05

Exteriérové žaluzie: Správný výběr a snadná instalace (pracovní postup)

Partneři sekce:

Pro zajištění ochrany interiéru před přímými slunečními paprsky a přehříváním během teplých letních dní je dnes běžně využíváno venkovní stínění, nejčastěji pak v podobě venkovních žaluzií. V jejich případě se ale lze setkat s poměrně zásadními konstrukčními rozdíly.

Aby se předešlo pozdějším problémům při instalaci či používání, je třeba přistoupit k výběru venkovního stínění včas – v případě novostaveb před dokončením projektu, u rekonstrukcí před začátkem stavebních prací. Venkovní stínění se v ideálním případě instaluje pod omítku, každý typ má navíc svá specifika a své limitní rozměry. Roli může hrát například síla budoucího zateplení nebo použitý systém výstavby. Okna je v rámci stavby třeba vždy usazovat tak, aby potom dobře dopadla realizace stínicí techniky a vše se vešlo do fasády.

Informace o materiálu
Venkovní žaluzie VEKRA KOMFORT tvoří uzavřený kastlík tvaru U z plechu o síle dva mm a se zadní částí se zpětným ohybem k oknu pro umístění tepelné izolace. Kastlík se upevňuje na vodicí lišty a nikoli do překladu, nevytváří tak prostor pro vznik tepelného mostu. Žaluzie jsou vybaveny lamelami tvaru Z, které do sebe lépe zapadají a dosahují i menší hlučnosti. Pro vyšší odolnost vůči větru jsou také žaluzie opatřeny kovovými vodicími trny a vyšším počtem opěrných bodů.
Venkovní žaluzie Venkovní rolety Screenové rolety
·    Díky nastavitelným lamelám lze regulovat průchod světla do interiéru. ·    Průchod světla nelze regulovat, roleta interiér zcela zatemní. ·    Do interiéru propustí světlo i v zavřeném stavu a je přes ně tedy vidět ven, hodí se proto zejména pro denní zastínění.
·    Poskytují soukromí. ·    Poskytují soukromí. ·    V noci při rozsvíceném světle může být dovnitř vidět.
·    Interiér chrání před slunečními paprsky a letním přehříváním, v zimě zabraňují úniku tepla ven. ·    Mají nejvyšší izolační efekt, takže nejvíce pomohou bránit interiér jak proti letnímu přehřívání, tak i zimnímu prochládání. ·    Částečně chrání před horkem i mrazem. Mají ale nejnižší izolační efekt, který navíc závisí i na barvě použité látky.
·    I ve staženém stavu umožňují odvětrávání interiéru okny. ·    Se staženými roletami větrat nelze. ·    I ve staženém stavu umožňují odvětrávání interiéru okny.
·    Dobře odolávají větru s lamelou ve tvaru Z. Pro snížení rizika poškození je ideální je doplnit o větrné čidlo. ·    Dobře odolávají větru a dalším povětrnostním vlivům. ·    Dobře odolávají větru a dalším povětrnostním vlivům.
·    S lamelami typu Z mohou při úplném zatažení hluk částečně utlumit.

S lamelami typu C naopak mohou za větrného počasí hluk způsobovat.

·    Nejlépe tlumí vnější hluk.

 

·    Vnější hluk vůbec nedokážou utlumit.
·    Jsou nejvíce náročné na dostatek prostoru na výšku. ·    Zabírají nejvíce místa na hloubku. ·    Mají nejmenší horní kastlík, takže mohou být řešením pro stavby, kam standardní venkovní žaluzie či rolety nelze nainstalovat.
·    Samonosné žaluzie VEKRA KOMFORT mohou mít i integrovanou síť proti hmyzu. ·    Mohou být i v provedení s integrovanou sítí proti hmyzu. ·    Mohou zastoupit i funkci sítě proti hmyzu.

Tab. Srovnání jednotlivých druhů stínění

Jak probíhá instalace venkovních žaluzií?

Montáž venkovních žaluzií dnes lze provést dvěma způsoby – do ostění nebo na okenní rám. V případě instalace do okenního ostění je u běžných žaluzií třeba počítat s tím, že práce se provádí na etapy a představuje tedy větší stavební náročnost a s tím související riziko případných problémů pro budoucí fungování okna, například kvůli nechtěným tepelným mostům.

Na stavbách proto dostává stále častěji pomyslnou zelenou trend montáže samonosného systému venkovního stínění, a to přímo na rám okna. Jde o poslední fázi systému moderních samonosných žaluzií, která montážníkům nabízí pouze dva kroky montáže, v rámci kterých není žádný prostor na individuální improvizaci a v podstatě ve sto procentech případů vedou ke správně namontované žaluzii.

Tohoto principu využívají například samonosné venkovní žaluzie VEKRA KOMFORT, při jejichž montáži se na stavbě pouze nasadí a upevní krycí kastlík na vodicí lišty a celý komplet se ukotví na okno. Skrze stěnu se protáhne kabel pro zapojení do elektřiny, vyzkouší se funkčnost a případně naladí dálkový ovladač nebo aktivuje mobilní aplikace. Díky ukotvení na okenní rám se navíc celý prvek výrazně zpevní, proto vykazuje výbornou odolnost proti větru. Krycí kastlík s žaluzií lze u samonosného systému umístit jak pod omítku, tak i přiznaně pohledově.

Rozdíly mezi venkovními žaluziemi

Montáž může být ovlivněna i konstrukčním zpracováním venkovních žaluzií, mezi nimiž mohou být poměrně výrazné odlišnosti. U některých žaluzií může být za účelem co nejnižší ceny použito méně materiálu, ovšem vždy to jde na úkor jejich dobré funkčnosti a odolnosti. Dobrým poznávacím znamením je například horní kastlík žaluzií.

Často se lze na trhu setkat s kastlíkem tvaru L s otevřenými boky a ze slabšího plechu. Ten je ale nutné kotvit pomocí kovového držáku do překladu, což vytváří nežádoucí tepelný most. Podstatná rozdílnost může být také ve tvaru a zpracování vodicích lišt, v nichž se lamely pohybují. U těch běžně používaných, které nejsou vytvořeny z pevného hliníkového profilu, by mohlo dojít ke zvlnění zhoršující funkčnost žaluzií. Pro funkci zastínění jsou pak zásadním prvkem lamely a jejich tvar.

Běžně se lze na trhu setkat s lamelami tvaru písmene C, které jsou subtilnější z důvodu menšího množství použitého materiálu, hůře do sebe v ploše zapadají a interiér méně zastíní. Za větrného počasí také bývají hlučnější, protože u nich zcela absentuje těsnění.

Ze zkušeností vyplývá, že nejčastěji poškodí žaluzie právě silný vítr, proto odborníci doporučují opatřit je větrným čidlem, které zajistí jejich automatické zatažení při dosažení nastavené rychlosti větru. Pro odolnost proti poškození v zimním období vlivem přimrznutí žaluzií k parapetu by měly být vybaveny motorem, který dokáže rozpoznat, že pro jejich vytažení musí vyvinout větší sílu a vypne se.

01 Příprava
Pro osazení žaluzie není třeba speciální stavební připravenost, vše se montuje v jednom kroku, a to prakticky hned po instalaci okna.

01
01 |

02 Umístění
Hliníkový nadokenní kastlík s lamelami žaluzií je umístěný finálně buď pod omítkou, nebo jako přiznaný. Nekotví se do překladu, nevznikají tedy nežádoucí tepelné mosty.

02
02 |

03 Vodicí lišty
Na kastlík se nasadí hliníkové vodicí lišty pro pojezd lamel konstruované pro kotvení do rámu okna.

03
03 |

04 Upevnění lišt
Vodicí lišty se pak přišroubují k rámu okna a tím je žaluzie i s kastlíkem uchycená a připravená pro používání.

04
04 |

05 Test žaluzií
Elektrické ovládání žaluzií je možné vyzkoušet hned po instalaci, jakmile provedeme kabeláž skrz zeď a zapojíme.

05
05 |

Text + foto: Vekra