Jak, čím a proč zatemnit okna v létě i v zimě
Jak vybrat vhodný typ stínění, který naplní všechny potřeby a očekávání investora? A jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy venkovního stínění? Pokud volba nepadne na přirozené stínění stromy, pak zbývají už jen dvě možnosti.
Venkovní žaluzie i rolety, přestože se v mnoha ohledech výrazně liší, mají několik společných vlastností: efektivita odrazu slunečních paprsků je stejná, oba výrobky jsou nejčastěji hliníkové (tedy je možné počítat se stejným vyhřátím lamel v horkých dnech) a s motorovým pohonem mají delší životnost.
Rolety i žaluzie rovněž vytvářejí vzduchovou mezeru nad oknem, což představuje další tepelný odpor, který v létě snižuje přehřívání interiéru a v noci či v zimě zase snižuje tepelné ztráty. Instalace rolet a žaluzií rovněž prodlužuje životnost oken, jelikož se používáním zabraňuje přímému vlivu klimatických podmínek na okenní výplň.
Rozhodující jsou proto vlastnosti, které mají žaluzie a rolety rozdílné.
Vnější žaluzie
Vnější žaluzie se zpravidla vyrábějí z hliníku, je ovšem možné narazit i na varianty z jiných materiálů, například ze dřeva. Dle výrobku žaluzie představují tepelný odpor v hodnotě 30 až 50 % tepelného odporu okna.
Největším plusem žaluzií je jejich variabilita v regulaci světla propouštěného do interiéru – lamely lze natočit do prakticky libovolné pozice, což nabízí nekonečné možnosti nastavení a intenzity propouštěného světla. Na rozdíl od rolet ovšem neumožňují 100procentní zatemnění místnosti, přestože některé varianty provedení lamel se tomu mohou blížit.
Při výběru žaluzií je třeba brát v úvahu počasí dané lokality – silné a časté větry by mohly spuštěné žaluzie snadno poškodit, je proto vhodné žaluzie před nepříznivým počasím chránit vytažením, případně zvážit instalaci senzoru větru.
Výhody venkovních žaluzií | Nevýhody venkovních žaluzií |
+ lamely umožňují regulaci světla v místnosti
+ žaluzie umožňují větrání v jakékoli poloze + skvěle zadržují teplo v interiéru + skvěle zabraňují vstupu tepla do interiéru + široké designové možnosti + dva druhy vedení lamel |
– neposkytují 100% zatemnění
– při nepříznivém počasí je nutno rolety vytáhnout – v tuhých zimách mohou žaluzie zamrzat a ve větru jsou hlučné – přiznaný či dodatečně montovaný krycí plech zabere více místa než roletový box – náročnější na údržbu |
Venkovní rolety
Předokenní rolety se skládají z roletového pancíře, který je tvořen do sebe navzájem zamčenými hliníkovými lamelami. Patrně největšími plusy těchto rolet jsou snížení hluku pronikajícího do interiéru z exteriéru o 7 až 16 dB a snížení tepelných úniků (zejména v případě lamel plněných PUR pěnou) až o 40 %.
Nezanedbatelný je i zvýšený pocit bezpečí – rolety sice nejsou primárně vyrobené jako bezpečnostní (lze ovšem sehnat rolety s příslušnou atestací), při snaze o vniknutí do objektu rolety ovšem způsobí značný hluk. Pro potenciální zloděje je proto jednoznačně snazší proniknout do objektu, který venkovním stíněním nedisponuje.
Roletu lze zpravidla zastavit v jakékoli pozici, čímž lze světlo prostupující do místnosti regulovat; tato variabilia ovšem nedosahuje možností, které nabízejí již zmíněné žaluzie.
Výhody venkovních rolet | Nevýhody venkovních rolet |
+ menší hlučnost při větru, netřeba vytahovat při nepříznivém počasí
+ umožňují 100% zastínění + vzhled pancíře zvyšuje pocit zabezpečení domu + snižují hluk z exteriéru + skvěle zadržují teplo v interiéru + skvěle zabraňují vstupu tepla do interiéru + roletový box zabere méně místa než krycí plech žaluzie při dodatečné instalaci |
– menší variabilita regulace světla
– jsou hlučnější při vytahování/stahování – lamelu lze vést pouze ve vodicích lištách – méně designových možností – celopancéřový vzhled nevyhovuje každému – časté kompletní zatemňování nesvědčí pokojovým rostlinám |
Bonus: screenové exteriérové rolety
Screenové rolety se skládají z tkaniny, která je lehká, prodyšná, ale zároveň odráží sluneční paprsky. Při pohledu z interiéru je průhledná, opačně ovšem nikoli, což zajišťuje zvýšený pocit soukromí. Dle dostupných informací screen dokáže odstínit až 95 % sluneční energie a škodlivého UV záření, aniž by výrazně snížil obytný komfort, a výsledné zastínění místnosti se dá porovnat s oběma výše zmíněnými možnostmi.
Výhody screenů | Nevýhody screenů |
+ viditelnost a kontakt s okolím venku za roletou
+ dostatek denního světla skrz tkaninu + menší hmotnost a nábal + funkce sítí proti hmyzu |
– vyšší náchylnost k poškození
– menší pocit soukromí než u předchozích řešení – textilie – nižší účinnost při průniku tepla do interiéru a z interiéru |