodou, je v případě oken nutné brát v úvahu nejen světelnou, ale také tepelnou propustnost skel.
O to, aby teplota v místnosti zůstala příjemná i během horkých letních dnů, se dokážou postarat speciální izolační skla s protisluneční ochranou. Kromě jiného se protisluneční ochrana dá zkombinovat i s akustickými či bezpečnostními vlastnostmi.
V minulosti plnily protisluneční funkci různé barvené, kouřové či reflexní varianty skel. Naopak v současnosti jsou „in“ neutrální, transparentní skla, jako například izolační dvojskla a trojskla Cool-Lite Xtreme od společnosti Glassolutions.
Tato protisluneční skla oproti standardnímu sklu odrážejí přibližně o dvě třetiny více tepelné energie a přitom si uchovávají téměř stejnou světelnou propustnost. To znamená, že vpouští dovnitř dostatek světla a zároveň snižují teplotu v interiéru až o pět stupňů.
Je to zásluhou toho, že krajní okenní tabule jsou zevnitř pokovené. Můžete si to představit jako neviditelné zrcadlo, které oknu propůjčuje vynikající tepelně-izolační vlastnosti.
Někdy je však potřeba, aby do vnitřních prostor pronikalo nejen co nejvíce světla, ale i tepla. Týká se to hlavně stran orientovaných na sever a východ, s minimem slunečních paprsků.
Tato alternativa se stává stále aktuálnější i v souvislosti s novou evropskou směrnicí EPBD, podle které budou muset od roku 2021 všechny nové stavby splňovat požadavky na téměř nulovou potřebu energie.
Kromě Cool-Lite Xtreme je v nabídce i sklovina Eclaz, která v porovnání se standardními trojskly propouští o desetinu více světla a tepla.
Důležité však je, že zároveň uvolňuje jen minimum tepla směrem ven a odráží jej zpět do místnosti. Dochází tím k efektu přehřívání vnitřního prostoru. Teplo ze slunečních paprsků představuje bezplatný zdroj energie. Instalací energeticky účinných oken tak lze snížit náklady na vytápění zhruba o několik procent.
Vyšší solární zisky a propustnost světla zabezpečuje pokovení vnitřních stran krajních skel vícenásobnými nanoskopickými vrstvami kovů, kovových a nekovových oxidů a nitridů.
Pokud si tedy chcete užívat příjemné chvíle strávené v pohodlí vašeho domova, nezapomeňte si při výběru oken zvolit správný druh zasklení. Dosáhnete tím toho, že v létě budete mít měně horké pokoje a naopak v zimě budete šetřit za teplo a přitom bude vaše bydlení plné příjemného světla.
ZDROJ: PR článek společnosti Glassolutions